• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Asystencja osobista ma być całoroczna. Zapowiedź resortu

Autor : Magdalena Gajownik

2026-01-14 11:34

Rząd pracuje nad systemowym wdrożeniem asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami – stałego, pełnego wsparcia, które ma zastąpić krótkoterminowe projekty samorządowe i umożliwić beneficjentom realne funkcjonowanie w pracy, nauce i życiu społecznym.

Dotychczas osoby z niepełnosprawnościami mogły korzystać z asystencji osobistej jedynie w ramach czasowych programów realizowanych przez samorządy. Takie projekty zwykle startowały wiosną i kończyły się pod koniec roku, co sprawiało, że wsparcie nie było gwarantowane przez cały rok i zależało od konkretnej gminy. To z kolei oznaczało realne ograniczenia w codziennym życiu. Bez ciągłości wsparcia wiele osób z niepełnosprawnościami miało trudności z podjęciem zatrudnienia, kontynuowaniem nauki i samodzielnym funkcjonowaniem.

– Przede wszystkim zależy nam na tym, żeby to było rozwiązanie systemowe, a nie projektowe, tak jak było dotychczas. Dotychczas osoby z niepełnosprawnością mogły korzystać z asystencji osobistej, jednak było to rozwiązanie proponowane przez samorządy zaledwie na kilka miesięcy w roku, co powodowało, że osoby z niepełnosprawnościami na te kilka miesięcy pozostawały bez wsparcia – mówiła Maja Nowak, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na antenie Polsat News.

Systemowe rozwiązanie, nad którym pracuje resort, ma zapewnić stabilność i przewidywalność pomocy. Asystencja osobista ma być dostępna na stałe, z jasnym wymiarem godzin dostępnym dla beneficjenta od początku roku do jego końca – co najmniej w planowanej formie legislacyjnej. To oznacza, że osoba z niepełnosprawnością będzie mogła wcześniej wiedzieć, ile godzin wsparcia ma do dyspozycji w ciągu roku i jak może je wykorzystać. Nowe rozwiązania przewidują również możliwość wsparcia w wybranych czynnościach pielęgnacyjnych i medycznych – Ta systemowa asystencja osobista, którą proponujemy, ma też zapewnić tej osobie możliwość skorzystania z wsparcia w niektórych czynnościach pielęgnacyjnych i medycznych – oczywiście za obopólną zgodą asystenta i osoby z niepełnosprawnością. Zależy nam na tym, żeby to wsparcie było trwałe, żeby ta osoba wiedziała w styczniu danego roku, ile godzin do końca roku będzie miała do wykorzystania i jak wykorzystać to swoje wsparcie.

Projekt ustawy – gdzie jest teraz?

Rządowy projekt ustawy o asystencji osobistej został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i czeka na dalsze prace legislacyjne. Według planów, po wejściu ustawy w życie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z usług asystenta od 20 do 240 godzin miesięcznie, zależnie od indywidualnych potrzeb określonych w decyzji administracyjnej.

Czytaj także:

Ulga rehabilitacyjna na leki. Posłowie kierują sprawę do rządu

Zmiany w rehabilitacji na NFZ. Dostęp lepszy, ale furtka zostaje

#asystencja #osobista #niepełnosprawność #asystent
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Gajownik

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Nowy trop w leczeniu raka płuca. Chodzi o hormon wzrostu
Czytaj więcej...
Rak piersi będzie coraz częstszy. Do 2050 r. ponad 3,5 mln przypadków
Czytaj więcej...
Nowe badanie: Leki GLP-1 mogą chronić serce po zawale
Czytaj więcej...
Ameby "zjadają" rogówkę. Profesor radzi jak uniknąć ryzyka
Czytaj więcej...
Chile bez trądu. Sukces po ponad 30 latach walki
Czytaj więcej...
Prof. W. Piotrowski: szybka diagnoza i leki wydłużają życie z IPF
Czytaj więcej...
Zastrzyk zamiast przeszczepu? "Satelitarne wątroby" z MIT
Czytaj więcej...
Lekarze na celowniku hakerów. Uwaga na fałszywe telefony
Czytaj więcej...
Olbrzymie zmiany w diagnostyce. NFZ chce odzyskać kontrolę
Czytaj więcej...
Wydarzenia w ochronie zdrowia: 5 marca 2026 r.
Czytaj więcej...
Życie z hemofilią bez tabu. Historie pacjentów
Czytaj więcej...
Jak rodzice w Polsce patrzą na leki na ADHD? Nowe badanie
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

Partnerzy serwisu

congres
  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl