• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Prof. T. Wróbel: PBL to nie tylko choroba seniorów

Autor : Ewa Kurzyńska

2023-10-03 11:00

- Mediana wieku pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową wynosi ok. 72 lata, ale to nie znaczy, że nie mogą chorować osoby 40-letnie. Chciałbym, by to wybrzmiało, bo fałszywe przekonanie, że PBL to choroba seniorów, może uśpić czujność osób młodszych - podkreśla prof. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Red. Ewa Kurzyńska: Przewlekła białaczka limfocytowa to najczęstsza choroba nowotworowa krwi w Polsce. Na jakie objawy powinien być wyczulony pacjent, ale także lekarz rodzinny?

Prof. Tomasz Wróbel: To choroba, która przebiega dosyć podstępnie. Objawy są niespecyficzne, pacjent może uskarżać się na przewlekłe zmęczenie, nocne poty, nawracające infekcje, powiększeniu mogą ulec węzły chłonne. Oczywiście, podobne objawy mogą towarzyszyć np. infekcji, dlatego pewną wskazówką jest czas ich trwania. Jeżeli są wynikiem choroby nowotworowej, to będą się utrzymywały, nie miną po kilku dniach czy tygodniu. Niemniej bardzo często choroba, o której rozmawiamy, nie daje żadnych objawów, natomiast jej cechą charakterystyczną jest podwyższenie liczby limfocytów w morfologii krwi obwodowej. Zresztą jest to badanie, które każdy z nas powinien wykonać profilaktycznie raz do roku.

Jaki poziom limfocytów powinien wzbudzić czujność onkologiczną i nasunąć podejrzenie PBL?

Podwyższenie liczby białych krwinek powyżej 5 tys./μL to sygnał alarmowy, którego nie wolno bagatelizować. Taki wynik może wskazywać także na inne stany chorobowe, dlatego w celu postawienia ostatecznego rozpoznania konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Niemniej zwykła, łatwo dostępna morfologia to pierwszy krok w diagnostyce PBL. W przypadku podejrzenia tej choroby pacjent powinien mieć wystawioną kartę DILO i zostać skierowany do poradni hematologicznej. Podejrzenie to jeszcze nie jest rozpoznanie, a PBL to nie jest jedyna choroba, w przebiegu której może wystąpić limfocytoza. Dlatego należy wykonać dodatkowe badania, przede wszystkim badanie cytometryczne za pomocą cytometrii przepływowej. Wykonujemy je z krwi obwodowej, do ustalenia rozpoznania nie musimy pobierać szpiku. Wykonywane są także badania genetyczne, gdyż u części pacjentów obecne są pewne zmiany genetyczne, które wpływają na przebieg schorzenia. Wiedza na ten temat ma wpływ na decyzje terapeutyczne.

Gdy diagnoza jest ustalona, co dalej?

Ważne jest określenie zaawansowania choroby. W tym celu stosujemy klasyfikację wg skal Rai lub Binet. Oceniamy, czy są zajęte węzły chłonne, śledziona, czy u pacjenta występuje niedokrwistość, małopłytkowość. Im więcej tych dodatkowych czynników stwierdzamy, tym większe są wskazania do rozpoczęcia leczenia. Charakterystyczną cechą i pewną odmiennością PBL jest to, że pacjenci nie zawsze od razu wymagają terapii. I czasem trudno to chorym zrozumieć, gdy słyszą diagnozę. Niemniej wszystkie badania wskazują, że przedwczesne wdrożenie leczenia u pacjentów, którzy są bezobjawowi nie wydłuża czasu przeżycia. Dlatego strategia jest taka, że leczymy tylko pacjentów objawowych. Co jednak ważne, nawet jeśli pacjent nie wymaga leczenia, to powinien pozostawać pod opieką hematologa. Wizyty odbywają się zwykle co 3-6 miesięcy, wykonywane są kontrolne morfologie. Dlaczego? Bo z biegiem czasu część chorych, u których zastosujemy strategię "watchfull waiting", czyli czujnego obserwowania, nastąpi progresja PBL. I wtedy leczenie będzie konieczne.

A może być tak, że terapia nigdy nie będzie potrzebna?

Owszem. Mniej więcej 1/3 pacjentów nigdy nie wymaga leczenia z powodu PBL.

Jakie są rokowania?

Coraz lepsze. Mimo, że choroba jest nieuleczalna, to w tej chwili dysponujemy naprawdę bardzo skutecznymi lekami, które pozwalają ją dobrze kontrolować. Trzeba powiedzieć, że ostatnie kilka lat to istotna zmiana na lepsze w terapii tej choroby. Dzięki postępowi medycyny chemioterapia powoli zaczyna odchodzić do lamusa w terapii PBL, bo jest wypierana przez immunochemioterapię, a przede wszystkim: terapie celowane.

W najnowszych zaleceniach miejsce starszych metod leczenia jest coraz mniejsze, bo dysponujemy lekami o zupełnie innym mechanizmie działania. Mamy dwie takie grupy leków. Pierwsza to inhibitory kinazy tyrozynowej Brutona (BTK). W Polsce, w ramach programu lekowego, dostępne są dwa inhibitory BTK: ibrutynib i akalabrutynib, czekamy jeszcze na refundację kolejnego leku z tej grupy, nowszej generacji, mianowicie zanubrutynibu. Drugą, także skuteczną opcja terapeutyczną jest skojarzenie inhibiortora bcl2 (wenetoklaks) z przeciwciałem monoklonalnym anty-CD20.

Przyjęło się, że PBL to choroba seniorów. Faktycznie?

To za duże uproszczenie. Mediana wieku pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową to jest ok. 72 lata, ale to nie znaczy, że nie mogą chorować osoby ok. 40-letnie. Chociażby dzisiaj konsultowałem 50-letniego pacjenta, aktywnego zawodowo. PBL wykryto u niego przypadkowo, bo miał wykonaną morfologię przed planowanym, niewielkim zabiegiem. I stwierdzono limfocytozę rzędu 10 tys./μL. Chciałbym, by to wybrzmiało, bo fałszywe przekonanie, że PBL to choroba seniorów może uśpić czujność osób młodszych.

W Tygodniu wiedzy o przewlekłej białaczce limfocytowej czytaj także:

PBL: choroba o bardzo zróżnicowanym przebiegu

Prof. Tadeusz Robak: Terapia celowana zmienia obraz leczenia PBL

Ile wiemy o przewlekłej białaczce limfocytowej? (infografika)

Morfologia: bezcenne badanie w diagnostyce PBL

#białaczka a morfologia #kto choruje na białaczkę #objawy białaczki #przewlekła białaczka limfocytowa #leczenie PBL #rokowanie w białaczce
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Ewa Kurzyńska

Dziennikarka z 20-letnim stażem. Zdobywczyni nagród i wyróżnień w konkursach: „Zdrowe Pióro”, „Kryształowe Pióro”, "Dziennikarz Medyczny Roku". Podejmuje tematy dot. chorób cywilizacyjnych, specjalizuje się w tekstach o kardiologii, alergologii, neurologii. Publikowała m.in. w Pulsie Biznesu, Pro-Zdrowiu, Pulsie Medycyny, gdzie pełniła funkcję zastępczyni redaktor naczelnej.

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Sejm: ustawa o in vitro przyjęta. Co zrobi prezydent?
Czytaj więcej...
Krystyna Ptok: obawiamy się o tempo prac nad projektem (WIDEO)
Czytaj więcej...
Alopecja powoduje utratę włosów. Ich brak stygmatyzuje
Czytaj więcej...
Profilaktyka raka piersi w 2024 r.: bonusy dla POZ za zbadanych
Czytaj więcej...
„Rz”: A. Niedzielski dostanie 100 tys. zł kary
Czytaj więcej...
X edycja Liderów Ochrony Zdrowia oficjalnie zakończona - podsumowanie
Czytaj więcej...
RPP przeciwko przepisywaniu amantadyny na grypę bez diagnostyki
Czytaj więcej...
NRA: ufamy, że winni nadużyć zostaną ukarani
Czytaj więcej...
Senat: kto wszedł do komisji zdrowia, a kto ma stanąć na jej czele?
Czytaj więcej...
In vitro w Sejmie: coraz bliżej do uchwalenia?
Czytaj więcej...
Sejm: płacami pielęgniarek zajmą się komisje zdrowia i finansów
Czytaj więcej...
Dolnośląskie poszerza program ochrony płodności chorych onkologicznie
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl