• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Rząd przedłuża trwające obostrzenia. Do kiedy?

Autor : Anna Rokicińska

2021-04-07 11:15

Rząd zdecydował o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń. Mają one obowiązywać do 18 kwietnia. Przed upływem tego terminu podjęte zostaną dalsze decyzje dotyczące ewentualnego poluzowania rygorów.

- Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie – mówił na konferencji prasowej Minister zdrowia Adam Niedzielski. Uzasadnia decyzję faktem zajęcia dużej liczby łóżek COVID-owych. - Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęliśmy decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużamy do 18 kwietnia - tłumaczył decyzję rządu.

Przypomnijmy, że dziś mamy największą liczbę pacjentów w szpitalach i największą liczbę pacjentów pod respiratorami.

Jaka jest sytuacja epidemiczna w kraju?

Minister Adam Niedzielski powiedział, że obłożenie łóżek szpitalnych w kraju zbliża się do 80 proc. Nazwał te dane „niebezpiecznymi parametrami”. - Mamy regiony, które mają względnie bezpieczną sytuację – powiedział. Dodał również, że są również takie regiony, gdzie napięcia są bardzo duże. Chodzi m.in. o południowe regiony Polski np. na Śląsku wskaźnik zajęcia łóżek COVID-owych przekroczył 85 proc., a respiratorów 90 proc. Równie trudna sytuacja jest w Małopolsce, gdzie zajętych jest ponad 96 proc. respiratorów przeznaczonych dla chorych z COVID-19. Przypomniał, że pacjenci w województwa śląskiego już są przewożeni do innych, ościennych województw m.in. województwa łódzkiego oraz opolskiego. W przypadku Podkarpacia wsparcie oferuje województwo lubelskie. Szef resortu zdrowia powiedział, że duży dopływ pacjentów jest także w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. - Województwa wielkopolskie i dolnośląskie mają największą dynamikę napływu pacjentów - przyznał. Wielkopolsce ma pomagać województwo zachodniopomorskie, gdzie zlokalizowany jest jedyny jeszcze nie uruchomiony szpital tymczasowy, natomiast Dolny Śląsk ma otrzymać wsparcie województwa lubuskiego.

Minister Adam Niedzielski

Jakie warianty wirusa występują w Polsce?

Minister pytany w trakcie konferencji o sekwencjonowanie pozytywnych próbek od pacjentów wskazał, że w Polsce nadal dominuje wariant brytyjski. Przyznał jednak, że w kraju odnotowano również przypadku mutacji południowoafrykańskiej, brazylijskiej oraz wariant nigeryjski, przed którymi ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Podkreślił jednak, że są to „pojedyncze przypadki”.

Które obostrzenia będą luzowane w pierwszej kolejności?

Jak mówił minister Niedzielski, powrót dzieci do szkół, kwestie edukacyjne są priorytetowe. - Podzielam punkt widzenia ministra Dariusz Piontkowskiego, by jeszcze w kwietniu otwarte zostały przedszkola, a klasy 1-3 powróciły (do nauki stacjonarnej) przynajmniej w formie hybrydowej - powiedział minister.

Co będzie z majówką?

Szef resortu zdrowia był także pytany, co będzie z obostrzeniami w trakcie nadchodzącej majówki. - Zbyt wcześnie jest oczekiwać, że spędzimy ją tak, jak dwa lata temu. Program szczepień nie zapewni nam jeszcze w maju zabezpieczenia populacyjnego - powiedział Niedzielski.

Czy będzie się można zaszczepić bez skierowania?

Dziennikarze dopytywali o to, czy prawdą jest, że są szczepione osoby, które nie miały wcześniej wystawionego skierowania na szczepienie, mogą je otrzymać od lekarza np. w punkcie szczepień. - Jest taka możliwość - odpowiedział Niedzielski. Zapewnił jednak, że to rozwiązanie ma być wykorzystywane tylko w przypadku konieczności "racjonalnego gospodarowania szczepionkami". Zastrzegł jednak, ze powinny to być osoby "w ramach reguł obowiązujących w rozporządzeniu". Chodzi o rozporządzenie regulujące Narodowy Program Szczepień.

Polecamy także:

Czym zajmuje się minister zdrowia według rzecznika rządu?

Światowy Dzień Zdrowia w Polsce w cieniu protestu

#MZ #obostrzenia #epidemia #Adam #Niedzielski #COVID-19 #SARS-CoV-2 #restrykcje #kwarantanna #żłobki #przedszkola #szkoła #edukacja
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Co z uprawnieniami do kwalifikowania do szczepień dla stażystów?
Czytaj więcej...
Zmiany przepisów o liczbie farmaceutów. Czy to zasługa NIK?
Czytaj więcej...
M.Dworczyk: Obecnie nie mamy możliwości wyboru konkretnej szczepionki
Czytaj więcej...
Prof. M. Parczewski o noszeniu masek na dworze i powrocie do szkół
Czytaj więcej...
Medycy i dzieci w pandemii: jak im pomóc?
Czytaj więcej...
Firmy łączą siły w pracach nad rozwojem leków immunoonkologicznych
Czytaj więcej...
MZ się chwali, że odzyskało 24,6 mln zł za respiratory
Czytaj więcej...
Jaki jest stan zdrowia Ślązaków? Pokaże regionalny atlas zdrowia
Czytaj więcej...
Zintegrowany Informator Pacjenta połączył się z IKP
Czytaj więcej...
System Informatyczny Rezydentur 2.0 źle działa
Czytaj więcej...
Jakich leków brakuje w aptekach? Raport GdziePoLek
Czytaj więcej...
UE nie przedłuży kontaktu na szczepionki od AstraZeneca i J&J?
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl