• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

A. Niewiadomska pisze o dyskryminacji diagnostów do RPO i J. Gowina

Autor : Anna Rokicińska

2021-02-24 09:08

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych pisze do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz do wicepremiera i ministra rozwoju pracy i technologii Jarosława Gowina o płacowej dyskryminacji diagnostów. W najbliższy piątek w Ramach Rady Dialogu Społecznego kolejne spotkanie strony społecznej z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia dotyczące siatki płac w ochronie zdrowia.

Podczas wcześniejszych spotkań resort zdrowia przedstawił swoje propozycje płacowe. Chodzi o ustalenie najniższych wynagrodzeń dla poszczególnych zawodów medycznych. To wynagrodzenie stanowi iloczyn średniej krajowej i tzw. współczynnika pracy, który jest przypisany do poszczególnych zawodów. Najwyższy współczynnik pracy mają lekarze specjaliści i wynosi on 1,27. Propozycja resortu jest de facto taka by te współczynniki utrzymać przez 2 lata na dotychczasowym poziomie. Cel poprawy płac w ochronie zdrowia ma zostać osiągnięty w 2027 r. Propozycjami nie są zachwyceni ani lekarze, ani fizjoterapeuci no i oczywiście diagności. Propozycje resortu dzielą środowisko.

A. Niewiadomska o dyskryminacji płacowej diagnostów

Prezes KRDL o dyskryminacji płacowej pisze i do wicepremiera Gowina i do RPO. „Aktualnie obowiązujące rozwiązanie jest wadliwe, ma charakter dyskryminacyjny, a jako takie nie może być akceptowane w państwie prawa. W debacie nad nowym sposobem ustalania najniższych wynagrodzeń, prowadzonej w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, przedstawicielom zawodów medycznych proponuje się w zasadzie jedynie korektę współczynników pracy, zamiast dogłębną zmianę, przywracającą godność marginalizowanym przez lata zawodom medycznym” - czytamy w piśmie do wicepremiera Gowina. Niewiadomska powołuje się na poziom wykształcenia diagnostów. „Szanowny Panie Premierze, diagnosta laboratoryjny to zawód medyczny, którego wykonywanie wymaga co do zasady wieloletniej nauki na uczelni medycznej, specjalizacji, odporności psychicznej i odpowiedzialności niemniejszej niż w przypadku lekarzy czy lekarzy dentystów. Diagności laboratoryjni posiadają analogiczne wykształcenie, niemniej nie jesteśmy traktowani w sposób adekwatny do naszej roli w systemie ochrony zdrowia. Oprócz całkowicie nieadekwatnego wynagrodzenia diagności laboratoryjni finansują szkolenie specjalizacyjne oraz egzamin specjalizacyjny ze środków własnych, co częstokroć pochłania ich roczne zarobki. Nie otrzymaliśmy także od ustawodawcy prawa do pełnopłatnego urlopu szkoleniowego. Obowiązujące współczynniki pracy oraz ich proponowane korekty mają charakter wprost dyskryminujący. Poniżej przedkładam skrótowe zestawienie danych ukazujące np., zrównanie wynagrodzenia minimalnego diagnosty laboratoryjnego ze specjalizacją z wynagrodzeniem minimalnym lekarza bez specjalizacji. A przecież to na pracy diagnosty laboratoryjnego lekarz opiera stosowaną przez siebie terapię” - pisze prezes KRDL


Źródło: KIDL

W piśmie do wicepremiera powołuje się także na inną tabelę odzwierciadlającą i wykształcenie i poziom zarobków.

Źródło: KIDL

„Mając powyższe na uwadze uważam, że wsparcie kierowanego przez Pana resortu istotnie przyczyni się do weryfikacji propozycji pozostających w sprzeczności z podstawowymi zasadami prawa pracy” - czytamy w piśmie do Gowina.

W piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Niewiadomska twierdzi, że takie nierówne podejście do wynagrodzeń łamie Konstytucję. „Śmiem wątpić czy tworzenie systemu dyskryminującego specjalistów o najwyższych kompetencjach można nazwać polityką zmierzającą do pełnego produktywnego zatrudnienia, o której mowa m.in. w art. 65 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 10 § 3 kodeksu pracy. Brak stymulacji ze strony Państwa nie sprzyja rozwojowi specjalistycznie wykształconej kadry medycznej i spowoduje odczuwalne w skutkach braki kadrowe. Powołuje się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 stycznia 2005 r., sygn. akt K 31/03.

List do wicepremiera J. Gowina tutaj

List do RPO A. Bodnara tutaj

Polecamy także:

Kordian - ogólnopolski program profilaktyki chorób kardiologicznych

Lekarze: egzamin LEK zdało ponad 98 proc. osób. To świetny wynik!

NFZ zmienia przepisy dla stomatologii dziecięcej. Będzie bezlimitowo

Kodeks dla ochrony zdrowia z pozytywną opinią Prezesa UODO

Dziś rozmowy z MZ o płacach. Diagności mówią o tym, co trzeba zmienić

#Alina #Niewiadomska #RPO #Jarosław #Gowin #list #wynagrodzenie #diagności #laboratoryjni #siatka #płac #RDS #dialog #społeczny #MZ #zarobki #medycy #najniższe #w #ochronie #zdrowia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (27.03-2.04 2023)
Czytaj więcej...
27.03 Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT - porządek obrad
Czytaj więcej...
Zmiana czasu w szpitalach – koszmar kadrowych?
Czytaj więcej...
Oglądanie piłki nożnej niezdrowe dla serc kibiców
Czytaj więcej...
Małopolskie nie zrezygnuje z MISM, odpiera zarzuty NIK
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (20-24 marca)
Czytaj więcej...
Szpitale, które nie wykonały kontraktu, dostaną dodatek
Czytaj więcej...
XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Prof. Grzybowska-Chlebowczyk: long-COVID coraz częściej u dzieci
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl