• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

A. Niedzielski: w ciągu tygodnia projekt o restrukturyzacji szpitali

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-12-03 11:37

Ustawa o restrukturyzacji szpitali w ciągu tygodnia powinna trafić do konsultacji. Wczoraj zapadła decyzja o wpisaniu jej do prac - mówił w czwartek wieczorem minister Adam Niedzielski na kongresie zorganizowanym przez Polską Federację Szpitali.

W ostatnich tygodniach zastanawiano się, czy projekt utknął. Mówi się o nim od wielu miesięcy, ale do konsultacji jeszcze nie trafił.

Wczoraj Adam Niedzielski mówił o planowanych zmianach. Zdaniem ministra, przed systemem stoją trzy najważniejsze problemy.

Wzrost nakładów na zdrowie

- Pierwsza fundamentalna sprawa to zwiększenie nakładów na system opieki zdrowotnej - mówił. Zdaniem Niedzielskiego „tych pieniędzy musi być więcej, najlepiej czym prędzej” i służyć temu mają między innymi starania o oddzielenie finansowania walki z COVID od środków składkowych, przeznaczonych na finansowanie pozostałych zakresów leczniczych. 

Konkurencja szkodzi zdrowiu? Ustawa o rozwoju szpitalnictwa

- Punkt drugi to zniesienie niezdrowego mechanizmu konkurencji. Nie mówię tu o konkurencji jakością (…) mówię o konkurencji, która nakręca spirale wynagrodzeniowe w regionach, mówię o przypadkach, gdzie są obok siebie dwa szpitale powiatowe, które konkurują między sobą w ten sposób, że wybierają te procedury, które są najbardziej wartościowe, a przerzucają pewne koszty podstawowych świadczeń np. na duże, wysokoreferencyjne, takie jak szpitale kliniczne czy uniwersyteckie. Taka sytuacja, takie przepychanie kosztów to jest sytuacja, która jest absolutnie nie do zaakceptowania - mówił minister zdrowia.

- Przygotowujemy ustawę o rozwoju szpitalnictwa, która z jednej strony będzie prezentowała gotowe procedury restrukturyzacji finansowej, czyli konsekwencji wynikających ze złego finansowania, a z drugiej strony będzie dawała narzędzia przeprofilowania i konsolidacji. To są dwa hasła, które w najbliższych latach będą przyświecały reformowaniu szpitalnictwa po to, by z jednej strony tworzyć większe organizmy, które mogą optymalizować koszty i też dokonywać pewnego podziału w zakresie wykonywania usług, ale też żeby dogadywać się między sąsiadami, żeby te profile były komplementarne, a nie właśnie konkurencyjne - stwierdził minister zdrowia.

Zmiany w zarządzaniu

Trzeci problem do naprawy to - zdaniem ministra - kultura zarządzania. - Uważam, że profesjonalizacja zarządzania polegająca na odpowiednim przygotowaniu kadr, ale też na wdrażaniu pewnego modelu zarządzania procesowego, opartego o dobry rachunek kosztów, to też musi być połączone. To są dwie rzeczy nierozerwalne. To są zagadnienia, które pozwalają naprawdę osiągać lepsze wyniki - podkreślał Niedzielski.

I podsumował: "Trzeba konsekwentnie zwiększać nakłady, restrukturyzować w sensie finansowym, ale również w sensie strukturalnym, czyli dopasowywać do potrzeb i likwidować mechanizm złej konkurencji, a po trzecie wzmocnić mechanizmy zarządzania".

Niedzielski zwracał też uwagę na problemy systemowe, takie jak niedobór kadr, których, jak zauważył, nie da się rozwiązać z punktu widzenia wnętrza szpitalnictwa, ale im także mają w najbliższym czasie służyć już realizowane i planowane w ustawie działania.

- Zwiększenie nakładów mamy zapisane, rachunek kosztów wszedł jako formalny wymóg, zresztą będzie też połączony z kwestiami jakościowymi, a jeżeli chodzi o restrukturyzację, tę i finansową i tę taką strukturalną, to ona będzie przedmiotem ustawy o modernizacji szpitalnictwa - mówił Niedzielski. Minister przekazał, że w ciągu najbliższego tygodnia projekt ustawy ma zostać przekazany do konsultacji publicznych.

Podziękowania za walkę z COVID-19

Minister w wystąpieniu mówił także zaangażowaniu placówek medycznych w walkę z pandemią.  

- Mimo złowieszczych prognoz, nie pękliście. Udało się utrzymać nawet w pikach fal, kiedy tych zakażeń było powyżej 30 tys., kiedy przekraczaliśmy liczby hospitalizacji powyżej 20, powyżej 30 tys., a mimo wszystko wytrzymaliśmy to obciążenie. (…) Myślę, że w przypadku Polski nastąpiło pospolite ruszenie, szczególnie na początku. I to pospolite ruszenie pozwoliło nam z jednej strony przetrwać najgorsze, a z drugiej strony też przygotowywać systemowe ramy do tego, żeby potem w lepszy, bardziej zorganizowany sposób odpowiadać na to zapotrzebowanie leczenia pacjentów. Serdecznie podziękowania. Ale niestety muszę prosić o więcej, bo zdaje się, że pandemia i COVID będą dla nas leitmotivem na najbliższe co najmniej miesiące - mówił szef resortu zdrowia.

#szpitale #restrukturyzacja
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Kolejni chorzy skorzystają z terapii CAR-T
Czytaj więcej...
19 maja Światowym Dniem Lekarza Rodzinnego
Czytaj więcej...
Kość niezgody w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl