Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-11-16 13:53
Projekt pierwszego Narodowego Programu Zdrowia był gotowy jeszcze za rządów PO-PSL. Wtedy też uchwalono ustawę o zdrowiu publicznym, na którą czekaliśmy latami. Sam program przyjął jednak dopiero rząd PiS i nieco go zmienił. Co dziś dzieje się z tym projektem? Jakie są efekty podjętych działań? Jak wykorzystano pieniądze? Czy należy go wskrzesić, a może opracować zupełnie nowy projekt? O to CowZdrowiu.pl pyta senator KO Beatę Małecką-Liberę.
- W 2015 roku wszyscy mieli nadzieję, że razem z ustawą o zdrowiu publicznym i Narodowym Programem Zdrowia wreszcie zmieniliśmy priorytety. I z leczenia, z finansowania już skutków, czyli chorób, będziemy prowadzili tak naprawdę zupełnie inną politykę zdrowotną, przekierowaną na profilaktykę, na zapobieganie — przypomina senator Małecka-Libera.
- Mija osiem lat i z wielkim bólem i rozczarowaniem muszę powiedzieć, że Narodowy Program Zdrowia, który wtedy stworzyliśmy, nie został zrealizowany, nie uzyskaliśmy tych efektów, które były zakładane. Natomiast zdrowotność naszego społeczeństwa w tej chwili jest w opłakanym stanie i jest to kwestia nie tylko pandemii i ostatnich wydarzeń i całego długu zdrowotnego, ale przede wszystkim wielu lat zaniedbań jeżeli chodzi o profilaktykę - ocenia.
Beata Małecka Libera wyraża nadzieję, że program, skupiający się na zwalczaniu czynników ryzyka chorób zajmie "należne miejsce i należne finansowanie" i że jego nowy plan przyniesie konkretne efekty.
Ustawę o zdrowiu publicznym uchwalono w 2015 r., a pierwszy Narodowy Program Zdrowia obowiązywał w latach 2016-2020. Jest on dokumentem strategicznym dla zdrowia publicznego, a więc podstawą działań w tym zakresie. Sporządza się go na okres nie krótszy niż pięć lat. Obecnie realizowany jest NPZ na lata 2021-2025, a jego celem jest "zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu".
Na jakie cele wydano pieniądze przewidziane w programie? Jakie cele nowej polityki są kluczowe w ocenie pani senator? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:
Senator Beata Małecka-Libera jest lekarzem laryngologiem, doktorem nauk medycznych, absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W latach 2001-2005 była dyrektor naczelną Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej. W 2015 r. została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia jako pełnomocnik rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym. Posłanką jest od 2005 r. (V-VIII kadencja), pracowała w komisjach: rodziny i praw kobiet; ds. Unii Europejskiej; kultury i środków przekazu; zdrowia; skarbu państwa. W Senacie X kadencji była przewodniczącą Komisji Zdrowia.
Polecamy także:
Wojciech Konieczny: szpitale i AOS mają się uzupełniać, nie konkurować
Katarzyna Lubnauer o najpilniejszych zmianach w ochronie zdrowia
Marcelina Zawisza: mam uczucie niedosytu po umowie koalicyjnej
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl