Autor : Aleksandra Kurowska
2024-10-02 11:01
Przygotowanie rekomendacji wprowadzenia do świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej badania przesiewowego w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej - takie zlecenie z Ministerstwa Zdrowia dostała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Eksperci wsad merytoryczny przygotowali już dawno i prosili o poszerzenie koszyka świadczeń właśnie o takie badanie.
- Bardzo mnie cieszy, że AOTMiT się tym zajmuje. To kwestia, o która walczymy z prof. Małgorzatą Myśliwiec od co najmniej 10 lat - mówi nam prof. Maciej Banach, prezes Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego oraz prorektor Collegium Medicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wyjaśnia, że chodzi o to, by w bilansie 6-8 latka, czyli jak najwcześniej, u dzieci, wykonywać profil lipidowy, by umożliwić wczesne rozpoznanie hipercholesterolemii rodzinnej.
Przypominamy także:
Medycyna pracy: bezpłatne badania dla branży beauty w kierunku alergii
- Jeśli u dzieci wykonamy badanie przesiewowe profilu lipidowego, wtedy mamy szanse bardzo wcześnie to zdiagnozować i wcześniej wdrożyć odpowiednie postępowanie niefarmakologiczne i leczenie, tak by te dzieci żyły równie długo co ich rówieśnicy bez choroby - wyjaśnia prof. Banach. I dodaje, że pomysł uruchomienia badań był dyskutowany w ramach Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia i został zaakceptowany przez Radę i pełnomocnika minister Izabeli Leszczyny, prof. Adama Witkowskiego. - Skierowanie zlecenia do AOTMiT oznacza, że ministerstwo podjęło się prac nad takim badaniem przesiewowym i mam nadzieję, że szybko zostaną wdrożone - dodaje prof. Banach. - Warto podkreślić, że na badaniach skorzystają nie tylko dzieci. Jeżeli rozpoznamy hipercholesterolemię rodzinną, to mamy szansę na szybkie rozpoznanie u rodzeństwa, a także u rodziców i dziadków dziecka - podkreśla.
Polecamy także:
Wakacje 2024 i bezpieczeństwo dzieci. Ile mandatów wystawił sanepid?
Prof. M. Banach: co dalej z ABM? Czy nowy prezes sobie poradzi?
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//