Autor : Agata Szczepańska
2024-06-10 15:14
Pisemny test składający się z pytań zamkniętych, z którego trzeba uzyskać co najmniej 70 proc. maksymalnej liczby punktów – taki egzamin będą musieli zdawać wizytatorzy dokonujący przeglądów akredytacyjnych.
Do konsultacji skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego trybu organizowania oraz przeprowadzania okresowego testu wiedzy niezbędnej do przeprowadzania przeglądów akredytacyjnych. Uwagi można zgłaszać do 16 czerwca.
Jest to akt wykonawczy do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, której art. 43 stanowi m.in., że osoby wpisane na listę wizytatorów podlegają okresowym, przeprowadzanym po dwóch latach od dokonania wpisu, testom wiedzy niezbędnej do przeprowadzania przeglądów akredytacyjnych.
Przypominamy: Akredytacja dla placówek medycznych powinna być dobrowolna (wywiad)
Projektowane rozporządzenie określa, jak ma wyglądać taki test.
Przewiduje ono, że test wiedzy ma formę pisemną i składa się pytań zamkniętych z możliwością jednokrotnego wyboru odpowiedzi. Do uzyskania pozytywnego wyniku przez wizytatora jest wymagane zdobycie co najmniej 70 proc. maksymalnej liczby punktów.
Liczba pytań w teście wiedzy zależy od standardów akredytacyjnych dotyczących rodzaju działalności leczniczej albo zakresu świadczeń, dla których jest on przeprowadzany.
Test trwa od 90 do 120 minut w zależności od liczby pytań.
Przeprowadza się go pod nadzorem pełnego składu komisji egzaminacyjnej. Za przygotowanie materiałów służących przeprowadzeniu testu w sposób gwarantujący poufność, odpowiada osoba kierująca ośrodkiem akredytacyjnym.
To kolejne z rozporządzeń wydawanych na podstawie ustawy o jakości, dotyczące procedur akredytacyjnych. Są one już nieco spóźnione, bowiem nowa ustawa weszła we wrześniu zeszłego roku, a na jej podstawie straciła moc – z początkiem tego roku – ustawa o akredytacji w ochronie zdrowia.
Przypominamy: Powołano członków Rady Akredytacyjnej. Kto do niej wszedł?
Pierwsze rozporządzenia jako projekty pojawiły się dopiero 15 lutego br., to było rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia wizytatorów i koordynatorów, oraz członków Rady Akredytacyjnej i przewodniczącego. Pod koniec maja zostało ono skierowane do publikacji i weszło w życie. 2 kwietnia ukazał się projekt kolejnego rozporządzenia w sprawie w sprawie określenia szczegółowego sposobu przeprowadzenia procedury oceniającej, wzoru certyfikatu akredytacyjnego oraz sposobu obliczenia wysokości opłat za przeprowadzenie procedury oceniającej. Z kolei 26 kwietnia ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu organizowania oraz przeprowadzania naboru kandydatów do pełnienia funkcji wizytatora. Na te akty prawne w ostatecznej wersji nadal czekamy.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//