Autor : Anna Gumułka
2023-03-02 12:35
Jeszcze w tym roku w lekarskich aplikacjach gabinetowych ma powstać funkcja, pozwalająca automatycznie przypisać do recepty każdego pacjenta informację o właściwym poziomie refundacji – zapowiedział w czwartek resort zdrowia. Wykorzystana w tym celu ma być sztuczna inteligencja.
Prace nad takim rozwiązaniem rozpoczął specjalny zespół, powołany przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w celu przygotowania koncepcji systemu informatycznego, określającego na każdej z recept właściwy poziom refundacji konkretnego leku.
Obecnie to sam lekarz musi - na podstawie takich informacji jak wiek pacjenta i rodzaj schorzenia - określić poziom refundacji w wypisywanej recepcie. W systemie są wskazane poszczególne poziomy refundacji, ale ostateczną decyzję o wyborze jednego z nich podejmuje sam lekarz w oparciu o posiadaną wiedzę.
Czwartkowa informacja ministerstwa to efekt głośnej sprawy refundacji mleka dla niemowląt, przepisywanego przez lekarzy z refundacją starszym dzieciom z nietolerancją pokarmową. Lekarze są wzywani do zwrotu pieniędzy, niektórzy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty - pisaliśmy.
- Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też w ten sposób do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację – wskazuje cytowany w czwartkowym komunikacie minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ministerialny zespół ma zebrać międzynarodowe doświadczenia w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w materii refundacji leków, a także wskazać listę leków, które wejdą do automatycznego systemu określania refundacji i opracować zasady działania tworzonego systemu informatycznego. Dobór poziomu refundacji ma wspomóc sztuczna inteligencja.
W skład zespołu, poza reprezentantami ministra zdrowia, wchodzą również przedstawiciele: Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego oraz Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia.
Grafika: Ministerstwo Zdrowia
Polecamy także:
Rynek apteczny w styczniu - analiza Pex Pharma Sequence
Marcowa lista leków refundowanych liczy 1760 stron. Co się zmienia?