• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Aktualne wytyczne w kardiologii przyjęte podczas kongresu PTK

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-09-23 14:58

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) przyjęło podczas trwającego właśnie w Katowicach kongresu aktualne wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology – ESC), ogłoszone z kolei podczas sierpniowego kongresu tej organizacji w Barcelonie. Nad katowickim kongresem nasza redakcja ma patronat medialny.

Tegoroczne wytyczne dotyczą:

  • komorowych zaburzeń rytmu serca oraz nagłego zgonu sercowego,

  • operacji niekardiochirurgicznych,

  • kardioonkologii,

  • rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego.

 

Wytyczne ESC dotyczące komorowych zaburzeń rytmu serca oraz nagłego zgonu sercowego – komentuje prezes PTK prof. Przemysław Mitkowski: - Wśród tegorocznych wytycznych ESC znalazł się dokument dotyczący diagnostyki i leczenia komorowych zaburzeń rytmu serca i zapobiegania nagłemu zgonowi sercowemu. Poprzednia edycja tego dokumentu ukazała się 7 lat temu, co w medycynie znaczy inną epokę. Są to niezwykle ważne wytyczne, gdyż nagły zgon sercowy odpowiada za 50 proc. wszystkich zgonów sercowo-naczyniowych. 50 proc. przypadków nagłego zgonu jest pierwszą manifestacją choroby serca. W wytycznych położono duży nacisk na poszukiwanie przyczyn z uwzględnieniem badań obrazowych, genetycznych, testów prowokacyjnych i badania elektrofizjologicznego. Pojawiły się nowe skale ryzyka nagłego zgonu sercowego oraz jego profilaktyki wśród członków najbliższej rodziny. Dokument dostarcza wielu praktycznych wskazówek postępowania z pacjentami w celu poprawy rokowania odległego.

 

Wytyczne ESC dotyczące operacji niekardiochirurgicznych – komentuje członek zarządu głównego PTK prof. Stanisław Bartuś: - Na świecie wykonuje się obecnie 330 mln operacji rocznie, każda z nich obarczona jest ryzykiem powikłań i zgonu. Mimo iż ryzyko tych zabiegów jest bardzo niskie, to powikłania okołooperacyjne stały się trzecią przyczyną zgonów na świecie - pierwszą jest choroba wieńcowa, a drugą udar - wyprzedzając nawet wypadki samochodowe czy takie choroby, jak rak płuca czy gruźlica. Dlatego nowe wytyczne zwracają uwagę na konieczność oceny ryzyka pacjenta, a nie tyko zabiegu, jego chorób towarzyszących, ryzyka krwawienia w czasie operacji i ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych pacjenta. Pojawia się konieczność oznaczania przed operacjami wysokiego i pośredniego ryzyka biomarkerów takich jak troponina, u pacjentów z chorobami sercowo naczyniowymi, a także u chorych z podwyższonym ryzykiem ich wystąpienia.

 

Wytyczne ESC dotyczące kardioonkologii – komentuje członek zarządu głównego PTK pof. Przemysław Leszek: – Można powiedzieć że przedstawiony dokument to pierwsze wytyczne dotyczące kardionkologii; poprzednia publikacja ESC była opinią ekspercką. W obecnym dokumencie zmieniło się praktycznie wszystko, a przedstawiona praca systematyzuje postępowanie z pacjentem onkologicznym w kardioonkologii. Widać, że została napisana przez współpracujących ze sobą praktyków onkologów i kardiologów. Co więcej, wytyczne charakteryzują się całościowym spojrzeniem na pacjenta, gdyż pacjent pacjentowi nie jest równy ani pod względem płci, wieku czy zaawansowania chorób kardiologicznych, onkologicznych, jak i ich leczenia. W związku z czym w każdej sytuacji niezbędne jest odpowiednio dobrane postępowanie. Przedstawione wytyczne w sposób systematyczny, jasny, przejrzysty przedstawiają temat postępowania profilaktycznego, leczenia i nadzoru nad chorym onkologicznym. Również w sposób bardzo praktyczny traktują inne tematy, które wymagają podkreślenia w onkologii, np. guzy serca, leczenie onkologiczne kobiet w ciąży, nowotwory neuroendokrynne, wszczepialne urządzenia do elektroterapii, a dotychczas postępowanie nie do końca było zdefiniowane. Mamy zatem wyczerpujące opracowanie wielu kwestii, które dotychczas z punktu widzenia lekarzy praktyków stanowiły tematy dyskusyjne.

 

Wytyczne ESC dotyczące rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego – komentuje członek Zarządu Grupy Roboczej Krążenia Płucnego Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Marcin Kurzyna: - Od ubiegłej edycji europejskich wytycznych nadciśnienia płucnego minęło 7 lat, więc zmian jest w nich dużo. Najbardziej dyskutowaną modyfikacją jest obniżenie wartości ciśnienia w tętnicy płucnej, przy której można rozpoznać nadciśnienie płucne - z 25 mmHg do 20 mmHg. Czy wpłynie to na większą rozpoznawalność nadciśnienia płucnego - pokażą kolejne lata. Inne zmiany to zwiększenie roli leczenia skojarzonego dwoma lub nawet trzema lekami w tętniczym nadciśnieniu płucnym na każdym etapie terapii. W nadciśnieniu płucnym zakrzepowo-zatorowym najwyższą klasę zaleceń nadano zabiegom balonowej angioplastyki płucnej, do czego istotnie przyczyniły się badania i publikacje z polskich ośrodków.

Polecamy także:

Kongres PTK: od sieci kardiologicznej po telemonitoring i leki

Koderzy medyczni wybrali władze stowarzyszenia na nową kadencję

Prof. Przemysław Mitkowski zaprasza na XXVI Kongres PTK

 

 

#wytyczne #kardiologia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl

Komentarze

OSTATNIE WPISY

In vitro: ustawa w Senacie, kiedy ma szansę na wejście w życie?
Czytaj więcej...
Porządkowanie pilotaży w zdrowiu - projekt wytycznych w konsultacjach
Czytaj więcej...
Szczepienia p. COVID-19: mylące informacje na rządowych stronach
Czytaj więcej...
Kolejny wydział kształcący przyszłych medyków otwarty
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (4-10 grudnia 2023)
Czytaj więcej...
Będą zmiany w opłacie cukrowej. Co zostanie nią objęte?
Czytaj więcej...
Legislacyjny przegląd tygodnia (27 listopada-3 grudnia)
Czytaj więcej...
Trombektomia: ratunek dla udarowców wreszcie w całym kraju?
Czytaj więcej...
Szpital wstrzymuje przyjęcia dzieci na przeładowany oddział
Czytaj więcej...
Poskarżyła się RPO na brak szczepionki w aerozolu, z jakim skutkiem?
Czytaj więcej...
Ratownik pobierze wymaz z nosa, wykona test na COVID-19 i zrobi USG
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: resort zdrowia wprowadza korekty do wykazu
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl