Autor : Anna Jackowska
2022-01-21 10:44
Na świecie jak dotąd podano ponad 9.80 mld dawek szczepionki przeciw COVID-19, najwięcej w Chinach i Indiach. Liderem w liczbie dawek per capita jest Gibraltar, a w Unii Europejskiej - Malta. Około 70 proc. ludności UE jest obecnie w pełni zaszczepione, a około 45 proc. otrzymało dawkę przypominającą. 23 proc. osób poniżej 18 r.ż. jest zaszczepionych częściowo. Tymczasem Austria została pierwszym krajem UE, w którym szczepienia stały się obowiązkowe.
Austriacki parlament przegłosował w czwartek wieczorem (20 stycznia) ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw COVID-19. W sumie 137 z 170 posłów poparło ustawę. - To decyzja o powrocie do życia, jakie znaliśmy przed pandemią - powiedział austriacki minister zdrowia Wolfgang Mückstein.
Każdy mieszkaniec Austrii powyżej 18 r.ż. od lutego będzie musiał być zaszczepiony. Z przepisów zwolnieni są ozdrowieńcy, kobiety w ciąży lub ci, którzy nie mogą zostać zaszczepieni ze względów zdrowotnych. Od połowy marca rząd zacznie nakładać grzywny na tych, którzy odmówią wykonania zobowiązania, w wysokości do 3,6 tys. euro.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen również podkreśliła ostatnio, że nadszedł czas, aby pomyśleć o obowiązkowych szczepieniach.
Niemcy mają debatować na ten temat w Bundestagu. Kanclerz Olaf Scholz powiedział już w zeszłym tygodniu, że jest za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dla wszystkich powyżej 18. roku życia. Inne kraje UE wprowadziły dotychczas obowiązkowe szczepienia tylko dla osób starszych lub dla określonych zawodów. Francja wprowadziła obowiązek szczepień dla pracowników transportu lub ochrony zdrowia. Podobne środki obowiązują również we Włoszech, gdzie od kwietnia 2021 r. szczepienia są obowiązkowe dla pracowników sektora zdrowotnego. Na początku stycznia rząd włoski poszedł o krok dalej i wprowadził także obowiązkowe szczepienia dla wszystkich powyżej 50 r.ż.
Źródło: Euractiv.pl
Polecamy także:
Dziś rekord nowych przypadków koronawirusa od początku epidemii
R. Janiszewski: Kto i dlaczego boi się RDTL?
Prezydencja Francji w Radzie UE. Jak wpłynie na sektor zdrowia?