• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

ABM: start badań nad szczepionką na koronawirusa

Autor : Maja Marklowska-Tomar

2020-03-23 15:07

Agencja Badań Medycznych wybrała już trzy polskie ośrodki naukowe do współpracy przy realizacji międzynarodowego projektu badawczego.

Do udziału w "Badaniu nad szczepionką przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 oraz wsparcia prac badawczych nad poszukiwaniem skutecznej terapii" ABM wybrała Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, Narodowe Centrum Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Decyzję o rozpoczęciu tego badania podjął prezes Agencji dr Radosław Sierpiński w porozumieniu z ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim.

- Podejmujemy wyzwanie wobec zagrożenia epidemiologicznego naszych obywateli, poszukując skutecznej drogi w walce z SARS-CoV-2. Wierzę, że poza zabezpieczeniem sanitarno-epidemiologicznym Polaków, które jest realizowane przez rząd na najwyższym poziomie, musimy aktywnie włączyć się w światowe prace nad znalezieniem skutecznej metody prewencji i terapii tej choroby. Liczę, że dzięki współpracy ze stroną amerykańską oraz wiodącymi grupami badawczymi ze świata uda nam się przekazać wkład w te tak ważne
i potrzebne dziś rozwiązania - podkreśla prezes Radosław Sierpiński.

Jak poinformowano w ABM, obecnie toczą się rozmowy dotyczące kształtu i możliwości współpracy m.in. z amerykańskim National Institutes of Health (NIH) i dr. Anthony S. Faucim, dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie. Agencja prowadzi  także zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi uniwersytetami w Europie, swoją współpracę zadeklarowali również Ambasada Chin oraz badacze z Niemiec i Kanady.

Pod uwagę brana jest m.in. propozycja zastosowania nowatorskiej technologii łączącej wykorzystanie bakteriofagów i nanoprzeciwciał do opracowania terapii przeciwko zakażeniom wirusem SARS-CoV-2, zgłoszona przez Narodowy Instytut Onkologii i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. - Chcemy wykorzystać nanoprzeciwciało, które umieszczone zostanie na główce bakteriofaga. To nanoprzeciwciało będzie w stanie rozpoznać wirusa SARS-CoV-2 i uniemożliwi mu wniknięcie do komórek ludzkich. Bakteriofagi są wykorzystywane w terapii od dziesięcioleci i są bezpieczne dla człowieka. Natomiast nanoprzeciwciała są od niedawna testowane jako potencjalne leki. Dotychczas nikt jeszcze nie wykorzystał połączenia bakteriofag-nanoprzeciwciało do walki z wirusami ludzkimi. Jesteśmy pionierami – podkreśla lider tego projektu prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego.

Polscy naukowcy poszukają również skutecznych terapii wśród znanych leków, intensyfikując badania nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro. Celem badania jest zahamowanie działania enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Za realizację tego pomysłu odpowiedzialni są naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Prace prowadzone są we współpracy z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech, który miał olbrzymi wpływ na wygaszenie epidemii SARS.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Ewy Jankowskiej poprowadzi natomiast prace nad zastosowaniem chlorochininy u chorych z potwierdzoną infekcją COVID-19 na wczesnym etapie choroby z łagodnymi objawami, aby zapobiec ciężkim powikłaniom płucnym.

– Jestem przekonany, że wybrane przez nas koncepty to innowacyjne i ważne projekty o dużym potencjale naukowym, mogące przyczynić się do opracowania szczepionki lub skutecznych metod terapii koronawirusa. Wierzę, że wspólne działania podjęte przez Agencję Badań Medycznych i wybitnych badaczy przyniosą oczekiwane przez wszystkich efekty - podkreśla dr Radosław Sierpiński, prezes ABM.

Na początek na projekt przeznaczono 5 mln zł, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, środki zostaną zwiększone.

Polecamy także:

GIS rozszerza kryteria w podejrzeniu o COVID-19

MZ prowadzi już skup wyrobów medycznych - jakie warunki?

TYLKO U NAS. Zalecenia dla radioterapeutów

Rząd zmienia przepisy. Na rynek trafią wyroby bez certyfikatu CE

#Agencja Badań Medycznych #badania naukowe #szczepionka przeciwko koronawirusowi #SARS-CoV-2 #COVID-19
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Maja Marklowska-Tomar

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Medyku pamiętaj o bonie turystycznym. To ostatnie takie wakacje
Czytaj więcej...
Mielofibroza: jak wydłużyć życie pacjentów
Czytaj więcej...
A. Jankowska-Zduńczyk: Reforma POZ za szybko i bez planu
Czytaj więcej...
Stomatologia: kolejny etap żegnania się z amalgamatem. Czas na AOTMiT
Czytaj więcej...
A.Niedzielski: Liczba przypadków COVID-19 wzrośnie na początku lipca
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o leczeniu SM. Co ze zmianą programu lekowego?
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: zmiana dyrektora generalnego Medtronic Poland
Czytaj więcej...
Zmarła Anna Żyłowska - działaczka na rzecz pacjentów z rakiem płuca
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (27.06 - 3.07 2022)
Czytaj więcej...
Fundusz Medyczny do nowelizacji. Czy powstaną nowe subfundusze?
Czytaj więcej...
Arabia Saudyjska zainwestuje 3,4 mld dol. w sektor farmaceutyczny
Czytaj więcej...
AOS: GUS podsumował dane. Rośnie zapotrzebowanie na porady
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl