• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

A. Niewiadomska: rozmowy o badaniach w aptekach przyniosły skutek

Autor : Anna Rokicińska

2022-01-21 14:30

Przez ostatnich kilka dni trwało przeciąganie liny pomiędzy farmaceutami a diagnostami Laboratoryjnymi. Wszystko na skutek zapowiedzi tego, jakie badania diagnostyczne będą mogli wykonywać farmaceuci w swoich aptekach. Pierwotnie projekt zmian zakładał m.in. przeprowadzanie w aptekach testów PCR. Jak będzie z tymi badaniami, mówi nam Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Anna Rokicińska: Czy już wiadomo, jakie dokładnie badania diagnostyczne będą mogli wykonywać farmaceuci w aptekach? I czy z tą koncepcją jest diagnostom laboratoryjnym po drodze?

Alina Niewiadomska: Z informacji przekazywanych do mediów przez wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Marka Tomkowa wynikało, że będzie to szeroki panel badań wykonywanych z krwi tzw. ,,krwawa rewolucja” co dementowała prezes NRA Elżbieta Rutkowska-Piotrowska w rozmowie ze mną i ministrem zdrowia. Prawda wygląda tak, że pierwszy projekt faktycznie zakładał szeroki panel badań laboratoryjnych, w tym testy genetyczne RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2. Spotkało się to z natychmiastową reakcją mojego samorządu. Rozmowy w Ministerstwie Zdrowia z wiceministrem Piotrem Bromberem i wiceministrem Maciejem Miłkowskim przyniosły oczekiwany skutek i z tych badań wycofano się. Kolizja prawna z ustawą o diagnostyce laboratoryjnej, merytoryką, wchodzenie w kompetencje diagnostów i obszar medycznych laboratoriów diagnostycznych, a przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów i podejmowanie właściwych decyzji terapeutycznych przez lekarzy, zadziwiały nas, jak można bezrefleksyjnie taki pomysł forsować w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Na dzisiaj mówimy o możliwości wykonywania testów antygenowych, na co też nie ma do końca delegacji prawnej. Mówi się też o możliwości wykonywania testów paskowych do samokontroli, sprzedawanych w aptece i jest to katalog zamknięty.

Co to może oznaczać dla pacjentów?

Pacjenci na szczęście mają wybór - mogą skorzystać z profesjonalnych laboratoriów medycznych, wizyt u lekarza, gdzie otrzymają skierowania na badania.

Trzeba mieć pokorę do własnej wiedzy i do pacjenta. Profesjonalizm diagnostów jasno wskazuje, że nie występujemy o możliwość sprzedaży medykamentów w laboratoriach, bo to obszar wiedzy farmaceutów.

Co z opieką diagnostyczną? Jest na to jakiś pomysł? Jeśli tak to jaki?

Czekamy na nowe rozwiązania prawne zawarte w projekcie ustawy o medycynie laboratoryjnej, które dadzą możliwość procedowania w tym zakresie.

Jak się do tego pomysłu ustosunkowuje Ministerstwo Zdrowia? Czy w tym całym ambarasie pomiędzy aptekami, a laboratoriami nie ma Pani poczucia, że chodzi o dzielenie środowiska i rządzenie? Bo można odnieść wrażenie, że farmaceuci obecnie sprzeczają się z diagnostami, a to dla środowiska ogólnie nigdy nie jest dobre, gdy dwa ważne zwody medyczne ze sobą wchodzą w spór. Ministerstwo może to skrzętnie wykorzystywać.

Tak tego nie postrzegam. Zdecydowanie zabrakło włączenia do procedowania rozporządzenia, przedstawicieli mojego samorządu. Sytuacja w której prezes KRDL dowiaduje się z informacji portalu medycznego o procedowaniu projektu rozporządzenia, jest nieakceptowalny i zarówno samorząd aptekarski jak i minister zdrowia nie powinni dopuścić do takiej sytuacji. Rodzi to słuszne przypuszczenia, że chciano zapisy kolokwialnie mówiąc przepchnąć.

Wykonywanie testów w ramach opieki farmaceutycznej dotyczą tylko monitorowania terapii lekowej a nie diagnostyki. To jest domena laboratoriów diagnostycznych, wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej i autoryzacji badań przez diagnostów laboratoryjnych, odpowiedzialności prawnej, bezpieczeństwa zarówno pacjentów jak i medyków uczestniczących w łańcuchu diagnostyczno-terapeutycznym.

Co z ustawą o diagnostyce laboratoryjnej? Czy ta sprawa posuwa się jakoś do przodu?

Mam nadzieję, że ustawa o diagnostyce laboratoryjnej przejdzie w tym roku do lamusa i zastąpi ją nowa ustawa o medycynie laboratoryjnej. Projekt tej ustawy znajduje się na komitecie stałym Rady Ministrów. Czekamy na skierowanie jej do prac Parlamentu.

Kiedy poznamy założenia projektu? Czy coś w tej materii możemy już powiedzieć?

Projekt jest dostępny na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt w obecnym kształcie zawiera m.in. długo oczekiwane przez diagnostów zapisy dotyczące finansowania specjalizacji, urlopów szkoleniowych, czy możliwości prowadzenia indywidualnej praktyki zawodowej.

Przypomnijmy, że projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej został skierowany do konsultacji publicznych 26 listopada 2021 r. na okres 30 dni.

Całość projektu tutaj: Projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej

Polecamy także:

M. Morawiecki: Kwarantanna będzie trwała 7 dni

Czy była jednomyślność w sprawie apelu o obowiązek szczepień?

Austria z obowiązkowymi szczepieniami przeciw Covid-19. Co na to UE?

Prezydencja Francji w Radzie UE. Jak wpłynie na sektor zdrowia?

#badaniadiagnostycznewaptekach #ustalenia #KRDL #AlinaNiewiadomska #MZ #PiotrBromber #MaciejMiłkowski #NRA #MarekTomków #diagnościlaboratoryjni #farmaceuci
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Kolejni chorzy skorzystają z terapii CAR-T
Czytaj więcej...
19 maja Światowym Dniem Lekarza Rodzinnego
Czytaj więcej...
Kość niezgody w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl