Autor : Aleksandra Kurowska
2021-06-16 17:57
Brakuje 23 leków i sytuacja nie zmieniła się od ostatniego zestawienia. Jak zwracają uwagę autorzy raportu przygotowanego przez Gdziepolek.pl., nie tylko lista braków utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie, ale - przynajmniej na razie - nie ma na niej leków używanych przez duże grupy chorych. Powody do niepokoju na najbliższą przyszłość może jednak dawać systematyczny spadek dostępności leków przeciwzakrzepowych.
Dalszy spadek dostępności leków przeciwzakrzepowych
Powody do niepokoju może jednak dawać postępujący spadek dostępności jednej z marek heparyn drobnocząsteczkowych - często używanych leków przeciwzakrzepowych. Na razie produkt nie doszedł jednak do granicy pozwalającej zakwalifikować lek na naszą listę. Trafiają tam preparaty, których dostępność spadła o co najmniej 50% w stosunku do początkowej.
Trend dostępności w aptekach jednej z dawek Clexane, której dostępność pogarsza się (% aptek)
Źródło: GdziePoLek.pl
I Gdziepolek.pl przypomina przy okazji, że w poprzednim raporcie cytowali pierwsze doniesienia o problemie portalu Co w Zdrowiu.
Pomimo, iż w grupie heparyn drobnocząsteczkowych są inne leki, w tym zamiennik leku Clexane (Neoparin), to zauważalny spadek dostępności leku, który normalnie można kupić w prawie każdej aptece, zawsze jest niepokojący. Przy utrzymującym się trendzie spadkowym, nie można wykluczyć wyczerpywania się zapasów także produktów alternatywnych. Takie sytuacje miały już niejednokrotnie miejsce, kiedy brak jednego leku pociągał za sobą kolejne deficyty.
Według producenta Clexane, firmy Sanofi, sytuacja dotycząca heparyn drobnocząsteczkowych na polskim rynku "faktycznie jest niepokojąca, a sytuacja niedoboru ma podłoże zarówno globalne, jak i specyficzne dla rynku polskiego.
UE rekomenduje przewidywanie popytu na ważne leki
Europejska Agencja Leków opublikowała dokument dotyczący prognozowania zapotrzebowania na leki. Opracowanie zawiera zalecenia wspierające przewidywanie potrzeb lekowych zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym w sytuacjach wyjątkowych, takich jak pandemia COVID-19.
Dokument opiera się na doświadczeniach zdobytych przez władze Unii Europejskiej w zeszłym roku podczas pierwszej fali pandemii i przedstawia wspólną metodologię przewidywania zapotrzebowania na leki do stosowania na oddziałach intensywnej opieki medycznej (czytaj więcej: EU regulators develop recommendations to forecast demand of medicines).
-O ile zapewnienie wysokospecjalistycznych leków, w szczególności tych podawanych pozajelitowo leży w kompetencji zarządzających szpitalami, to podobne refleksje można bez trudu przenieść na grunt leków dostępnych w aptekach. Pandemia COVID-19 pokazała co najmniej kilka przykładów, kiedy ekstremalnie wysoki popyt na niektóre leki wynikał z sytuacji epidemicznej w kraju - czytamy w raporcie.
Aktualna lista braków
Do wykazu dołączono sześć pozycji, które nie mają łatwo dostępnych zamienników. Są to produkty z różnych grup farmakologicznych.
Lista brakujących leków na czerwiec 2021
Żródło: GdziePoLek
Nowe produkty na liście
Asamax 500 - tabletki zawierające mesalazynę w dawce 500 mg, uzupełniły nadal obecny na liście produkt w dawce 250 mg (czytaj więcej: Jak długo będziemy czekać na Asamax 500?)
Clatra - w postaci roztworu doustnego to jedyna dostępna marka produktów z przeciwalergiczną bilastyną w tej formule. Zamiennik - produkt Bilaxten w płynie nie jest dostępny.
Dalacin T - w formie płynnej do stosowania na skórę to lek dermatologiczny z antybiotykiem klindamycyną.
Infanrix-IPV+Hib - skojarzona szczepionka przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio oraz Haemophilus typ B. Jak informuje producent, powrót preparatu do aptek planowany jest na III kwartał 2021 r. (lipiec-wrzesień).
Novo-Helisen Depot 3 - wraz z majową listą leków refundowanych ten lek zaliczył największą podwyżkę dopłaty pacjenta - o 452,70 zł. Zapowiedź zwyżki ceny wygenerowała popyt, który doprowadził do braku leku na rynku.
Ferrum-Lek - syrop posiadający w składzie jony żelaza, przeznaczony jest do leczenia niedoborów tego pierwiastka. W chwili obecnej hurtownie posiadają ten preparat tylko z krótkim terminem ważności do września 2021 roku. Można się więc spodziewać, że apteki zamawiają produkt dopiero po akceptacji pacjenta.
Najbardziej wyczekiwane leki
Nadal wielu pacjentów interesuje się preparatem Viregyt-K zawierającym amantadynę, pomimo że zarówno reglamentowana wersja refundowana, jak i nierefundowana jest dobrze dostępna.
Duża liczba osób oczekuje także na powiadomienia dotyczące Angeliq - leku stosowanego w hormonalnej terapii zastępczej. Ten produkt znajduje się też na liście deficytów. Nowe dostawy spodziewane są nie wcześniej niż w połowie roku.
Poprawiła się nieco dostępność preparatu Welbox stosowanego w depresji. Dla pacjentów oczekujących na informacje o tym leku mamy wiadomość, iż kolejna dostawa ma trafić do hurtowni farmaceutycznych w drugiej połowie lipca. Obecne stany to zapasy z dostaw z maja.
Dobre wieści mamy dla tych, którzy oczekują na powrót produktu leczniczego Anticol, stosowanego w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Wprawdzie preparat nie wrócił na rynek i przewidywany jest długotrwały brak dostępności - nawet do końca bieżącego roku, jednak pojawił się zamiennik - dostępny na razie w niewielkiej liczbie aptek - pod nazwą Antalcol.
Pacjenci zapytują też o odczulającą szczepionkę Purethal (mieszanka). -Z informacji, jakie otrzymaliśmy wynika, że nakład szczepionki Purethal trawy/brzoza był niewielki i udało się zaopatrzyć tylko kilka aptek. Niestety, obecna dostawa uległa już wyczerpaniu. Jak informuje nas przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego - firma HAL Allergy Sp. z o.o - na ten moment nie ma kolejnych informacji o dostawach - informuje Gdziepolek.pl.
Leki według liczby osób zapisanych na powiadomienia od 1 kwietnia
Źródło: GdziePoLek
Poprzednia lista braków
6 pozycji, jakie były na poprzednim wykazie, zostało wykreślonych - w tym Risendros przeciwko osteoporozie, Bewim z przeciwpłytkowym prasugrelem, czy Bellapan - lek rozkurczowy na bazie alkaloidów tropanowych.
Lista braków z kwietnia 2021 z naniesionymi zmianami w czerwcu 2021
Źródło: GdziePoLek
Jakich leków brakuje w aptekach, a nie znalazły się na liście?
Maleją zapasy uspokajającego i nasennego leku Stilnox 10 mg po 10 i 20 tabletek. Jednak zgodnie z informacją otrzymaną od podmiotu odpowiedzialnego, ten preparat będzie dostępny tylko w opakowaniach po 14 tabletek.
Spada istotnie dostępność preparatu Gastrolit w opakowaniu po 15 saszetek - jedynego produktu zawierającego elektrolity zarejestrowanego jako produkt leczniczy. Gastrolit ma kategorię dostępności "na receptę". Tutaj również nastąpiła zmiana wielkości opakowania na 14 porcji.