Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-05-25 10:46
W najbliższy poniedziałek, 29 maja w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się Lekarski Egzamin Weryfikacyjny (LEW).
Do egzaminu przystąpią osoby, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej. Osoby takie, chcąc wykonywać zawód lekarza w Polsce, muszą wcześniej potwierdzić, że ich wykształcenie odpowiada wymaganiom stawianym absolwentom polskich uczelni medycznych. Mogą to zrobić albo poprzez nostryfikację dyplomu, albo właśnie poprzez złożenie wspomnianego egzaminu.
Pozytywny wynik tego egzaminu to pierwszy krok, aby móc wykonywać zawód lekarza w Polsce. Zdający muszą również spełnić pozostałe warunki – takie same, jak absolwenci polskich uczelni medycznych na kierunku lekarskim - muszą złożyć Lekarski Egzamin Końcowy i ukończyć staż podyplomowy.
Poniedziałkowy egzamin zdawać będzie prawie 900 osób. Większość z nich to przeważnie obywatele Ukrainy i Białorusi, ale także kilkudziesięciu Polaków. Do egzaminu przystąpią także osoby z Indii, Gruzji i Egiptu.
W ubiegłym roku łącznie – w sesji wiosennej i jesiennej – przystąpiły 1123 osoby.
4-godzinny Lekarski Egzamin Weryfikacyjny (LEW) składa się z 200 pytań z kilku dziedzin medycyny, reprezentatywnych dla kierunku lekarskiego np. choroby wewnętrzne z medycyną rodzinną; pediatria z neonatologią, chirurgia ogólna z chirurgią urazową. Aby zdać ten egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów z testu. LEW składany jest wyłącznie w języku polskim.
CEM egzaminuje w ciągu roku ok. 30.000 zdających i wykorzystuje do tego celu ok. 8.000 pytań testowych. Centrum zostało utworzone w 2001 r. Przeprowadza egzaminy dla osób kształcących się w zawodach medycznych.
Początkowo organizowało jedynie egzaminy wstępne na specjalizacje oraz Państwowy Egzamin Specjalizacyjny dla lekarzy i lekarzy dentystów. Obecnie zadania CEM obejmują szereg egzaminów, zarówno dla lekarzy i lekarzy dentystów, jak i innych pracowników medycznych odbywających szkolenie specjalizacyjne (diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów, psychologów klinicznych itd.).
CEM organizuje również Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Weryfikacyjny oraz Farmaceutyczny Egzamin Weryfikacyjny, który odbędzie się w dniu 7 czerwca 2023 r. Przystępują do nich absolwenci uczelni medycznych spoza UE. Po złożeniu tych egzaminów uzyskają zrównanie kwalifikacji z uzyskanymi przez absolwenta polskiej uczelni.
Foto: CEM
Polecamy najnowsze
Niedzielski: być może darmowe leki dla dzieci i seniorów od września
Minister zdrowia zapowiada kolejne miliardy dla szpitali