• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Potrzeby obronne kraju: zadania podmiotów leczniczych w razie wojny

Autor : Adam Kosierczyk

2023-10-03 16:51

Organy właściwe do tworzenia, nadzorowania i kontroli zadań wykonywanych na potrzeby obronne państwa, organizację procesu przygotowań obronnych przy wykorzystaniu podmiotów leczniczych, sposób i zakres realizacji tych zadań - określa projekt rozporządzenia Rady Ministrów. W projekcie zastrzeżono, że dokumentacja związana z planowaniem zadań na potrzeby obronne stanowi tajemnicę prawnie chronioną.

O tym, że rząd szykuje nowe rozporządzenie, które ma uporządkować obowiązki placówek medycznych w razie zagrożenia kraju pisaliśmy kilka dni temu.

3 października na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania i wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa. Zawiera on regulacje o charakterze merytorycznym, które - co także zapowiadaliśmy - są podobne do rozwiązań określonych w przepisach poprzedzających niniejsze rozporządzenie. Koncentruje się na kwestii przygotowań obronnych przy wykorzystaniu podmiotów leczniczych i porządkuje istniejący stan prawny na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz w czasie wojny, tworząc podstawę do planowania i realizacji zadań.

Projekt wskazuje organy właściwe do tworzenia, nakładania, nadzorowania i kontroli zadań realizowanych na potrzeby obronne państwa, co stanowi punkt wyjścia do organizacji całego procesu przygotowań obronnych przy wykorzystaniu podmiotów leczniczych.

Zadania grup podmiotów leczniczych

Sposób i zakres realizacji zadań przez poszczególne grupy:

- szpitale (oraz inne zakłady lecznicze, jeżeli wystąpi taka potrzeba) przygotowują się do zwiększonego udzielania świadczeń szpitalnych na potrzeby obronne państwa, w tym na potrzeby służb mundurowych, przez zaplanowanie odpowiedniej liczby łóżek szpitalnych, zgodnie ze wskaźnikiem (75 łóżek szpitalnych na 10 tys. mieszkańców województwa), 

- dysponenci zespołów ratownictwa medycznego przygotowują się do zwiększonego udzielania świadczeń zdrowotnych na potrzeby obronne przez zespoły ratownictwa medycznego (zwiększenie liczby zespołów co najmniej o 10 proc.),

- podmioty lecznicze wyznaczone do współdziałania w organizacji zespołów zastępczych miejsc szpitalnych planują zabezpieczenie udzielania świadczeń zdrowotnych w zespołach zastępczych miejsc szpitalnych (w szczególności zapewniając personel medyczny), tworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, zgodnie ze wskaźnikiem: 50 zastępczych miejsc szpitalnych na 10 tys. mieszkańców województwa,

- regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa przygotowują się do zapewnienia krwi i jej składników oraz produktów krwiopochodnych na potrzeby obronne państwa (planując zwiększenie działań w tym obszarze co najmniej o 100 proc.),

- stacje sanitarno-epidemiologiczne przygotowują się do zapewnienia zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego na potrzeby obronne państwa, planując zwiększenie gotowości i zdolności w tym celu.

Niezbędny personel i infrastruktura

W procesie planowania powyższych przedsięwzięć uwzględnia się zapewnienie niezbędnego personelu i zabezpieczenia w zakresie infrastruktury, usług, procedur, wyposażenia i zaopatrzenia.

Jak czytamy w uzasadnieniu, w pierwszej kolejności należy zaplanować wykorzystanie zasobów własnych oraz pozyskiwanych w ramach zawartych umów, porozumień, świadczeń. W drugiej kolejności podmioty lecznicze i zespoły zastępczych miejsc szpitalnych mogą planować swoje zasoby w oparciu o system rezerw strategicznych, odpowiednie rozwiązania prawne i organizacyjne, dotyczące funkcjonowania rynku medycznego i farmaceutycznego, wprowadzane w razie zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

Projekt określa osoby odpowiedzialne za powyższe działania, np. za planowanie personelu medycznego odpowiada kierownik zespołu.

Przy planowaniu należy wziąć pod uwagę pozostawanie zatrudnionych osób do dyspozycji kierownika i uwzględnić czy pracownicy posiadają przydziały mobilizacyjne lub czy nie są zatrudnieni jednocześnie w kilku podmiotach leczniczych (co mogłoby ich wykluczyć z możliwości pracy w danym podmiocie).

Niezbędne jest również realizowanie na bieżąco zadań dotyczących wyłączania osób od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Rolą podmiotów leczniczych, które nie realizują opisanych wyżej zadań jest udzielanie świadczeń zdrowotnych w miarę możliwości tak jak w czasie pokoju. Ograniczenie tego rodzaju działalności przewiduje się jednak w sytuacji, gdy personel medyczny, infrastrukturę, wyposażenie lub zaopatrzenie takich podmiotów leczniczych planuje się wykorzystać w ramach zadań realizowanych na potrzeby obronne państwa.

Plany na potrzeby obronne państwa

Są to:

  • plan udzielania świadczeń szpitalnych, plan organizacji i funkcjonowania zastępczych miejsc szpitalnych,

  • plan udzielania świadczeń zdrowotnych na potrzeby systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym,

  • plan funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego,

  • plan funkcjonowania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego,

  • plan funkcjonowania regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa,

  • plan funkcjonowania stacji sanitarno-epidemiologicznych.

W projektowanych przepisach określono kwestie dotyczące sporządzanych planów: wykonawców planów, organów uzgadniających i zatwierdzających plany, zakresu najważniejszych informacji, które powinny być zawarte w planach, zasad dotyczących aktualizacji planów. Plany powinny zawierać tylko niezbędne informacje mające wpływ na realne i prawidłowe wykonanie nałożonych zadań. Dodatkowo, w celu zapewnienia jednolitości i spójności planów na poszczególnych szczeblach, przewiduje się opracowanie instrukcji i przekazywanie wykonawcom planów przez właściwe w tym zakresie organy.

Z uwagi na szczególny i niejawny charakter zadania w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych na potrzeby systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym w projekcie ujęto tylko podstawowe warunki dotyczące realizacji tego zadania oraz sposobu jego nakładania. Ustalenia dotyczące zakresu i obszaru udzielania tych świadczeń oraz sporządzania odpowiednich planów zostaną przekazane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych w sposób odrębny, w dokumentacji niejawnej.

W projekcie zastrzeżono, że dokumentacja związana z planowaniem zadań na potrzeby obronne (decyzje, plany, instrukcje, wytyczne) stanowi tajemnicę prawnie chronioną i nie podlega udostępnianiu na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej.

Czytaj też:

NIK zbadała covidowe wydatki rządu, zawiadamia TK i prokuraturę

Raport NIK: chaos w funduszu, zła dystrybucja szczepionek

#medycy #wojna #obrona kraju #rozporządzenie #podmioty lecznicze
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Adam Kosierczyk

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Sejm: ustawa o in vitro przyjęta. Co zrobi prezydent?
Czytaj więcej...
Krystyna Ptok: obawiamy się o tempo prac nad projektem (WIDEO)
Czytaj więcej...
Alopecja powoduje utratę włosów. Ich brak stygmatyzuje
Czytaj więcej...
Profilaktyka raka piersi w 2024 r.: bonusy dla POZ za zbadanych
Czytaj więcej...
„Rz”: A. Niedzielski dostanie 100 tys. zł kary
Czytaj więcej...
Mariola Łodzińska: dysproporcje płacowe konfliktują środowisko (WIDEO)
Czytaj więcej...
X edycja Liderów Ochrony Zdrowia oficjalnie zakończona - podsumowanie
Czytaj więcej...
RPP przeciwko przepisywaniu amantadyny na grypę bez diagnostyki
Czytaj więcej...
NRA: ufamy, że winni nadużyć zostaną ukarani
Czytaj więcej...
Senat: kto wszedł do komisji zdrowia, a kto ma stanąć na jej czele?
Czytaj więcej...
In vitro w Sejmie: coraz bliżej do uchwalenia?
Czytaj więcej...
Sejm: płacami pielęgniarek zajmą się komisje zdrowia i finansów
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl