Autor : Anna Gumułka
2023-01-09 11:00
Chcemy oferować potrójne testy, bo pozwalają ograniczyć stosowanie antybiotyków, także pacjenci są nimi zainteresowani, nie mamy jednak na razie informacji co do zasad ich refundacji przez NFZ – mówi w rozmowie z CowZdrowiu.pl dyrektor ds. lecznictwa Nadmorskiego Centrum Medycznego (NCM) w Gdańsku, lekarz Mikołaj Ruciński.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, że podpisał rozporządzenie wprowadzające do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) możliwość wykonania tzw. testów combo. Pozwalają one na jednoczesną identyfikację, czy mamy do czynienia z zakażeniem wirusem grypy, RSV czy SARS-CoV-2.
Minister przywołał deklaracje producentów, według których w ciągu tygodnia będą takie testy dostępne. "One będą kupowane przez POZ i przeznaczane dla pacjentów" – dodał Adam Niedzielski.
Z takiej możliwości chce skorzystać m.in. Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku, liczące 10 przychodni, które świadczą podstawową opiekę zdrowotną dla ponad 100 tys. osób. – Jesteśmy tym zainteresowani, zainteresowani są też pacjenci, którzy pytają o testy. Z mojego punktu widzenia to cenne narzędzie, które pozwoli w wielu przypadkach uniknąć przepisywania antybiotyków, a ochrona antybiotyków to jeden z priorytetów zdrowia publicznego – powiedział CowZdrowiu.pl dyrektor ds. lecznictwa NCM Mikołaj Ruciński.
- Na razie nie dotarła do nas jednak żadna informacja na ten temat, poza doniesieniami medialnymi na temat zasad, na jakich mamy pozyskiwać i rozliczać testy – dodaje, zaglądając jednocześnie na strony Rządowego Centrum Legislacji, gdzie w przedświąteczny czwartek ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia, regulującego tę kwestię, mający wejść w życie w piątek.
- Jeśli mamy kupować testy na wolnym rynku, to zastanawiam się, jak będzie z ich dostępnością. My kupiliśmy pewną pulę testów na początku grudnia i oferowaliśmy je pacjentom praktycznie w tej samej cenie, bez zysku. O ile na początku grudnia były dostępne, to w kolejnych tygodniach był już problem. Czekając na decyzje co do refundacji testów już ich nie zamawialiśmy – relacjonuje Mikołaj Ruciński.
Potwierdza, że w przychodniach Nadmorskiego Centrum Medycznego jest w ostatnich tygodniach bardzo wielu pacjentów. – Grudzień był bardzo ciężki, z początkiem stycznia chorych jest nieco mniej, zapewne ze względu na przerwę świąteczną w szkołach – przypuszcza.
Z obserwacji dyrektora Rucińskiego wynika, że wśród dzieci dominują zakażenia RSV, rośnie też liczba zakażeń koronawirusem.
Polecamy także:
Niedzielski podpisał przepisy ws. testów combo dla POZ. Kto je kupi?
Wirus grypy: ile przeżywa na rękach i innych powierzchniach?
9 zaleceń na czas wzmożonych infekcji górnych dróg oddechowych