• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Arłukowicz w senacie o Europejskiej strategii walki z rakiem

Autor : Magdalena Kopystyńska

2021-12-01 12:55

Komisja specjalna ds. walki z rakiem Parlamentu Europejskiego po półtora roku prac przygotowała rekomendacje dotyczące wspólnej polityki zdrowotnej Unii Europejskiej. Dziś w Senacie jego kluczowe wnioski z raportu, będącego wynikiem tych prac zaprezentował przewodniczący komisji - Bartosz Arłukowicz.

Marszałek Tomasz Grodzki, otwierając posiedzenie pokreślił, że w Polsce każdego dnia z powodu raka umiera 300 osób i wyraził nadzieję na powstanie wspólnej polityki zdrowotnej UE, która pozwoli na objęcie taką samą lub przynajmniej zbliżoną opieką zdrowotną wszystkich obywateli wspólnoty. - Ten raport jest historycznym krokiem do zrozumienia, że wspólna polityka zdrowotna będzie dla nas wartością dodaną. Każdy obywatel Unii Europejskiej niezależnie od miejsca zamieszkania będzie miał pewność, że będzie objęty zbliżoną opieką zdrowotną w całej wspólnocie - powiedział Grodzki.

- Chcemy, by Unia Europejska zbudowała wspólną strategię walki z rakiem, której do tej pory nie było - przekonywał europoseł Bartosz Arłukowicz. W jego ocenie UE udowodniła, że potrafi budować drogi, muzea, prowadzić wspólną politykę rolną. Czas na wspólne działania służące zdrowiu publicznemu obywateli wspólnoty. - Największe wyzwania to dziś COVID i rak. COVID pokazał, że jeżeli mamy działać skutecznie musimy to robić razem, jak w przypadku zakupu szczepionek - ocenił.

Jakie są rekomendacje Komisji:

Najczęściej padające podczas prac Komisji hasło to dysproporcje jeśli chodzi o leczenie, badania profilaktyczne i przeżywalność. - Wspólny system badań profilaktycznych finansowanych z budżetu UE ma wyrównywać dysproporcje - mówił europoseł. Potrzebny jest wiec wspólny motywacyjny system finansowy dla państw. Komisja chce też postawić na edukację. - Akcja edukacyjna i informacyjna pozwoliłaby ustrzec przed rakiem 40 proc. osób. To kolejne wyzwanie – ocenił Arłukowicz. Chodzi o przekonywanie do badań, szczepień i profilaktyki. Komisja rekomenduje także, aby wszystkie dzieci w Europie zaszczepić przeciwko HPV. Kolejna rekomendacja to wspólny standard szybkiej, wczesnej diagnostyki nowotworowej. - Zniesienie dysproporcji w dostępie do nowoczesnego leczenia to najtrudniejszy element planu - ocenił szef Komisji. Zgodnie z rekomendacjami potrzebne są wspólne negocjacje cenowe i zakup najnowocześniejszych technologii medycznych. - Unia Europejska powinna zbudować wspólne zapasy najważniejszych leków onkologicznych, by nie było już powtórki problemów z brakami leków w tym obszarze - powiedział. System opieki onkologicznej powinien być inaczej zbudowany. - To nie pacjent ma szukać wsparcia, to system ma służyć pacjentowi - stwierdził. Standardem powinno być prowadzenie pacjenta przez leczenie przez koordynatora. W Europie powinna też powstać sieć certyfikowanych, referencyjnych ośrodków leczących raka. Natomiast dla lekarzy powinna powstać baza danych o nietypowych przebiegach nowotworów. Lekarze powinni mieć też możliwość skorzystania z tzw. second opinion, czyli móc zasięgnąć opinii innego zespołu lekarskiego, np. w ośrodku referencyjnym.

Problem jest też z leczeniem nowotworów u dzieci. - Na 150 ważnych leków, tylko 9 w ostatnich latach było dedykowane nowotworom wieku dziecięcego - powiedział europoseł. Jeśli zaś chodzi o nowotwory rzadkie powinien istnieć wspólny system zawierający dane o rzadkich chorobach nowotworowych oraz wspólna, europejska ścieżka ich leczenia i sumowanie tych przypadków.

W przypadku pacjentów, którzy pokonali nowotwór Komisja rekomenduje ich aktywizację i niestygmatyzowanie. Chodzi o utrudnienia w powrocie do aktywności zawodowej, w dostępie do ubezpieczeń czy kredytów dla pacjentów, którzy pokonali raka. Pomocne byłyby też elementy miękkie: oznaczenia żywności pod kątem stymulacji chorób nowotworowych. Konieczna jest również koordynacja narodowych strategii walki z nowotworami.

- Jeżeli finałem wspólnych działań będzie to, że 500 mln osób w Europie otrzyma szczepionkę na raka, to będzie ukonorowanie wszystkich działań - podsumował Arłukowicz.

Warto zaznaczyć, że każdego roku 3,5 mln osób w Europie słyszy diagnozę rak, a 1,2 mln osób umiera w związku z chorobą nowotworową. Dla porównania - to tyle samo ile osób zainfekowanych koronawirusem zmarło w Europie od początku pandemii.

Komisję ds. walki z rakiem powołano 23 września 2020 r. Nad rekomendacjami pracowało 34 posłów z 17 krajów i 118  dopraszanych ekspertów. Projekt skonsultowano z 350 organizacjami pozarządowymi. Komisja ma ostatecznie zatwierdzić ten dokument 9 grudnia 2021, a w styczniu zajmie się nim Parlament Europejskim.

Czytaj także:

Europejski Plan Walki z Rakiem: perspektywa UE

Webinar „Europejski plan walki z rakiem. Szanse dla Polski” 19.11.2020

B. Arłukowicz pokieruje pracami komisji ds. walki z rakiem

#Stretegiawalkizrakiem #komisjaEuropejska #strategiawalkizrakiem #onkologia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Kopystyńska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Medyku pamiętaj o bonie turystycznym. To ostatnie takie wakacje
Czytaj więcej...
Mielofibroza: jak wydłużyć życie pacjentów
Czytaj więcej...
A. Jankowska-Zduńczyk: Reforma POZ za szybko i bez planu
Czytaj więcej...
Stomatologia: kolejny etap żegnania się z amalgamatem. Czas na AOTMiT
Czytaj więcej...
A.Niedzielski: Liczba przypadków COVID-19 wzrośnie na początku lipca
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o leczeniu SM. Co ze zmianą programu lekowego?
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: zmiana dyrektora generalnego Medtronic Poland
Czytaj więcej...
Zmarła Anna Żyłowska - działaczka na rzecz pacjentów z rakiem płuca
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (27.06 - 3.07 2022)
Czytaj więcej...
Fundusz Medyczny do nowelizacji. Czy powstaną nowe subfundusze?
Czytaj więcej...
Arabia Saudyjska zainwestuje 3,4 mld dol. w sektor farmaceutyczny
Czytaj więcej...
AOS: GUS podsumował dane. Rośnie zapotrzebowanie na porady
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl