• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

88 produktom z refundacją obniżono VAT. Komunikat MZ zmienia przepisy?

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-02-01 14:55

"Grzebanie" przy VAT przy okazji rosnącej inflacji i Polskiego Ładu odbiło się na refundacji. Skala nie jest wielka, ale MZ postawiono w niezręcznej sytuacji i trzeba było jakoś z niej wyjść. Wybór padł na wydanie komunikatu w sprawie zmian cen części refundowanych produktów aptecznych. Tyle, że komunikatem nie bardzo można zmienić ceny leków.

- W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 196), wprowadzającej zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) polegające na obniżeniu stawek podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. w odniesieniu do niektórych pozycji wykazu refundowanych: leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, załączona tabela przedstawia skutki ww. zmian ustawowych dla tych produktów - informuje resort zdrowia (Komunikat w sprawie zmiany wysokości podatku VAT dla środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego). Na liście są m.in. diety stosowane w niedożywieniu związanym z chorobą u niemowląt i dzieci do 6 roku życia, produkty dla osób chorujących na fenyloketonurię, diety eliminacyjne mlekozastępcze dla dzieci z alergią, diety dla osób z mukowiscydozą.

Tylko komunikat czy aż komunikat?

- Sam komunikat nie jest oczywiście źródłem prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. Może mieć on charakter informacyjny czy pomocniczy - przypomina mecenas Marcin Pieklak, partner w kancelarii DZP. I dodaje, że powinien on mieć, tak jak każda aktywność urzędu, oparcie w obowiązujących przepisach. - Wydając taki komunikat powinniśmy być w stanie osiągnąć efekt, pozwalający na docelowe obniżenie kosztu nabycia danego produktu. Otwarte pozostaje jednak pytanie o podstawę prawną tego działania - wyjaśnia.

Co zrobić? Nie do końca wiadomo

Wokół komunikatu od doby toczy się gorąca dyskusja. Nie ma przepisów, więc jak realizować taką zmianę?

- W kropce pozostaje szereg podmiotów zaczynając od producentów, przez hurtownie, aż do aptek, które mają wątpliwości co do stosowania urzędowych cen zbytu. Każda z tych grup uczestników rynku zastanawia się co jest wiążące: wydany komunikat Ministra Zdrowia czy decyzja refundacyjna/obwieszczenie - mówi Pieklak.

Obecny system refundacji bazuje na mechanizmie, zgodnie z którym zarówno w decyzjach, jak i obwieszczeniu refundacyjnym posługujemy się urzędową ceną zbytu. Nasza redakcja informując o projektach, a także ostatecznych wersjach kolejnych list refundacyjnych, załącza plik, w którym te ceny są wymienione.

- Wspomniana cena "zawiera" w sobie podatek VAT. Skutkiem tego w obu wskazanych miejscach mamy podaną konkretną kwotę, której nie możemy dowolnie zmienić bez zmiany decyzji refundacyjnej - zaznacza mecenas Pieklak. Co gorsza, warto przypomnieć, że obniżka VAT wprowadzona jest czasowo. - W obecnej sytuacji trudno znaleźć inne rozwiązania niż wprowadzenie odpowiednich przepisów szczególnych dotyczących czasowej zmiany urzędowej ceny zbytu, bądź całościowa zmiana ustawy o refundacji poprzez wskazanie, iż zarówno w obwieszczeniach, jak i decyzjach refundacyjnych operujemy wyłączne cenami zbytu netto. W ten sposób moglibyśmy "odciąć" wskazywaną w decyzji cenę od należnego podatku - wyjaśnia prawnik.

Polecamy także:

NFZ ma stawiać na profilaktykę, dlatego nie będzie Biura Profilaktyki

Lekarze: działania MZ spowodują wzrost zakażeń u osób 60 plus

W szpitalu dziecięcym w Prokocimiu zawieszono zabiegi planowe

#VAT #refundacja
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl