• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Co dziś mówiono w Sejmie o pilotażu sieci kardiologicznej?

Autor : Katarzyna Lisowska

2021-04-07 17:22

W ciągu miesiąca ma ruszyć pilotaż sieci kardiologicznej, zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia (7 kwietnia) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Celem pilotażu jest m.in poprawa diagnostyki i samego procesu leczenia pacjentów. Pilotaż będzie trwał 25 miesięcy i początkowo zostanie wprowadzony na Mazowszu.

W trakcie posiedzenie sejmowej komisji zdrowia dyskutowano o Krajowej Sieci Kardiologicznej (KSK). Wiceminister Kraska tłumaczył, że wdrożenie pilotaż ma przynieść szybką ścieżkę diagnostyczną ze skróceniem czasu oczekiwania na poradę. Jak podkreślał początkowo pilotaż zdecydowano uruchomić w województwie mazowieckim ze względu na dostępność ośrodka koordynującego, który będzie nadzorował całą sieć. Tym ośrodkiem będzie Narodowy Instytut Kardiologii. W następnej kolejności mają do pilotażu być przyłączane inne województwa. Kraska dodał, że pilotaż jest przewidziany na 25 miesięcy i ma ruszyć pod koniec kwietnia lub na początku maja.

Ile potrwać ma pilotaż i jakie będą jego etapy?

W pierwszym etapie, który powinien trwać do 4 miesięcy ma nastąpić podpisywanie umów przez ośrodki wchodzące w skład KSK z NFZ. Przez kolejne 18 miesięcy wdrażany będzie już sam program, a ostatnie 3 miesiące to czas potrzebny na ocenę tego projektu.- Efektem pilotażu ma być maksymalne wykorzystanie potencjału ośrodków kardiologicznych, ich kadr i sprzętu - podkreślał wiceminister.

Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie składać się z ośrodka koordynującego oraz ośrodków współpracujących I i II poziomu, które mają zapewniać kompleksową i skoordynowaną opiekę kardiologiczną pacjentom, u których postawiono rozpoznanie chorób z czerech grup - nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego; niewydolności krążenia; nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad serca zastawkowych. - Wybór takich rozpoznań wynika z konieczności ustalenia standardów diagnostycznych i terapeutycznych dla pacjentów, których leczenie sprawia problemy i w obecnym systemie organizacyjnym oparte na ryczałtowym finansowaniu, które opóźnia prowadzenie skutecznej interwencji leczniczej, pomimo wystarczającego potencjału zakontraktowanych pomiotów - tłumaczył Kraska i dodał, że projekt zakłada bezlimitowe leczenie pacjentów.

Kto będzie odpowiadać za kształt sieci?

Prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, czyli ośrodka koordynującego sieć wskazał, że w ramach pilotażu możliwa będzie diagnostyka i terapia kilku schorzeń w obszarze medycyny sercowo-naczyniowej i wymienił m.in. niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, wszczepianie zastawek oraz nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne. Profesor podkreślił, że do tej pory - pomimo tego, że leczenie danego schorzenia było możliwe - to nie było dostępne w odpowiednim zakresie i czasie. - Chodzi o to, by pacjenci do takich ośrodków trafiali szybko, zanim dojdzie do rozwoju rozmaitych powikłań, by efekty leczenia były lepsze, stąd pomysł sieci kardiologicznej - mówił i tłumaczył, że oferta sieci skierowana będzie dla pacjentów, którzy są pod opieką POZ, poradni, a nawet oddziałów kadriologicznych, ale tych, które nie dysponują wszystkimi nowoczesnymi terapiami i często oddalone są od specjalistycznych ośrodków. W ramach pilotażu ma być przygotowana także ściśle określona ścieżka leczenia pacjenta ukierunkowana na konkretne rozpoznanie.

W trakcie dyskusji padły propozycje rozszerzenia pilotażu o inne jednostki chorobowe, oraz o rehabilitację. Podkreślano, że powinien być w nim także położony większy nacisk na wczesną diagnostykę i leczeniu chorób układu krążenia, tak by eliminować ryzyko pojawienia się powikłań i ciężkich schorzeń. Prof. Adam Witkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazywał, że pilotaż należałoby zintegrować z programami już istniejącymi np. koordynowaną opieką w leczeniu zawałów serca (KOS-Zawał) oraz opieką nad pacjentem z niewydolnością serca (KONS). (Czytaj: Krajowa Sieć Kardiologiczna: wkrótce ruszy pilotaż).

Czytaj też:

EMA uspokaja - szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna

Co dalej z instytucją koronera? Zapytaliśmy o to pełnomocnika rządu

Protest medyków. Pielęgniarki, lekarze mają już dosyć


#kardiologia #Krajowa Sieć Kardiologiczna #pilotaż #koordynowana #opieka #sejm
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Katarzyna Lisowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Mapy Potrzeb Zdrowotnych – projekt znów trafia do Komisji Zdrowia
Czytaj więcej...
Co z uprawnieniami do kwalifikowania do szczepień dla stażystów?
Czytaj więcej...
Zmiany przepisów o liczbie farmaceutów. Czy to zasługa NIK?
Czytaj więcej...
M.Dworczyk: Obecnie nie mamy możliwości wyboru konkretnej szczepionki
Czytaj więcej...
Prof. M. Parczewski o noszeniu masek na dworze i powrocie do szkół
Czytaj więcej...
Medycy i dzieci w pandemii: jak im pomóc?
Czytaj więcej...
Firmy łączą siły w pracach nad rozwojem leków immunoonkologicznych
Czytaj więcej...
MZ się chwali, że odzyskało 24,6 mln zł za respiratory
Czytaj więcej...
Jaki jest stan zdrowia Ślązaków? Pokaże regionalny atlas zdrowia
Czytaj więcej...
Zintegrowany Informator Pacjenta połączył się z IKP
Czytaj więcej...
System Informatyczny Rezydentur 2.0 źle działa
Czytaj więcej...
Jakich leków brakuje w aptekach? Raport GdziePoLek
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl