Autor : Aleksandra Kurowska
2022-10-20 16:20
Program Rozwoju e-Zdrowia na lata 2022-2027 w sierpniu trafił do konsultacji społecznych, a dziś opublikowało go Ministerstwo Zdrowia.
Celem Programu Rozwoju e-Zdrowia na lata 2022-2027 jest lepsza opieka zdrowotna dzięki transformacji cyfrowej. E – usługi powinny wspomagać pacjenta i system ochrony zdrowia - informuje MZ.
Program zakłada rozwój systemów centralnych (w tym usług dla pacjentów), ale także systemów świadczeniodawców, z których będą też korzystać pracownicy medyczni.
Większe zaangażowanie we własne zdrowie – rozwiązania e-zdrowia powinny wspomagać pacjenta i system ochrony zdrowia w zaangażowanie we własne zdrowie. Pacjent powinien móc liczyć na wsparcie w prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz udziale w badaniach profilaktycznych, przesiewowych i bilansach. Poprzez analizę danych z różnych źródeł, w tym przekazanych przez samego pacjenta, będą identyfikowane i monitorowane ryzyka zdrowotne oraz skuteczność prowadzonych działań. Rozwiązania e-zdrowia powinny także umożliwiać prowadzenie autodiagnostyki oraz zdalnej opieki w środowisku pacjenta.
Predykcja zdrowia pacjenta i wsparcie wspomagania decyzji – rozwiązania e-zdrowia powinny wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji i zaawansowanych metod analitycznych do predykcji zdrowia pacjenta, zdrowia populacyjnego oraz diagnostyki i leczenia. Drugim elementem jest rozwój narzędzi wspomagania decyzji klinicznych i poprawa skuteczności diagnostyki.
Deinstytucionalizacja, koordynacja opieki – „Zdrowa Przyszłość” jako jeden z kierunków transformacji wskazuje rozwój opieki domowej i środowiskowej.
Komunikacja i konsultacja – utworzenie rozwiązań, które wspomogą komunikację (w tym konsultacje procesu diagnostycznego) pomiędzy uczestnikami systemu ochrony zdrowia (pacjentami, pracownikami medycznymi, świadczeniodawcami, płatnikiem). Należy wzmocnić funkcję konsultacyjną AOS i lecznictwa szpitalnego dla POZ oraz integrację POZ i AOS. Elementem komunikacji jest także informacja zwrotna od pacjenta na temat jego zadowolenia oraz oceny jakości udzielonego świadczenia.
Wsparcie farmakoterapii – system e-zdrowia powinien wspierać usługi opieki farmaceutycznej poprzez dostarczenie wymaganych danych oraz możliwość przekazania przez farmaceutę stosownej informacji zwrotnej, dostępnej zarówno dla pacjenta, jak i pracowników medycznych. Należy ograniczyć antybiotykoodporność, wielolekowość. Niezbędne jest dostarczenie danych o lekach przyjmowanych przez pacjenta także podczas hospitalizacji.
Wpisano też w tym punkcie informowanie medyków o dostępności leków, możliwych ograniczeniach dostępności i wczesnego reagowania na zdarzenia tego typu - mówiono o tym m.in. na poniedziałkowej konferencji wiceministra Macieja Miłkowskiego.
Jakość, dostępność i otwartość danych medycznych – profesjonalizacja przy tworzeniu i utrzymywaniu dokumentacji medycznej i sprawozdawczej. Odciąży to personel medyczny, bez utraty jakości i kompletności danych i informacji medycznych.
Należy uporządkować standardy prowadzenia dokumentacji i sprawozdawczości (w szczególności rejestrów medycznych), likwidacja nadmiarowych i duplikujących się obowiązków sprawozdawczych, oraz poprawa jakości danych (w uzasadnionych przypadkach również poszerzenie ich zakresu). Katalog elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) powinien zostać poszerzony, a dokumentacja medyczna powinna być prowadzona w postaci elektronicznej. Wspomniano też o wymianie informacji szerzej, w ramach UE.
MZ zapowiada też przegląd obowiązków sprawozdawczych, likwidację nadmiarowych lub duplikujących się obowiązków oraz uzupełnienie zakresu zbieranych danych tam, gdzie jest to niezbędne dla poprawy funkcjonowania systemu. Konieczna jest dalsza automatyzacja procesów sprawozdawczych. Ważnym aspektem wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji i zaawansowanych metod analitycznych jest zwiększenie otwartości danych zawartych w rejestrach publicznych i medycznych.
Skoordynowany rozwój rejestrów medycznych – chodzi m.in. o to, by uporządkować i poprawić jakość danych zbieranych w ramach rejestrów medycznych. Rejestry powinny umożliwiać monitoring jakości leczenia i informować o niej interesariuszy systemu ochrony zdrowia. Rejestry powinny także wspomóc zgłaszanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych i podejmowanie na tej podstawie działań zapobiegawczych i naprawczych.
Rozwój kompetencji– MZ stawia na kompetencje cyfrowe pacjentów i kadry medycznej oraz rozszerzać kompetencje innych zawodów medycznych. Konieczny jest także rozwój kadr administracji publicznej zaangażowanej w zadania w ochronie zdrowia, w ty samą informatyzację.
Program będzie realizowany w trzech etapach.
w pierwszym - nastąpi ogólnopolskie wdrożenie e-usług (połowa 2023 r.),
w drugim (dwa lata później) - zaczną obowiązywać rozwiązania wspierające skoordynowaną opiekę nad pacjentem
trzeci etap to szerokie wykorzystanie rozwiązań związanych z wsparciem decyzji klinicznych oraz telemedycyną.
Program będzie nadzorować Rada Programu. Realizacja projektów wynikających z Programu będzie także monitorowana przez Biuro Programu w zakresie osiągania przez projekty założonych korzyści, celów oraz harmonogramów.
Finansowanie programu
Pieniądze na realizację zadań pochodzić mają z budżetu państwa przy wsparciu dofinansowania ze środków UE, w tym z programu Funduszy Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC), Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), oraz Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) przy wsparciu budżetu państwa i samorządów terytorialnych.
Program: FERC (2021-2027) - planowana alokacja: 2,5 mld zł
Program: KPO - planowana alokacja: 4,5 mld zł
Program: POIiŚ (dodatkowe środki z Inicjatywy REACT-EU) - planowana alokacja: 300 mln zł
Program: RPO - alokacja nieustalona
Materiały
Program rozwoju e-zdrowia w Polsce
Program_rozwoju_e-zdrowia_w_Polsce.pdf 3.92MB