• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Anestezjologia/ intensywna terapia: oprotestowane zapisy wejdą w życie

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-02-22 19:37

Od wtorku wchodzą w życie zmiany. Dziś je opublikowano. MZ uznało, że trzeba szybko wpuścić do pracy anestezjologów spoza UE, więc zmieniło rozporządzenie. I nie uwzględniło uwag i obaw środowiska lekarzy.

W Dzienniku Ustaw ukazało się dziś, a już od jutra ma obowiązywać Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii

A do ogłoszenia skierowano nowe rozporządzenie o egzaminach: Lekarze: nowy egzamin LEW/LDEW. Dla kogo? Ile trzeba pkt., by go zdać?

Jak pisaliśmy pod koniec stycznia w tekście Anestezjologia/intensywna terapia: szerzej dopuszczą medyków spoza UE, MZ uznało, że trzeba szybko wpuścić do pracy anestezjologów spoza UE. Tłumacząc cel zmian resort zdrowia stwierdził, że chodzi o: Umożliwienie lekarzom (...) którzy posiadają tytuł lekarza specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii uzyskany poza krajami UE udzielania świadczeń intensywnej terapii oraz anestezji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Proponowana regulacja ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie, a także przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych, które uzyskały kwalifikacje lekarza specjalisty poza terytorium państw członkowski Unii Europejskiej.

-Pomimo posiadania przez wskazanych lekarzy wiedzy i umiejętności znacznie przewyższających wiedzę i umiejętności lekarzy w trakcie specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, w celu zachowania daleko idącej ostrożności mającej na celu zapewnienie możliwie największego bezpieczeństwa pacjentom, podjęto decyzję, aby wskazani lekarze posiadali uprawnienia odpowiadające uprawnieniom jakie posiadają lekarze w trakcie specjalizacji - tłumaczyło ministerstwo.

Odpowiedzialność spadnie na innych

Sprzeciw wyraził lekarski samorząd, ale też związki zawodowe. „Lekarze specjaliści będą dodatkowo obarczeni nadzorowaniem lekarzy o niezweryfikowanych kwalifikacjach i wątpliwej znajomości języka polskiego. Lekarze specjaliści będą również ponosić odpowiedzialność z tytułu niewłaściwego nadzoru w przypadku wyrządzenia przez nadzorowanych lekarzy szkody pacjentowi” - pisze prezydium NRL. Zobacz: NRL: zmiany w anestezjologii i intensywnej terapii groźne dla pacjenta

„Z posiadanych przez Naczelną Izbę Lekarską danych wynika, że np. na Ukrainie certyfikat specjalisty lekarz uzyskuje już po odbyciu tzw. internatury, która w przypadku anestezjologii trwa 2 lata. Taki okres szkolenia zupełnie nie przystaje do okresu szkolenia specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii w Polsce, który trwa 6 lat” - napisano. 

Jednak zapisów tych nie zmieniono.

Zobacz także: Język polski u medyków. Wymogi: egzamin, oświadczenie lub... nic

Jakie zapisy ma wchodzące w życie rozporządzenie?

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii (Dz. U. z 2020 r. poz. 940 i 1751) po § 14 dodaje się § 14a w brzmieniu:

„§ 14a.

1. Lekarz, o którym mowa w art. 7 ust. 2a i 9 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2020 r. poz. 514, z późn. zm.2) ), który posiada dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty, o którym mowa w art. 7 ust. 2a pkt 8 tej ustawy, w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, może wykonywać czynności, o których mowa w § 9 pkt 5 i 15 oraz § 11 pkt 4.

2. Lekarz, o którym mowa w ust. 1, który wykonuje zawód w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 2 lata, może przejmować na wezwanie prowadzenie resuscytacji oraz po konsultacji z lekarzem specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii podejmować decyzję o jej zakończeniu.

3. Za zgodą lekarza kierującego oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii lub oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci lekarz, o którym mowa w ust. 1, może wykonywać znieczulenie pacjentów, o których mowa w § 8 ust. 3, jeżeli:

1) wykonuje zawód lekarza przez okres co najmniej 2 lat w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz

2) posiada pisemne potwierdzenie wydane przez lekarza kierującego oddziałem, że dysponuje wiedzą i umiejętnościami odpowiednimi do wykonywania znieczulenia.

4. Lekarz, o którym mowa w art. 7 ust. 2a ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, może wykonywać czynności wskazane w ust. 1–3, jeżeli wskazane one zostały w decyzji, o której mowa w art. 7 ust. 2b tej ustawy. 5. Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 3, jest przechowywane w aktach osobowych lekarza.”. § 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia

 

#anestezjolog #znieczulenie #uprawnienia #intensywna #terapia #zmiana #przepisów #rozporządzenie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Na Śląsku mieszają się różne warianty wirusa SARS-CoV-2. Jakie?
Czytaj więcej...
Zmiana zasad: rozmowy o płacach medyków bez izb i części związków
Czytaj więcej...
B. Dziuk o Narodowym Planie dla Chorób Rzadkich
Czytaj więcej...
Zespół MZ od szpitali nie wyrobi się do 28 lutego. Ile dostał czasu?
Czytaj więcej...
Prezydent wręczył nominacje profesorskie 8 medykom
Czytaj więcej...
Prof. Ewa Mojs: depresja u najmłodszych nie jest oczywista
Czytaj więcej...
MZ: AstraZeneca dla seniorów 65 – 70 lat
Czytaj więcej...
MZ daje nowe propozycje ws. płac. Zmiana przeliczników i terminów
Czytaj więcej...
Nowy portal dla opiekunów domowych: znajdą tam wiedzę i wsparcie
Czytaj więcej...
Dzisiejsze dane MZ - 11,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem
Czytaj więcej...
Dziś rozmowy z MZ o płacach. Diagności mówią o tym, co trzeba zmienić
Czytaj więcej...
Lekarze wciąż nie wiedzą co MZ będzie robić z sesją egzaminacyjną
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl