• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

2812 karetek wzmocni system Państowowego Ratownictwa Medycznego

Autor : Marta Markiewicz

2022-09-06 13:04

Korpus ratowników medycznych zakorzenionych w terenie i zakup 2812 karetek do każdej z gmin w Polsce - po zapowiedziach rząd przeszedł do działania i w projekcie ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej przedstawił zapisy umożliwiające wdrożenie tego rozwiązania. Jakie fundusze zostaną przeznaczone na zakup pojazdów?

- Chcemy w oparciu o zasoby straży pożarnych, a w zasadzie Ochotniczych Straży Pożarnych stworzyć cały korpus ratowników medycznych zakorzenionych w terenie. Chcemy kupić - oczywiście w perspektywie kliku lat - ok. 2,8 tys. karetek, tak, żeby każda polska gmina miała nie tylko karetkę wyposażoną odpowiednio do sytuacji, ale również wyszkolonych ratowników medycznych - zapowiadał w połowie czerwca tego roku Mariusz Kamiński, szef MSWiA. 

Zgodnie z zapisami projektu podjęte działania związane z zakupem karetek mają wzmocnić ratownictwo medycznego realizowane przez krajowy system ratowniczo-gaśniczy (planowany KSR). Obecnie państwowa i ochotnicza Straż Pożarna współdziała z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego zapewniając możliwość wyjazdu w sytuacji, gdy brakuje załóg ratownictwa medycznego. Zdaniem prawodawcy strażacy powinny posiadać możliwości maksymalnego wykorzystania swoich możliwości przy udzielaniu pomocy w stanach nagłego zagrożenia życia.


Ratownicy domagają się spotkania z Kraską. O czym chcą rozmawiać?


Jakie karetki i za jaką kwotę?

- Projekt ustawy zakłada wyposażenie w ambulanse Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSR) dzięki czemu będzie miał możliwość transportu poszkodowanych do najbliższego SOR, a także podwyższenie kwalifikacji ratowniczych, w celu zwiększenia zdolności ratowniczej, tym samym uprawnień ratowników. Biorąc pod uwagę rozmieszczenie jednostek ochrony przeciwpożarowej, "program ambulansu" w każdej gminie na bazie PSP i OSP wydaje się najlepszym kierunkiem, w szczególności tworzonych formacji obrony cywilnej i ograniczeń Państwowego Ratownictwa Medycznego w stanach nadzwyczajnych- czytamy w uzasadnieniu do projektu. Projekt rozszerza program szkoleń w zakresie uzyskiwania uprawnień dla kierowców kat. „C” prawa jazdy, zwiększenie pojazdów do szkoleń, a także urealnienie kosztów ich eksploatacji. - Wyliczenia dokonano na podstawie obecnych, wyższych stawek. Zatem rozwiązania i koszty przyjęte w projekcie są również bieżącą aktualizacją dotychczasowych programów w ramach m.in. ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Są też one koniecznością wsparcia PSP w ponoszeniu dużych kosztów obecnych już działań podczas pandemii oraz pomocy humanitarnej, realizowanej przez te zasoby- czytamy w projekcie ustawy.

Docelowo zakupionych zostanie 2812 karetek, które trafią do gmin oraz jednostek ogranizacyjnych straży pożarnej. Na cel ten zarezerwowano 2,335 mld złotych. - Pojazdy te będą posiadały zwiększone w porównaniu do standardowych możliwości transportowe, zwiększoną mobilność (np. napęd terenowy) oraz zapewnią przewóz poszkodowanych w zdarzeniach masowych. Zwiększy to poziom bezpieczeństwa w sytuacji wzrostu migracji ludności z miast do terenów wiejskich- czytamy w ocenie skutków regulacji.

Ratownicy: są pieniądze na samochody, nie ma na wsparcie Państwowego Ratownictwa Medycznego

Ratownicy medyczni z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych nie kryją rozgoryczenia przedstawionym projektem. Z przekąsem napisali na swoim profilu w mediach społecznościowych, że w projekcie brakuje wzmianki "o mitycznych i już legendarnych dodatkowych Zespołach Ratownictwa w licznie 2000 w każdym PSP i OSP. Chyba, że te ZR to inaczej nazwane zastępy PSP i OSP?". Wypunktowali również, że na zakup ambulansów znalazło się nagle przeszło 2,3 mld złotych podczas gdy na dofinansowanie Zespołów Ratownictwa Medycznego i Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego pieniędzy nie ma.

Polecamy również:

Płace minimalne: senatorowie pytają o wdrożenie ustawy

P.Bromber: nie chcemy likwidować szpitali powiatowych

Pielęgniarki z NIO-PIB na L-4. MZ: minitorujemy sytuację

Ratownicy medyczni mają szansę zarabiać ponad 6 tys. zł?

#Morawiecki #karetka #Państwowe Ratownistwo Medyczne
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Klub "30" PTK poparł prof. Jankowskiego w wyborach na prezesa elekta
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (29.05-4.06)
Czytaj więcej...
28 maja: Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Czytaj więcej...
Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
Czytaj więcej...
26. Piknik Naukowy - kogo spotkacie w strefie zdrowia?
Czytaj więcej...
Resort zdrowia chce odchudzić Polaków? Planuje nowy pilotaż
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (22-26 maja)
Czytaj więcej...
Niedzielski o in vitro: jest w Polsce dostępne
Czytaj więcej...
Koniec z aptekami „na słupa”? Resort chce uszczelnić przepisy
Czytaj więcej...
Tadeusz Zielonka o tym, przeciwko czemu powinni szczepić się dorośli
Czytaj więcej...
W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciwko HPV
Czytaj więcej...
Będzie więcej świadczeń stomatologicznych na NFZ?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl