Autor : Radosław Chrzanowski
2024-05-22 10:18
W zeszłym tygodniu podczas 17 edycji konferencji MEDmeetsTECH dużo było o sztuczności: sztuczna inteligencja sztuczne organy. Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję wśród wielu wystąpień właśnie o sztuczności posłuchać. Na scenie tego wydarzenia pojawiło się w sumie 36 osób, prelegentów i panelistów. Agenda konferencji była bardzo urozmaicona, podzielona na sesje, m. in.: sesja trendy, sesja pro-contra, sesja cyberbezpieczeństwo, sesja urządzenia medyczne, sesja biodruk3D, panel dyskusyjny, sesja startupy. Portal CowZdrowiu.pl po raz kolejny był patronem wydarzenia tej serii.
Zwrot "sztuczna", może nadawać zły wydźwięk temu tytułowi, ale to polskie brzmienie i kontekst częstego używania tego słowa mogą dawać taki efekt. Natomiast chodzi w tym, krótkim artykule jednak o pokazanie dobrego wydźwięku "sztuczności" w medycynie.
Medycyna jest już bardzo mocno powiązana z technologią, a ta symbioza będzie się jeszcze bardziej pogłębiać, bazując na wykorzystaniu rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Rozwiązania z AI są już obecne w każdej dziedzinie medycyny, kwestią jest tylko zaawansowanie i liczba rozwiązań działających, projektowanych i wykorzystujących różnego rodzaju algorytmy analizujące, a następnie opiniujące, które wspierają proces podejmowania decyzji diagnostycznych przez lekarza, personel medyczny.
O wykorzystaniu AI w:
medycynie estetycznej mówili: dr n. med. Mariusz Borkowski oraz dr n. med. Michał Nedoszytko
rozwoju rozwiązań wspierających kardiologię opowiadał: Sanjeev Choudhary z Medinice S.A.
diagnostyce raka piersi informował: Michał Matuszewski (technologia AILIS Care)
diagnostyce dna oka (okulistyka): Dawid Caban
AI będzie jeszcze mocniej wchodzić w różne przestrzenie, a przyspieszy to nie chęć zastąpienia lekarzy specjalistów, czy personelu medycznego, a wsparcie tych, którzy są, działają, by swoje obowiązku realizowali sprawniej, efektywniej, gdyż nowych specjalistów po prostu brakuje. A jak wspomniał ze sceny prof. dr hab. n. med. Jacek Różański - młodzi lekarze nie chcą wybierać kardiochirurgii, bo wymaga ona wiele wysiłku, ogromu pracy i podejmowania wielu nieplanowanych działań, może czasami poświęcenia przyjemności. A młodzi adepci sztuki lekarskiej mówią, że chcą dobrze zarabiać i pracować do 16:00. Nie dziwi zatem fakt, że ci, którzy podejmują się wyzwań, potrzebują wsparcia i jeśli wsparciem nie będą inni specjaliści, fachowcy, będzie nimi technologia (programy, roboty, itp.). Przykłady takich rozwiązań z perspektywy chociażby kardiochirurgii opowiadali w sesji Pro - Contra: dr n. o zdr. Piotr Przygodzki, dr n. med. Piotr Kołsut oraz prof. dr hab. n. med. Jacek Różański
Natomiast, to co należy podkreślić, o czym też wspominał dr n. ekon. Łukasz Borowiecki, należy zadbać i to wynika również z przyjętych regulacji AI Act przez KE, żeby rozumieć i potrafić uzasadnić, na jakiej podstawie systemy działające w oparciu o sztuczną inteligencję podejmują określone działania, czy decyzje. Explainable AI, to z jednej strony bardzo ważny element bezpieczeństwa danej technologii, a z drugiej strony argument uwiarygadniający to rozwiązanie.
Świat technologii rozwija się w niesłychanie dynamicznym tempie, w którym walutą są przede wszystkim dane. Zasłyszane sformułowanie z innej konferencji: kto ma dostęp do danych, będzie bogaty, a w najgorszym wypadku na pewno nie będzie biedny, pokazuje jak cenne są dane.
To zjawisko powoduje, że istnieje coraz więcej podejmowanych prób wykradzenia danych, bądź nawet szantażu związanego z odcięciem podmiotów do danych. Stąd bardzo ważnym stały się wielkiego rodzaju działania prewencyjne związane z cyberbezpieczeństwem. O działaniach w zakresie wdrażania rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwo informowali:
Jeremi Olechnowicz z Centrum e-Zdrowia w prelekcji: "Plan poprawy poziomu cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia";
Błażej Pawlak z Modino.io w wystąpieniu: Cyberbezpieczeństwo urządzeń medycznych typu "wearable" - wyzwania dziś i jutro;
Michał Czarnuch z Rymarz Zdort Maruta przy okazji prezentacji: Dane Medyczne - prywatność a zdrowie - czy musimy wybierać?;
Jakub Betka w wystąpieniu: Cyberbezpieczeństwo w medycynie - gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Czy NIS2 cokolwiek zmieni?
W agendzie konferencji dużo było tematów związanych z drukiem 3D, a między innymi o biodruku i możliwościach płynących z użytkowania tej technologii. W tematy związane z drukiem 3D wprowadził nas Mikolaj Wiewiora z Mindsailors Industrial Design, w kontekście możliwości wdrożenia urządzenia medycznego wyprodukowanego właśnie w tej technologii.
Rozwój biodruku podobnie jak rozwój technologii diagnostycznych wynika z jednego podstawowego klucza: braku. Braku m. in. dostępu organów do transplantacji pobranych np. od zmarłego dawcy. W roku 2021 przeprowadzono 1274 zabiegi przeszczepu narządów od zmarłych dawców. W 2022 przeprowadzono już 1402 takie zabiegi, a w 2023 r. prawie 1805, a w pierwszym kwartale tego roku już 501 takich operacji. Wśród prelegentów pojawili się:
prof. dr hab. n. med. Michał Wszoła z tematem: Biodrukowanie narządów, organoidów - przyszłość transplantologii i badań przedklinicznych leków;
dr hab. inż. inż. Dorota Bociaga przedstawiając perspektywę: Technicznie rzecz biorąc... jak biodru 3D może spomagać medycynę?
Katarzyna Rosińska z tematem: Hybrydowe rusztowania hydrożelowe do wspomagania leczenia ubytków tkanki kostnej.
Magdalena Jasek z CadXpert - Systemy Druku 3D z tematem: Realistycznych modeli anatomicznych z drukarki 3D - pomoc w edukacji i ratunek dla ekspertów.
Coraz częściej w związku z zaawansowaniem technologicznym wyzwaniem dla świata biznesu jest komunikacja z odbiorcami, czyli personelem ochrony zdrowia i pacjentami.
Diana Żochowska Head of Medonet zaprosiła do debaty na ten temat:
Magdalena Kołodziej - Prezes Zarządu Fundacji My Pacjenci;
Malgorzata Kiljańska - Liderkę Grupy Roboczej ds. Wdrożeń Innowacji w opiece ambulatoryjnej NIL IN - Sieć Lekarzy Innowatorów;
Tomasz Rudolf - współzałożyciel startupy Doctor.One, założyciel i szef rady nadzorczej fabryki startupów The Heart;
Zbigniew Kowalski - Projektant zaangażowania pacjentów, ekspert komunikacji medycznej, członek PTKM i ICCH, CEO commi.pro
Michał Górski związany z Departamentem Wdrożeń Systemu e-zdrowie w Centrum e-Zdrowia
Paneliści podkreślali, że na pierwszy miejscu jest empatia, czyli zanim zakomunikujemy, spróbujmy zrozumieć potrzebę i sytuację osoby, do której przychodzimy z naszym komunikatem. Zastanówmy się, jaki efekt nasz komunikat może wywołać. Do innowacji należy najpierw przekonać lekarza i personel medyczny, bo to im pacjenci ufają przede wszystkim, ale by to zrobić, musimy dysponować dowodami, na to, że to, co prezentujemy, z czym przychodzimy, w momencie wdrożenia przyniesie wymierne korzyści. Należy pacjentów zapraszać do dialogu, a co nawet bardziej wskazane docierać do nich już na etapie projektowania innowacji, by oni poczuli, że ich opinia ma realny wpływ na kształtowanie rozwiązania, które będzie służyć między innymi dobru pacjentów.
Sztuczność, komunikacja i innowacje to pojęcia, które miały swoją kumulację w sesji startupy, w której przedstawiciele Weber Shandwick wskazywali jak we współpracy z agencją PR dbać o swój wizerunek w czasach VUCA. Jakub Chwiećko z Medical Innovation Institute z kolei pokazywał jak budować Most między innowacją a praktyką: Jak efektywnie łączyć startupy technologiczne z rzeczywistością medyczną. Dopełnieniem całości były prezentacje startupów. Na scenie pojawili się:
Konstantin Szewczuk z Aloe Chat
dr n. med. Krzysztof Stążka z Medgenium
dr Radek Nagay z Panopticum
Karol Twardowski i Iwona Michałek z projektem Parrot.AI
Alexander Kostenko z Photosynthetic
Tomasz Bartosiak z projektem UES Ultra Echo Scan
Podsumowując siedemnastą edycję MEDmeetsTECH, warto podkreślić, że sztuczna inteligencja, nie tylko może wnieść do medycyny zwiększenie jakości, poprawę efektywności działania i lekarzy, specjalistów, słowem personelu, ale też poprawić efektywność systemów medycznych, wpłynąć na automatyzację procesów udrażniając ruch pacjentów, ale też co może mało dostrzegalne zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów.
Warto jeszcze powrócić do początku wydarzenia, ponieważ pomimo tego, że dużo mówiło się tego dnia, o rozwiązaniach, które realni służą, ratowaniu zdrowia, jego poprawie, w sytuacji kiedy zostało ono nadszarpnięte, należy wspomnieć o wystąpieniu, które inspiruje do tego, by o zdrowie dbać, zanim się je utraci. Wymieniona już wcześniej Diana Żochowska nawiązała bowiem w sesji trendy do Narodowego Testu Zdrowia Polaków prowadzonego przez Medonet już po raz piąty. Niestety należy sobie powiedzieć jasno i wprost nie dbamy należycie o swoje zdrowie i swój dobrostan. Test nadal jest otwarty i poniżej można go wypełnić:
Każdy, kto wypełni test, dostanie podsumowanie, które może będzie inspiracją, a przynajmniej momentem refleksji związanej z własnym podejściem do szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej. Podsumowanie NTZP w postaci raportu planowane jest na listopad tego roku.
Dynamika rozwijającego się świata jest niesamowita, a organizatorzy 18 edycji MEDmeetsTECH, która odbędzie się tradycyjnie w grudniu, już przygotowują kolejne ciekawe tematy do dyskusji.
Czytaj również
17 edycja MEDmeetsTECH już 16 maja 2024r. - zapowiedź wydarzenia
16. edycja konferencji MEDmeetsTECH - podsumowanie
Zakończyła się 15 edycja MEDmeetsTECH - podsumowanie wydarzenia
//