• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Co z wycenami w stomatologii? Samorząd pyta ministra

Autor : Jakub Wołosowski

2022-05-12 15:24

Prace nad nowymi wycenami dla stomatologii w zakresie chirurgii trwają od ponad roku, a jak lekarze podkreślają, problem ten stał się szczególnie palący w kontekście uchodźców z Ukrainy. O sprawę upomniał się samorząd lekarski - a dokładniej OIL z Warszawy. Jego szef startuje w zaplanowanych na piątek wyborach na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

Walka o wyceny w stomatologii trwa od lat. Wielu Polaków przyzwyczaiło się, że za leczenie zębów trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Placówek "na NFZ" w wielu rejonach kraju brakuje albo świadczeń wykonują niewiele. Problemem jest niedofinansowanie.

Stomatolodzy od wielu lat domagają się zwiększenia wyceny świadczeń, która "jest po prostu niegodziwa" - takimi słowami ocenił ją dr Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL w rozmowie z cowzdrowiu.pl.

- Bez racjonalnego podejścia do wyceny świadczeń w stomatologii, na które czekamy od lat, nic się nie zmieni. Pacjenci, których na to stać, nadal będą płacić za zdrowie jamy ustnej z własnej kieszeni. Można sobie dekretować nielimitowane świadczenia dla dzieci, trzeba tylko pamiętać, że najpierw musimy znaleźć placówkę, która będzie w ogóle miała kontrakt. Tymczasem nie da się realizować medycyny na stawkach ustalonych dekadę temu - komentował problem finansowania stomatologii przez NFZ dr Andrzej Cisło w rozmowie z nami w sierpniu zeszłego roku.

Dziś temat wycen świadczeń stomatologicznych powrócił.

Brak godnego wynagrodzenia

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zwróciła się do Ministra Zdrowia o podjęcie niezbędnych działań w zakresie natychmiastowego rozpoczęcia prac nad implementacją wycen świadczeń stomatologicznych sporządzonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do zarządzeń prezesa NFZ. Dalej, do rozpoczęcia zawierania umów na ich podstawie.

Jak podkreśliła ORL w piśmie skierowanym do ministra poważnym zagadnieniem jest wycena świadczeń chirurgicznych. Już rok trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu, a ich dotychczasowe efekty "w przeważającej większości budzą niepokój".

"Przykładem może być chociażby wycena zabiegu ekstrakcji zęba jednokorzeniowego (32 zł – 36 zł), czy też stomatologicznej konsultacji specjalistycznej (22 zł – 25 zł). Zaproponowana wycena nie tylko podważa faktyczną wartość świadczeń lekarskich, ale przede wszystkim nie stanowi godnego i sprawiedliwego wynagrodzenia za udzielone świadczenia, gdyż nie pokrywa nawet pozapłacowych kosztów ich udzielenia. Samorząd zawodowy lekarzy i lekarzy dentystów apeluje o pilne wprowadzenie koniecznych zmian w tym zakresie. Na uwagę zasługuje również nieadekwatna wycena świadczeń stomatologii zachowawczej i ortodoncji" - czytamy w stanowisku ORL.

Uchodźcy z Ukrainy nie mogą skorzystać z usług stomatologa w Polsce

Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zwróciła uwagę na jeszcze jedną kwestię. Powyższe problemy publicznej opieki stomatologicznej zostały spotęgowane przez wojnę na Ukrainie i uniemożliwienie uchodźcom, którzy do nas przybyli, skorzystania ze świadczeń ochrony zdrowia w Polsce. Rada podkreśla, że w kontekście obecnej sytuacji "sprawne funkcjonowanie publicznej opieki stomatologicznej powinno mieć znaczenie priorytetowe".

Czytaj także:

Pilotaż e-rejestracji dla kardiologii, rezonansu i tomografii

Medycy w rankingu najniebezpieczniejszych zawodów

Justyna S. stanie przed sądem za skandaliczny wpis o lekarzach

#stomatologia #wyceny #wyceny w stomatologii
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Jakub Wołosowski

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Kolejni chorzy skorzystają z terapii CAR-T
Czytaj więcej...
19 maja Światowym Dniem Lekarza Rodzinnego
Czytaj więcej...
Kość niezgody w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl