Autor : Agata Szczepańska
2023-09-18 16:07
Czy o tym, że lek jest bezpłatny, decyduje data wystawienia recepty, czy jej zrealizowania? Wciąż brakuje jednoznacznych wytycznych w tej kwestii, a pacjenci są odsyłani z aptek do przychodni po nowe recepty. Czy słusznie? Głos w tej sprawie zabrał właśnie NFZ.
Od 1 września rozszerzono grono osób, które mają prawo do bezpłatnych leków. Tym przywilejem cieszą się obecnie dzieci i młodzież oraz seniorzy od 65 lat (wcześniej dotyczyło to seniorów w wieku 75 plus oraz kobiet w ciąży). Nie chodzi o wszystkie leki, ale te zamieszczone na specjalnej liście.
Pacjenci, którym przed 1 września wystawiono recepty na leki, które teraz należą się im bezpłatnie, odsyłani są jednak z aptek do przychodni po nowe recepty. Czy słusznie? Tego chciało się dowiedzieć m.in. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, które wystosowało w tej sprawie pisma do minister zdrowia, rzeczników praw obywatelskich oraz praw pacjenta. RPO również wystąpił do MZ z prośbą o wyjaśnienia. Resort zdrowia – w odpowiedzi na pytania Dziennika Gazety Prawnej – odpowiedział, że bezpłatnie mogą być wydawane jedynie leki na recepty oznaczone kodem DZ albo S,. Tymczasem przed 1 września ten pierwszy nie obowiązywał, a drugi dotyczył tylko osób w wieku 75 plus.
Przypominamy: Lista bezpłatnych leków w aplikacji mojeIKP
Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił właśnie Narodowy Fundusz Zdrowia. Informuje, że w przypadku, gdy inna recepta, wystawiona przed 1 września br., nie została jeszcze w całości zrealizowana, a pacjent zyskał od tego dnia prawo do bezpłatnych leków, jest możliwość wystawiania recept refundowanych z symbolem:
S – osobom powyżej 65 roku życia
DZ – dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia.
Wystawienie takiej recepty gwarantuje realizację nabytego prawa pacjenta do leku z listy leków dla seniorów lub dzieci i młodzieży.
Jednocześnie Fundusz zwraca uwagę, że lekarze i pielęgniarki w okresie przejściowym powinni odnotować w dokumentacji medycznej fakt wystawienia takiej recepty z uwagi na prośbę pacjenta lub jego opiekuna.
Obecnie w Centrum e-Zdrowia trwają prace nad funkcjonalnością systemu, która będzie wsparciem dla osób uprawnionych do wystawiania recept. Umożliwi ona zablokowanie realizacji recepty niezrealizowanej, a wystawionej przed 1 września 2023 r.
Pacjent może otrzymać lek bezpłatnie, jeśli łącznie spełnione są następujące warunki:
lek znajduje się na specjalnej liście, czyli w wykazie „18-” albo w wykazie „65+” (to leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są objęte refundacją oraz mają udokumentowane skuteczność i bezpieczeństwo);
pacjent nie ukończył 18 lat albo ukończył 65 lat (wiek weryfikowany przez numer PESEL, a u osób, które go nie mają numeru, będzie to data urodzenia);
lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku (wskazania znajdują się w załączniku obwieszczenia refundacyjnego);
receptę wystawił lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisania na recepcie bezpłatnych leków - czyli pracujący w ramach umowy z NFZ;
na recepcie w rubryce „kod uprawnień dodatkowych pacjenta”, lekarz wpisze „DZ” w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia albo „S” w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia.
Polecamy także:
Pełna lista darmowych leków dla osób 65 plus
Pełna lista darmowych leków dla dzieci i młodzieży
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl