Autor : Agata Szczepańska
2024-05-18 19:28
Pacjenci po przeszczepach, przeprowadzający je lekarze oraz osoby wspierające ideę przekazywania organów spotkali się w 24 Biegu po Nowe Życie w Wiśle. - Im więcej przeszczepów, tym więcej uratowanych żyć, dlatego wciąż warto edukować społeczeństwo i promować transplantologię – podkreślała ministra zdrowia Izabela Leszczyna, która nie tylko objęła bieg swoim patronatem, ale również wzięła w nim udział.
Blisko sto sztafet uczestniczyło w 24 Biegu po Nowe Życie. Redakcja CowZdrowiu.pl objęła patronat nad tym wydarzeniem i także wystawiła swoją reprezentację.
Uczestnicy biegu podzieleni są na czteroosobowe sztafety. W każdej z nich jest osoba wspierająca polską transplantologię – najczęściej są to lekarze, ale również ambasadorzy, czyli znane osoby promujące dawstwo organów. Poza tym w każdej ze sztafet jest osoba po przeszczepie, a także przedstawiciele partnerów biegu oraz młodzież z okolicznych szkół.
Przypominamy: Nowy konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii
Izabela Leszczyna uczestniczyła w biegu po raz pierwszy, ale jak zadeklarowała – na pewno nie po raz ostatni. Wystartowała jako druga – w sztafecie nr 2, zaraz za wieloletnim ambasadorem Biegu po Nowe Życie Przemysławem Saletą. Żartowała, że jest to nieco stresujące, on jednak obiecywał, że nie będzie się spieszył.
Już bez żartów mówiła o tym, że choć w Polsce przeprowadzanych jest coraz więcej przeszczepów, nadal potrzebna jest edukacja na ten temat i zmiana postaw. – Chcemy, żeby przeszczepów było coraz więcej, bo im więcej przeszczepów, tym więcej uratowanych żyć - mówiła.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem tej imprezy. To jest impreza, która od wielu lat jest organizowana dzięki determinacji, właściwie na początków dwóch osób – Przemka i Arka (Przemysława Salety i Arkadiusza Pilarza, dyrektora Biegu po Nowe Życie – red.), to są postaci zupełnie wyjątkowe, one są takim spirytus movens tej imprezy i na pewno impreza ta i ich działania zasługują na systemowe wsparcie, także na pewno na wsparcie ze środków publicznych – powiedziała.
Witając uczestników biegu, pokłoniła się przede wszystkim lekarzom. – Bardzo wam dziękuję doktorzy, profesorowie, ci, którzy tu jesteście i ci, których tu nie ma – ale nie wiem dlaczego. Dziękuję wam z całego serca, dzięki wam transplantologia jest możliwa, przekraczacie granice i róbcie to dalej, a ja będę was, wspierać – obiecuję to. Gdybym miała znaleźć jakiś synonim dla słowa transplantologia, to jest na pewno: pomagam. Pomagacie ludziom odzyskiwać życie – mówiła Izabela Leszczyna.
Zapraszamy do obejrzenia relacji - tym razem robionej telefonem, z perspektywy uczestnika, a nie jedynie obserwatora:
Przypominamy: Jedna pacjentka, dwa ośrodki – przeszczepienie serca i nerki
Bieg po Nowe Życie to spotkanie ludzi wspierających transplantologię, a także pacjentów i ich lekarzy. Wielokrotnie podczas imprezy osoby po przeszczepach witały się lekarzami, którzy przeprowadzali ich przeszczep. W sztafecie CowZdrowiu.pl była właśnie taka para: pacjent i jego lekarz, czyli Tomasz Mazur, osiem lat po przeszczepie nerki, i prof. Maciej Głyda – konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej w Wielkopolsce. W przyszłym tygodniu opublikujemy rozmowę z nimi, już teraz zapraszamy do słuchania w serwisie Spotify i na naszej stronie.
Z profesorem, który przeprowadził u niej przeszczep, witała się też serdecznie Adriana Szklarz. Jest pacjentką, która jako jedna z nielicznych długo czekała w Polsce na serce - ponad siedem lat. Jest drobna, ma rzadką grupę krwi, bardzo trudno było znaleźć dla niej odpowiedniego dawcę. Gdy wreszcie znalazło się dla nie nowe serce, ważyła zaledwie 35 kilo, nie miała nawet siły, by jeść. Dzisiaj Adriana daje wsparcie chorym, angażuje się w promocję transplantologii i bierze udział w Biegu po Nowe Życie.
Przypominamy: Lekarz transplantolog i jego pacjent wspólnie w sztafecie (podcast)
Choć w Biegu po Nowe Życie nie wyniki są najważniejsze, zdobywcy najlepszych czasów zostali uhonorowani, m.in. przez minister Leszczynę, która wręczała puchary wspólnie z organizatorami.
Jak się okazało, bezkonkurencyjne okazały się sztafety ze sportowcami w składzie:
Pierwsze miejsce zdobyła sztafeta, którą prowadził Cezary Trybański - koszykarz.
Drugie miejsce zdobyła sztafeta, którą prowadziła Adrianna Palka – trenerka personalna.
Trzecie miejsce zdobyła sztafeta, którą prowadził Zbigniew Bródka - panczenista.
Przypominamy: Transplantologia: jak zwiększyć liczbę przeszczepów? (debata)
Poza sztafetami, które pokonały trasę z trzema najlepszymi czasami, wręczono nagrodę zdobywcom 24 miejsca – ponieważ był to 24 Bieg po Nowe Życie.
Wyróżniono także indywidulanych zdobywców trzech najlepszych czasów – w kategorii kobiet i mężczyzn. Zdobywca pierwszego miejsca wśród mężczyzn, młody człowiek z jednej ze śląskich szkół, nie mógł odebrać nagrody, ponieważ musiał wcześniej opuścić imprezę ze względu na… 90 urodziny babci. Puchar odebrał jego trener.
Fot. organizatorzy i CowZdrowiu.pl
Polecamy także:
Przy kawie o transplantologii - dzień przed 24 Biegiem po Nowe Życie
Bieg po Nowe Życie - po raz 24 odbędzie się 18 maja w Wiśle
Przeszczepy: jak zwiększać gotowość do przekazania narządów? (wideo)
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//