Autor : Aleksandra Kurowska
2024-09-20 08:29
Jak występuje się o 800+ po raz pierwszy? Gdzie i jak złożyć wniosek? Jakie dokumenty są potrzebne?
Od 1 czerwca 2024 r.do 31 maja 2025 r. trwa obecny okres pobierania świadczenia 800 plus. Rodzice, którzy już brali świadczenie, a nadal spełniają kryteria, raz do roku muszą składać na nowo wniosek.
Świadczenie przysługuje na każde dziecko w rodzinie, aż do ukończenia przez nie 18 roku życia, bez względu na dochody jakie mają rodzice lub opiekunowie.
Świadczenie 800 plus dostają tylko osoby, które złożyły wniosek i spełniają kryteria. Nie jest przyznawane automatycznie po urodzeniu dziecka. Rodzice mają 3 miesiące od urodzenia się dziecka na złożenie wniosku do ZUS o świadczenie wychowawcze, aby otrzymać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Złożenie wniosku później powoduje przepadek świadczenia za część okresu.
Świadczenie przyznawane jest co zasady na rok.
Jeśli wniosek na nowy okres zostanie złożony nie później niż 30 kwietnia danego roku, to wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.
dla wniosków złożonych od 1 maja do końca maja danego roku, wypłaty za miesiąc czerwiec i lipiec będą przelane na konto do 31 lipca tego roku.
wniosek złożony w okresie 1 czerwca - 30 czerwca danego roku oznaczać będzie, że świadczenie 800 plus za czerwiec, lipiec i sierpień, wypłacone będzie do dnia 31 sierpnia tego roku.
w przypadku złożenia wniosku w lipcu danego roku, ZUS przyzna świadczenie od lipca i wypłaci je do dnia 30 września,
przy wniosku złożonym w sierpniu danego roku, ZUS przyzna świadczenie od sierpnia i wypłaci je do dnia 31 października,
w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.
Polecamy także: Świadczenia 2024: w „aktywni rodzice w pracy" ważna wysokość pensji
Wniosek składa się wyłącznie elektronicznie. Przyjmuje go i rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedyś można to było zrobić też w urzędzie gminy, ale taka opcja już nie działa.
Wniosek o świadczenie wychowawcze, przez Internet można złożyć przez:
platformę PUE ZUS
za pomocą mobilnej aplikacji mZUS - więcej o aplikacji znajdziesz na stronie www.zus.pl/mzus
portal informacyjno -usługowy Emp@tia portal Emp@tia
bankowość elektroniczną - ale tylko w niektórych bankach.
Skąd wiadomo, czy wniosek został rozpatrzony lub czy trzeba go uzupełnić? Wszystkie informacje są na profilu PUE ZUS osoby, która złożyła wniosek.
Jak podaje ZUS, o świadczenie można wystąpić jeżeli bankowość elektroniczną mamy w: Alior Bank, Bank PKO BP, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BPS, Credit Agricole Bank Polska, VeloBank (poprzednio Getin Noble Bank), ING Bank Śląski, mBank, Millennium, Nest Bank, PEKAO, Santander, SGB-Bank, SKOK Centrum, SKOK Chmielewskiego, SKOK Energia, Krakowska SKOK, SKOK Kwiatkowskiego, SKOK Progres, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta, SKOK Stefczyka, SKOK Szopienice, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Wisła, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Śląsk, SKOK Świdnik.
Wypłata świadczenia jest wyłącznie w formie bezgotówkowej, przelewem.
Do jakiego wieku można dostawać 800 plus? Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko od urodzenia aż do dorosłości, czyli ukończenia 18 roku życia.
O świadczenie to mogą ubiegać się rodzice (matka lub ojciec) oraz opiekun faktyczny (osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), jeśli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu. Świadczenie wychowawcze przysługuje również opiekunowi prawnemu dziecka oraz w niektórych przypadkach dyrektorowi domu pomocy społecznej.
O świadczenie wychowawcze 800+ mogą ubiegać się także osoby sprawujące pieczę zastępczą: rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, dyrektorzy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.
W przypadku gdy rodzice sprawują, zgodnie z orzeczeniem sądu, opiekę naprzemienną w porównywalnym wymiarze czasu, oboje otrzymają świadczenie, ale po połowie, po 400 zł miesięcznie.
W przypadku urodzenia się dziecka albo ukończenia przez dziecko 18 roku życia, świadczenie ten miesiąc będzie wypłacone częściowo, za dni w których spełnione są warunki do jego wypłaty. Dla noworodków obniżone będzie tylko w pierwszym miesiącu.
ZUS podzieli kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, następnie otrzymaną kwotę pomnoży przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje oraz przed wypłatą kwotę świadczenia zaokrągli do 10 groszy w górę.
Prawo do świadczenia wychowawczego, tzw. 800+, jest niezależne od dochodów rodziny. Poza tym jest wolne od egzekucji i nie podlega opodatkowaniu. To oznacza, że nie może go zająć komornik.
Prawo do świadczenia wychowawczego nie przysługuje, jeśli:
dziecko pozostaje w związku małżeńskim,
dziecko zostało umieszczone w instytucji, która zapewnia nieodpłatne pełne utrzymanie: w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole,
pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko,
na to samo dziecko przysługuje świadczenie za granicą o podobnym charakterze (nie dotyczy to świadczeń z państw członkowski UE/EFTA lub z Wielkiej Brytanii).
Polecamy także:
Świadczenia 2025: od stycznia 2520 zł dodatku do renty socjalnej
Wyższe stawki świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych
Nowe świadczenie związane ze zdrowiem weteranów. 200-600 tys. zł
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//