• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Bardzo ważne zmiany w VAT na leki i wyroby medyczne

Autor : Aleksandra Kurowska

2020-04-25 12:41

Niemal niezauważenie wchodzą w życie zerowe stawki VAT m.in. na środki ochrony osobistej oraz nierefundowane w Polsce terapie, np. dla dzieci z SMA. Co dokładnie się zmienia?

Leki z zerowym VAT

W nowelizacji przepisów o podatku od towarów i usług wymieniono m.in. produkty, dla których obniża się stawkę VAT oraz warunki stosowania stawek obniżonych.

Kluczową zmianą jest obniżenie podatku VAT do 0 proc. dla leków sprowadzanych do kraju w ramach importu docelowego.

- Ma to szczególny wymiar w przypadku terapii, które dotychczas prowadzone były poza granicami Polski. Przykładem jest zakup najdroższego leku na świecie – Zolgensma, którego koszt w USA to prawie 9 mln zł - zwraca uwagę Rafał Janiszewski, który jest właścicielem kancelarii doradzającej m.in. szpitalom.
Janiszewski przypomina, że obecnie lek nie jest refundowany nigdzie na świecie, a jego zakup finansowany jest z różnego rodzaju zbiórek społecznych.

- Epidemia nie pozwala dzieciom, które dzięki ofiarności tysięcy ludzi zdobyły taką kwotę, polecieć do USA. Dotychczasowe przepisy podatkowe nakładały na transakcje krajowe związane ze sprzedażą produktów leczniczych 8 proc. VAT - wyjaśnia. I dodaje, że to ogromna kwota, jaką rodzice musieliby dozbierać w sytuacji epidemii.

Rodzice odnieśli sukces

Na wniosek rodziców Minister Finansów podjął decyzję o objęciu stawką VAT wynoszącą 0 proc. produktów leczniczych, które spełniają łącznie następujące warunki:

1) były uprzednio przedmiotem importu towarów na terytorium kraju lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

2) służą terapii, której przeprowadzenie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej stało się niemożliwe lub nadmiernie utrudnione z uwagi na ograniczenia nałożone w związku z epidemią związaną z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2;

3) ich zakup jest finansowany ze środków pochodzących ze zbiórek publicznych, organizowanych przez organizacje pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2019 r. poz. 688, z późn. zm.).

Jakie dodatkowe warunki dla leków?

Obniżona stawka podatku może być stosowana pod warunkiem, że dokonujący dostawy towarów:

1) posiada potwierdzenie od organizacji pożytku publicznego, że zbiórka środków, będąca zbiórką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 756 i 2294), jest przeprowadzana zgodnie z przepisami tej ustawy;

2) posiada potwierdzenie od nabywcy, że lek będzie wykorzystany do terapii przeprowadzonej na terytorium kraju.

- Terapię lekiem Zolgensma zgodził się przeprowadzić Dziecięcy Szpital Kliniczny im prof. Antoniego Gębali w Lublinie. Pierwszy pacjent ma zaplanowaną terapię już w przyszłym tygodniu. Determinacja ośrodka, szybkie działanie Ministra Zdrowia (w zakresie procedury importu docelowego) oraz wrażliwość i szybkość działania Ministra Finansów sprawiają, że dzieci chore na SMA nie tylko nie poniosą szkody z powodu koronawirusa, ale uzyskają terapię w kraju, co w mojej ocenie jest właściwie pojętym dobrem dziecka - podkreśla Rafał Janiszewski.

Wyjaśnia, że wyjazd na 6 miesięcy do USA i przebywanie tam z dala od najbliższych, w obcym środowisku, był złem koniecznym wobec braku dostępności terapii w Polsce. - Miejmy nadzieję, że to jeden z wielu przykładów, jak doświadczenia z epidemii mogą podsuwać rozwiązania na przyszłość - komentuje Rafał Janiszewski.

Polecamy także: MZ o refundacji leków z importu docelowego

Zerowa stawka także na towary do przeciwdziałania pandemii koronawirusa

Zmiany dotyczą nie tylko leków. Mogą też być ważne m.in. dla przychodni i szpitali.

- Warto przy tej okazji wspomnieć, że rozporządzenie wprowadza do dnia 31 sierpnia 2020 r. obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku od dostawy towarów związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - podkreśla Rafał Janiszewski.

Obniżone stawki podatku dotyczyć mają:

- podmiotów wykonujących działalność leczniczą wpisanych do wykazu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374, 567, 568 i 695);

- domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy oraz domów pomocy społecznej, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507, 1622, 1690, 1818 i 2473).

Uwaga na umowy z dostawcami!

- Dla większości podmiotów leczniczych obniżenie stawki podatku VAT stanowi de facto obniżenie kosztu zakupu tych towarów, bowiem wobec stawki VAT „zwolniony” na usługi medyczne, placówki te nie mają możliwości odliczenia tego podatku. Zakup towarów jest po prostu dla nich droższy o wartość VAT. Z całą pewnością regulacja ta przyczyni się do obniżenia kosztów podmiotów leczniczych - podkreśla R. Janiszewski.

Jednak dodaje, że zetknął się z przypadkami, gdy w ramach postępowania przetargowego dostawcy umieszczają zastrzeżenia, że w przypadku zmiany stawki VAT cena netto ulegnie zmianie tak, aby ostateczna wartość towaru brutto była niezmienna w stosunku do wyniku postępowania przetargowego. - Uważam taki zapis za niezgodny z prawem. Zmiana stawki podatku VAT nie może wpływać na zmianę ceny netto (zwłaszcza jej podnosić). Wspominam o tym, aby lecznice nie dały się nabijać w VAT - wyjaśnia ekspert.

Zobacz Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych

Polecamy także:
Polskie zalecenia dot. diagnostyki i terapii COVID-19

W. Kraska o testach: pobrania drive-thru przed szpitalami

Bardzo ważne zmiany w VAT na leki i wyroby medyczne

#leki #leki z importu #wyroby medyczne
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Potrzeby obronne kraju: zadania podmiotów leczniczych w razie wojny
Czytaj więcej...
Zdrowie w programach wyborczych - przegląd partyjnych propozycji
Czytaj więcej...
Półpasiec: interdyscyplinarne spojrzenie na szczepienia dorosłych
Czytaj więcej...
Świadczenie pielęgnacyjne: zmiany w 2024 roku - zestawienie
Czytaj więcej...
Działanie komisji bioetycznych z nowymi przepisami. Jest projekt
Czytaj więcej...
Prof. T. Wróbel: PBL to nie tylko choroba seniorów
Czytaj więcej...
Psychologowie z Ukrainy bez możliwości pracy w Polsce. Interwencja RPO
Czytaj więcej...
Rehabilitacja - ZUS szuka dostawców usług w latach 2024-2026
Czytaj więcej...
NFZ: zmiany w programach lekowych i chemioterapii
Czytaj więcej...
Wybory parlamentarne 2023 - jak głosować w szpitalu?
Czytaj więcej...
Rozliczanie hospitalizacji dzieci – NFZ zmienia zarządzenie
Czytaj więcej...
Pionierski zabieg na sercu trzymiesięcznego chłopca
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl