Autor : Anna Gumułka
2023-01-25 09:50
79 proc. Polaków ufa fizjoterapeutom, a aż 71 proc. badanych deklaruje, że oni lub ich bliscy korzystali z usług takiego specjalisty – wynika z badania KANTAR, przeprowadzonego w listopadzie 2022 r. na zlecenie Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF).
Izba już po raz czwarty zleciła badanie znajomości zawodu i korzystania z usług fizjoterapeutycznych na grupie reprezentatywnej. Wykazało m.in., że fizjoterapeutom ufa aż 79 procent Polaków – ten zawód jest na drugim miejscu, zaraz po ratownikach medycznych i tuż przed diagnostami laboratoryjnymi.
71 procent badanych zadeklarowało, że korzystało z zabiegów fizjoterapeuty osobiście lub korzystał ktoś z ich bliskich. To o 20 proc. więcej w stosunku do badania z 2021 r.
Najczęściej z usług fizjoterapeuty korzystają osoby powyżej 55 roku życia, z wyższym wykształceniem i mieszkające w dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców), natomiast najlepiej zawód fizjoterapeuty rozpoznają osoby młode, wykształcone, dobrze zarabiające oraz korzystające z internetu (56 procent). Fizjoterapeuta to też zawód coraz lepiej znany i rozpoznawany przez Polaków - 48 procent badanych spontanicznie używa poprawnej nazwy tego zawodu medycznego.
- Co ciekawe, pacjenci najczęściej korzystają z leczenia ruchem – czyli z gimnastyki, ćwiczeń, treningów. To budujące, bo z tego wynika, że Polacy odkryli, że fizjoterapia pozwala im szybciej wrócić do sprawności i sami chcą w tym kierunku coś też robić. Współpracują z fizjoterapeutą, wkładając w to również swój duży wysiłek. To dowód na to, że polskie społeczeństwo jest coraz bardziej aktywne – komentuje prezes KIF Tomasz Dybek.
W 2022 roku wzrosła liczba osób korzystających z usług fizjoterapeutów aż o 20 proc. w stosunku do poprzedniego roku.
- Jednak nie wszyscy mogą korzystać z fizjoterapii refundowanej. Tylko 38 proc. społeczeństwa korzysta z takich zabiegów. Zależy nam, by było ich zdecydowanie więcej. To zarówno dla funduszu zdrowia, jak i dla państwa same korzyści – pacjenci wtedy szybciej wracają do sprawności fizycznej, krócej przebywają na zwolnieniach lekarskich – mówi ekonomistka, ekspert komunikacji i zarządzania Anna Gołębicka.
W Polsce jest 75 243 zarejestrowanych fizjoterapeutów, z czego aż 55 590, czyli 74 proc. to kobiety, a 26 proc. mężczyźni. Średnia wieku fizjoterapeuty w Polsce wynosi 38 lat. Najwięcej fizjoterapeutów pracuje w województwach: mazowieckim – 10 597, śląskim – 8 578 i małopolskim – 8 045, najmniej zaś w lubuskim – 1 410 i podlaskim – 1 803. Wśród fizjoterapeutów w Polsce są osoby z różnym wykształceniem zawodowym, jednak zdecydowana większość - 54 771 - skończyła studia magisterskie, 12 210 osób ukończyło licencjat, a 8 262 to technicy.
Badanie KANTAR przeprowadzono w dniach 10-15 listopada 2022 r., na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 1000 osób powyżej 16 roku życia (2022 – CAVI, 2019-2021 CATI).
Krajowa Izba Fizjoterapeutów rozpoczęła program edukacyjny „FIZJO-LEARNING – większe kompetencje fizjoterapeutów w pracy z pacjentem chorującym na choroby zakaźne, w tym COVID-19”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu zorganizowanych zostanie ponad 850 szkoleń z różnych dziedzin: ortopedii, kardiologii, pulmonologii, neurologii, uroginekologii, onkologii czy pediatrii. Skorzystać może nawet 20 tys. fizjoterapeutów z całej Polski, bez względu na miejsce i formę zatrudnienia.
W ramach projektu fizjoterapeuci skorzystają z bezpłatnej platformy edukacyjnej FIZJA ze szkoleniami online dla fizjoterapeutów (docelowo będzie ich 60) oraz bezpłatnych szkoleń stacjonarnych, organizowanych na terenie całej Polski (ruszyły od stycznia 2023 r.).
Zgłoszenia są przyjmowane drogą online za pośrednictwem platformy e-learningowej. Dotychczas do KIF wpłynęło 1817 zgłoszeń. Dostęp do platformy FIZJA, czyli już po zweryfikowaniu zgłoszenia i po podpisaniu umowy, otrzymało 1460 osób, a 1200 osób ukończyło szkolenie z zakresu COVID-19, uzyskując tym samym możliwość zapisu na szkolenia stacjonarne.
Foto: Krajowa Izba Fizjoterapeutów
Czytaj najnowsze:
Lampy UV do paznokci powodują śmierć komórek i ich groźne mutacje
2,5 tys. zakażeń koronawirusm, pierwsze przypadki Krakena
Większe dofinansowanie do niepełnosprawnych pracowników. Ile wyniesie?
//