• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Centralne zakupy leków: Gadomski mówił o CUW, NFZ konsultuje własne

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-07-14 11:36

Zapowiedziane w Krajowym Planie Odbudowy centrum usług wspólnych zajmie się kupowaniem kosztochłonnych wyrobów medycznych oraz leków. Ale na razie NFZ skierował do konsultacji swój projekt w tej sprawie. Czego dotyczy?

O tym, że leki i niektóre wyroby medyczne - np. endoprotezy - miałyby być kupowane wspólnie, mówi się od dawna. Na razie ma to miejsce np. przy szczepionkach czy czynnikach krzepnięcia, ale to trochę inna sytuacja. Przetargi ogłasza urząd zamówień publicznych MZ. Ostatnio wiceminister zdrowia wrócił do tematu i mówił w ramach jakiego projektu ma to być zrealizowane. Były też próby zakupu leków onkologicznych.

-W zasadzie bez echa przeszła wypowiedź Sławomira Gadomskiego podczas zeszłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. Wiceminister potwierdził, że zapowiedziane w Krajowym Planie Odbudowy centrum usług wspólnych zajmie się kupowaniem kosztochłonnych wyrobów medycznych oraz leków - komentuje dla nas słowa ministra Wojciech Wiśniewski, jako przedstawiciel Federacji Przedsiębiorców Polskich. Zwraca uwagę, że po raz pierwszy zatem mamy potwierdzenie publiczne, że elementem planowanej reformy szpitalnictwa jest budowa otoczenia instytucjonalnego sprzyjającego centralizacji zakupów leków.

-Na dzisiaj jednak trudno powiedzieć jakie cele zamierza osiągnąć resort zdrowia dokonując tego rodzaju centralizacji. Rozstrzygnięte w ostatnich miesiącach przetargi centralne dla leków onkologicznych nie doprowadziły do uzyskania niższego poziomu cen. Nie jest to zaskoczenie biorąc pod uwagę ustalenia Najwyższej Izby Kontroli z końcówki ubiegłego roku, która analizując z końcem ubiegłego roku centralne zakupy w wielu działach administracji publicznej zwróciła uwagę, że bywają one mniej efektywne niż zamówienia indywidualne. Tym bardziej wydaje się zasadnym publiczne przedstawienie harmonogramu procesu centralizacji zakupów, wskazanie celów dla takiego procesu oraz monitorowanie ich realizacji. Zabezpieczenie ciągłości terapii dla pacjentów to zbyt poważny obszar, by pozostawał poza społeczną kontrolą - mówi nam Wiśniewski.


Ale równocześnie, nim CUW zacznie działać, własne działania prowadzi NFZ. Skierował do konsultacji projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.

Przewiduje ono, że dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ będą zobowiązani do wprowadzenia do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami - szpitalami - zmian przewidujących grupowe zakupy leków.

Cel? Jak informuje Fundusz realizacja umowy w części dotyczącej nabywania leków będzie mogła być realizowana poprzez wspólny zakup leków nabywanych na podstawie udzielonych pełnomocnictw przez poszczególnych świadczeniodawców na rzecz podmiotu, który będzie wskazany przez Prezesa NFZ do przeprowadzenia wspólnego postępowania przetargowego. Już tak w zasadzie jest, ale teraz z automatu zapis będzie w umowach NFZ z placówkami.

Fundusz uzasadnia projekt tym, że obserwuje duże dysproporcje pomiędzy cenami leków, których zastosowanie przynosi identyczny efekt zdrowotny.

-Należy przy tym uwzględnić znaczne zmiany, jakie zaszły w zakresie leków refundowanych w programach lekowych na przestrzeni ostatnich miesięcy. Stąd też sprostanie wyzwaniom jakie płyną z udostępnienia szeregu innowacyjnych technologii lekowych wymaga podjęcia konkretnych działań. Mając na względzie powyższe, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów oczekujących realnego dostępu do nowoczesnych technologii lekowych, płatnik publiczny podejmuje wyzwanie jakim jest przeprowadzenie wspólnych postępowań na zakup leków - czytamy w uzasadnieniu.

I na osłodę dla branży, której wielu przedstawicieli zmian się obawia oraz na zachętę dla pacjentów, NFZ stwierdza, że lepsze wykorzystanie pieniędzy na leki umożliwi większy dostęp do terapii dla pacjentów. I wspomina też leki innowacyjne.

#leki #refundacja #programy #lekowe #wspólne #zakupy #nfz #mz #Gadomski #przetargi #pełnomocnitwo
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fundusz Medyczny dowodem bezradności MZ?
Czytaj więcej...
Medyku pamiętaj o bonie turystycznym. To ostatnie takie wakacje
Czytaj więcej...
Mielofibroza: jak wydłużyć życie pacjentów
Czytaj więcej...
A. Jankowska-Zduńczyk: Reforma POZ za szybko i bez planu
Czytaj więcej...
Stomatologia: kolejny etap żegnania się z amalgamatem. Czas na AOTMiT
Czytaj więcej...
A.Niedzielski: Liczba przypadków COVID-19 wzrośnie na początku lipca
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o leczeniu SM. Co ze zmianą programu lekowego?
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: zmiana dyrektora generalnego Medtronic Poland
Czytaj więcej...
Zmarła Anna Żyłowska - działaczka na rzecz pacjentów z rakiem płuca
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (27.06 - 3.07 2022)
Czytaj więcej...
Fundusz Medyczny do nowelizacji. Czy powstaną nowe subfundusze?
Czytaj więcej...
Arabia Saudyjska zainwestuje 3,4 mld dol. w sektor farmaceutyczny
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl