• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Syrop na kaszel i 300 zgonów dzieci. WHO bada sprawę

Autor : Anna Jackowska

2023-01-24 10:56

WHO poinformowała, że rozszerzyła dochodzenie w sprawie potencjalnego zanieczyszczenia glikolem dietylenowym i glikolem etylenowym w syropach na kaszel na cztery dodatkowe kraje, w których te produkty mogły być sprzedawane: Kambodżę, Filipiny, Timor Wschodni i Senegal. Wezwano rządy i przemysł farmaceutyczny do podjęcia kontroli w celu wyeliminowania leków niespełniających norm i poprawy regulacji dotyczących bezpiecznego łańcucha dostaw.

Światowa Organizacja Zdrowia bada, czy istnieje jakikolwiek związek między producentami, których zanieczyszczone syropy na kaszel powiązano ze śmiercią ponad 300 dzieci w trzech krajach - poinformowała agencja prasowa Reuters.

Powołując się na „niedopuszczalny poziom” toksyn w produktach, WHO poszukuje więcej informacji na temat konkretnych surowców używanych przez sześciu producentów w Indiach i Indonezji do produkcji leków związanych z niedawnymi zgonami, a także tego, czy firmy uzyskały je od tych samych dostawców.

Według agencji Reuters, WHO rozważa również, czy wydać zalecenie dla rodzin na całym świecie, aby zastanowiły się nad stosowaniem syropów na kaszel dla dzieci, dopóki kwestie bezpieczeństwa niektórych z tych produktów stoją pod znakiem zapytania. Eksperci WHO oceniają dowody na to, czy i kiedy takie produkty medycznie są niezbędne dla dzieci.

Niepokojące informacje. Co już wiadomo?

Zgony dzieci z powodu ostrego uszkodzenia nerek rozpoczęły się w lipcu 2022 r. w Gambii, a następnie pojawiły się w Indonezji i Uzbekistanie. WHO stwierdziła, że ​​zgony są powiązane z dostępnymi bez recepty syropami na kaszel, które zawierały glikol dietylenowy lub glikol etylenowy, które nazwano „toksycznymi chemikaliami stosowanymi jako rozpuszczalniki przemysłowe i środki zapobiegające zamarzaniu, które mogą być śmiertelne nawet w niewielkich ilościach”. Ich toksyczne skutki obejmują niezdolność do oddawania moczu, uszkodzenie nerek i śmierć.

Do tej pory WHO zidentyfikowała sześciu producentów leków w Indiach i Indonezji, którzy produkowali syropy. Producenci ci albo odmawiali komentarza, albo zaprzeczali używaniu substancji, które przyczyniły się do jakichkolwiek zgonów.

- To dla nas najwyższy priorytet, aby nigdy więcej nie doszło do śmierci dzieci z powodu czegoś, czemu można zapobiec - powiedziała rzeczniczka WHO Margaret Harris, nie komentując dalszych szczegółów pracy organizacji.

Bezpieczeństwo lekowe to nowe wyzwanie

Zgony uwydatniły potencjalne luki w globalnych przepisach dotyczących powszechnie stosowanych leków, w tym w nadzorze nad fabrykami i łańcuchami dostaw, zwłaszcza tymi wytwarzającymi produkty dla krajów rozwijających się, które nie mają środków na monitorowanie leków pod kątem bezpieczeństwa.

WHO ustala wytyczne dotyczące standardów produkcji leków na całym świecie i wspiera kraje badające wszelkie uchybienia, ale nie ma mandatu prawnego ani organu egzekucyjnego do podejmowania bezpośrednich działań przeciwko osobom naruszającym przepisy.

Międzynarodowa Federacja Producentów i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (IFPMA) poinformowała dziś (wtorek, 24.01), że jej członkowie „już robią to, do czego wzywa WHO”, zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi wytycznymi.

Przedstawiciele fabryk milczą lub odpierają zarzuty

WHO wydała już specjalne ostrzeżenia dotyczące syropów na kaszel wyprodukowanych przez dwóch indyjskich producentów, Maiden Pharmaceuticals i Marion Biotech, w październiku 2022 r. i na początku tego miesiąca. Stwierdzono, że ich syropy miały związek ze zgonami w Gambii i Uzbekistanie.

Fabryki Maiden i Marion zostały zamknięte. Ta pierwsza stara się teraz o ponowne otwarcie po tym, jak rząd Indii poinformował w grudniu, że jego analizy nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Przedstawiciele fabryki Maiden wielokrotnie powtarzali agencji Reuters, że nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Dyrektor zarządzający Naresh Kumar Goyal powiedział dziś (wtorek, 24.01), że nie skomentuje faktu, że WHO bada możliwe powiązania między firmami.

Fabryka Marion nie odpowiada z kolei na próby kontaktu ze strony Reutersa.

Producenci oskarżają dostawców

WHO, współpracując z indonezyjskim organem regulacyjnym ds. narkotyków, wydała też w październiku ostrzeżenie dotyczące syropów na kaszel wytwarzanych przez czterech indonezyjskich producentów i sprzedawanych na rynku krajowym. Producentami są: PT Yarindo Farmatama, PT Universal Pharmaceutical, PT Konimex, PT AFI Farma.

PT Yarindo Farmatama, PT Konimex i PT AFI Farma nie odpowiedziały agencji Reuters na prośby o komentarz. Prawnik PT Universal Pharmaceutical Industries, Hermansyah Hutagalung powiedział, że wycofano z rynku wszystkie syropy na kaszel uznane za niebezpieczne. - Ścigaj dostawców, to są prawdziwi przestępcy. To oni podrabiają surowce i fałszują dokumenty do firm farmaceutycznych - dodał. Nie wskazał jednak konkretnych dostawców.

Polecamy także:

Leków będzie brakowało - ocenia branża. Raport DLA Piper

IQVIA: jaka będzie wartość światowego rynku farmaceutycznego w 2027 r.

ABM o skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19

#who #leki #dostawy #zgony #dzieci
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Prof. Grzybowska-Chlebowczyk: long-COVID coraz częściej u dzieci
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Gruźlica lubi klęski, wojny i nieszczęścia, a wojnę mamy za granicą
Czytaj więcej...
Obywatelski projekt ws. finansowania in vitro już w Sejmie
Czytaj więcej...
Pacjenci będą oceniać badania kliniczne - można się zgłaszać
Czytaj więcej...
Patient Design, MEDmeetsTECH już po raz 15 - zapowiedź
Czytaj więcej...
Spór ministerstw - jeden resort chce leczyć więźniów, drugi – niezbyt
Czytaj więcej...
I Ogólnopolska Konferencja Medycyny Ratunkowej - zapowiedź
Czytaj więcej...
Mama Ginekolog przeprasza i deklaruje, że zapłaci karę
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl