• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

A. Jankowska-Zduńczyk: Reforma POZ za szybko i bez planu

Autor : Jakub Wołosowski

2022-06-27 13:27

W imieniu Lekarzy Rodzinny Dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk przedstawiła komentarz do planowanych reform - wynagrodzenia, a także zmian w organizacji POZ (od 1 października). W ocenie Jankowskiej-Zduńczyk zaproponowane rozwiązania przynoszą więcej szkody niż pożytku. Lekarka krytykuje ją m.in. za wprowadzanie dodatkowej biurokracji.

Dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk nie pozostawia suchej nitki na reformie POZ zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Oczywiście w dyplomatyczny sposób, bo prezentuje stanowisko Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP).

- Tak głęboka reforma POZ nie może być pomysłem autorskim, lecz rozwiązaniem wypracowanym we współpracy i uzgodnionym, zarówno ze środowiskiem profesjonalistów medycznych, jak i pacjentów - stwierdza Dr Jankowska-Zduńczyk, zwracając uwagę, że propozycja resortu zdrowia to próba przeniesienia na cały kraj wyników eksperymentu, który przeprowadzono w 40 podmiotach leczniczych. Tymczasem w całym kraju jest ich przecież 6 tysięcy. Zdaniem przedstawicielki lekarzy rodzinnych większość ośrodków, lekarzy i pacjentów ma zupełnie inne doświadczenia i oczekiwania.

- To właśnie ten głos zdecydowanie bardziej powinien być słyszalny i uwzględniony przy wprowadzeniu nowych rozwiązań w POZ - punktuje.

Łatanie braków kadrowych lekarzami rodzinnymi

Lista zarzutów przedstawicielki lekarzy rodzinnych jest długa i nie kończy się na tym, że zaproponowano przeniesienie wyników pilotażu od razu na cały kraj. A. Jankowska-Zduńczyk stwierdziła, że zaproponowane zmiany są wprowadzane tak naprawdę nagle i bez odpowiedniego czasu na ich wdrożenie i wyjaśnienie pracownikom ich efektów. Lekarka boi się, że na jej kolegów spadną dodatkowe obowiązki.

- Po raz kolejny specjaliści medycyny rodzinnej zmuszeni są do obrony gwarantowanego w konstytucji równego dostępu do świadczeń dla wszystkich pacjentów, niezależnie od obszaru kraju i wielkości miejscowości zamieszkania. Zarówno budżet powierzony jak i opieka koordynowana to pojęcia, które w przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia planach są słabo zdefiniowane, nieokreślone co do zakresu, warunków organizacji, wymaganych kwalifikacji profesjonalistów medycznych oraz wyposażenia poradni POZ - napisała w stanowisku.

Prezes KLRwP stwierdziła, że problemy kadrowe poradni specjalistycznych próbuje się łatać za pomocą lekarzy rodzinnych.

- Braki kadrowe w poradniach specjalistycznych systemu publicznego próbuje się załatać zmuszeniem lekarzy rodzinnych do poszukiwania na własną rękę specjalistów i sfinansowania ich pracy oraz niezbędnych specjalistycznych badań diagnostycznych w niewiadomy sposób za nieznaną obecnie kwotę. Opiekę lekarza sprowadza się do sztywnych diagramów diagnostyki i leczenia - krytykuje nowe rozwiązania A. Jankowska-Zduńczyk.

Dodatkowa biurokracja narzucona lekarzom POZ

Reforma POZ, zdaniem przedstawicielki lekarzy rodzinnych, przyniesie dodatkową biurokrację i zmusi lekarzy do wypełniania kolejnych dokumentów. W ocenie A. Janokwskiej-Zduńczyk w tej reformie nie widać pacjenta.

- W proponowanych zmianach brak jakiegokolwiek zainteresowania indywidualnymi potrzebami poszczególnych pacjentów, często cierpiących z powodu wielu chorób. Instrumentalne traktowanie specjalistów medycyny rodzinnej oraz ich pacjentów nie zagwarantuje poprawy jakości stanu zdrowia społeczności lokalnych. Uniemożliwienie budowania relacji partnerskich oraz współudziału pacjenta w podejmowaniu decyzji o terapii i diagnostyce przeczy nie tylko idei medycyny rodzinnej, na których ma się opierać podstawowa opieka zdrowotna, ale przede wszystkim narusza podmiotowość i indywidualność każdego pacjenta - punktuje lekarka rodzinna.

Szereg pytań, które pozostał bez odpowiedzi

Prezeska KLRwP zwróciła uwagę na brak odpowiedzi na poważne pytania, jakie pojawił się w związku z planowanymi zmianami.

- Najważniejsze z tych pytań to: Jak administrować nowymi zadaniami? Jak sprawozdawać wykonane świadczenia, w jaki sposób się do tego przygotować? Skąd pozyskać kadry do nowych czynności? I jakie stosować narzędzia? W jaki sposób w oparciu o jakie kryteria oraz kiedy będą rekompensowane dodatkowe koszty? - wylicza dr A. Jankowska-Zduńczyk.

To tylko podstawowe kwestie. W ocenie ekspertki plan resortu zdrowia może przynieść więcej szkody niż pożytku, spowoduje zamieszanie, ba wręcz "zaburzy obecne, względnie stabilne funkcjonowanie POZ". W "najlepszym razie" reforma spowoduje, że powstanie zróżnicowany dostęp do świadczeń zdrowotnych.

- Jej wdrożenie w obecnym kształcie doprowadzi do pogorszenia dostępności do diagnostyki i leczenia specjalistycznego oraz wzmocni patologicznie funkcjonujące w wielkich miastach dawne „PRLowskie ZOZy”. Opieka koordynowana oparta o pryncypia medycyny rodzinnej, o którą lekarze rodzinni zabiegali od wielu lat, to partnerska współpraca pacjenta, lekarzy różnych specjalności, pielęgniarki i położnej - podkreśla prezes KLRwP.

W swoim stanowisku Kolegium apeluje o wstrzymanie tej reformy i wprowadzenie takich zmian, które będą podparte doświadczeniem większej ilości lekarzy i pacjentów. Tak, by odpowiadały na realne problemy i "z uwzględnieniem różnic wynikających z potrzeb zdrowotnych środowisk lokalnych, indywidualizacji i kompleksowości opieki zdrowotnej oraz możliwości i kwalifikacji zawodowych kadry medycznej POZ".

Porozumienie Zielonogórskie też ma zastrzeżenia

Swoje zastrzeżenia co do reformy POZ ma nie tylko kolegium lekarzy rodzinny. W komentarzu dla Cowzdrowiu.pl Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Zielonogórskiego, stwierdził, że "obecny kształt projektu przedstawionego przez powołany w ramach Ministerstwa Zdrowia zespół ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej jedynie wprowadzi chaos i doprowadzi do pogłębienia nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, dzieląc mieszkańców dużych aglomeracji oraz mniejszych miast i wsi na ludzi lepszej i gorszej kategorii".

Czytaj także:

Udary: MZ wydłuża pilotaż i dodaje placówki. Do kiedy testy?

Fundusz Medyczny do nowelizacji. Czy powstaną nowe subfundusze?

AOS: GUS podsumował dane. Rośnie zapotrzebowanie na porady

#POZ #reforma POZ #lekarze rodzinni
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Jakub Wołosowski

Komentarze

OSTATNIE WPISY

EDM w gabinecie szkolnej higienistki. Od kiedy obowiązkowa?
Czytaj więcej...
Nawet 40 proc. poradni POZ stoi przed ryzykiem zamknięcia
Czytaj więcej...
GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Szczepienia przeciwko grypie w aptekach: na jakich zasadach?
Czytaj więcej...
Podwyżki: będą korekty finansowania. Jakie? Konferencja AOTMiT i NFZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl