• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Bonifratrzy utworzyli ogólnopolską grupę medyczną. 270 mln zł z NFZ

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-10-31 17:53

Zakon bonifratrów połączył kilka swoich dotąd samodzielnie działających spółek i utworzył ogólnopolską grupę medyczną. Wartość umów z NFZ zawartych przez te spółki wynosi obecnie blisko 270 mln zł.

- Kiedy przyglądaliśmy się rynkowi medycznemu w skali mikro i makroekonomicznej, śledziliśmy zmiany strukturalne, rozwój medycyny, trendy demograficzne i zestawialiśmy to z możliwościami naszych rozproszonym w kraju spółek, coraz częściej dochodziliśmy do wniosku, że jedynym sposobem na sprostanie wszystkim wyzwaniom jest połączenie sił, wzmocnienie naszych mocnych stron – wyjaśnia prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Wioletta Niemiec.

Największe niepubliczne zaplecze szpitalne?

Jak twierdzi Wioletta Niemiec, Bonifraterskie Centrum Medyczne w grupie niepublicznych podmiotów leczniczych dysponuje obecnie największym zapleczem szpitalnym w kraju. To ponad 670 łóżek w kilku szpitalach oraz 2,5 tys. pracowników - w tym prawie 2 tys. lekarzy i pielęgniarek.

Po formalnym scaleniu bonifratrzy chcą zsynchronizować w skali kraju te same rodzaje usług medycznych, oferując kompleksowe pakiety świadczeń w oparciu o zaplecze medyczne, jakim dysponują w kilku miastach. Przypomnijmy, że podobną drogę przebyły m.in. placówki PZU, Neuki, Lux Med czy Medicover.

Łódź, Katowice, Kraków

Wiceprezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Anna Żebranowicz przypomniała, że trzonem działalności grupy są trzy szpitale – w Łodzi, w Katowicach i w Krakowie, wchodzące w skład finansowanej przez NFZ sieci szpitalnej. - Jednym z głównych naszych celów będzie umocnienie ich pozycji jako ośrodków wiodących w kilku dziedzinach medycyny: chirurgii naczyń i angiologii, ginekologii i położnictwa, ortopedii i okulistyki – zaznaczyła wiceprezes Żebranowicz.

Uzupełnieniem działalności szpitalnej w każdej placówce jest zaplecze diagnostyczne i ambulatoryjne; w każdym z ośrodków w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Katowicach działa ponad 20 poradni specjalistycznych, miesięcznie przyjmujących kilkanaście tysięcy pacjentów.

Bonifratrzy znani są z także z opieki rehabilitacyjnej – oprócz kilku dużych ośrodków rehabilitacji dziennej i ambulatoryjnej w Katowicach, Łodzi, Warszawie, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu i Marysinie, prowadzą dwa szpitale rehabilitacyjne: we Wrocławiu i Marysinie-Piaskach (łącznie 200 łóżek), gdzie leczeni są pacjenci w ciężkich stanach, m.in. ze schorzeniami neurologicznymi i po udarach.

Opieka nad seniorami

Zakon prowadzi Dom Geriatryczno-Rehabilitacyjny dla seniorów w Warszawie (85 łóżek), opiekuje się też 100 chorymi w stacjonarnym hospicjum we Wrocławiu i w oddziałach opieki paliatywnej w Łodzi i Katowicach. W katowickim Szpitalu Bonifratrów działa również wyjątkowe na mapie Polski hospicjum perinatalne, gdzie udziela się medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia rodzicom spodziewającym się dzieci ze zdiagnozowanymi prenatalnie wadami lub zespołami wad wrodzonych.

Na Dolnym Śląsku i Śląsku zakon prowadzi też sieć hospicjów domowych, obejmujących opieką blisko 900 osób.

Kim są Bonifratrzy?

Bonifratrzy, czyli Zakon Szpitalny św. Jana Bożego, działają w Polsce od ponad 400 lat. Charyzmat zakonu to posługa chorym, ubogim, cierpiącym i opuszczonym. Początkowo działali w ramach kościelnej osobowości prawnej. Jednak w związku ze zmianami na rynku świadczeń medycznych zakon – żeby móc starać się o publiczne środki na finansowanie działalności medycznej – utworzył spółki kapitałowe utworzył spółki kapitałowe: Centrum Medyczne Bonifratrów w Warszawie, Bonifraterskie Centrum Zdrowia we Wrocławiu, Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi, Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie i Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach.

#zakon bonifratrów #bonifratrzy #przychodnia bonifratrów #NFZ #umowa #Narodowy Fundusz Zdrowia #ogólnopolska grupa medyczna #szpital bonifratrów
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl

Komentarze

OSTATNIE WPISY

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (2-8.10.2023)
Czytaj więcej...
Potrzeby obronne kraju: zmiany m.in. dla ratownictwa
Czytaj więcej...
Manifestacja lekarzy przed MZ. Minister K. Sójka traci kolejną okazję
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (25-29 września)
Czytaj więcej...
Farmaceuci: są programy kursów kwalifikacyjnych
Czytaj więcej...
30 godzin w izbie przyjęć - „Tu jest SOR, tu się czeka”
Czytaj więcej...
Dokumentacja medyczna – co chce zmienić Ministerstwo Zdrowia?
Czytaj więcej...
Studencie, co musisz wiedzieć, by nadal bezpłatnie się leczyć?
Czytaj więcej...
Innowacyjne kierunki biomedyczne na 13 uczelniach
Czytaj więcej...
Inflacja we wrześniu – jest szybki szacunek GUS
Czytaj więcej...
Prof. Tadeusz Robak: Terapia celowana zmienia obraz leczenia PBL
Czytaj więcej...
Jak rozwijać transplantologię? Wszystkie ręce na pokład
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl