Autor : Ewa Kurzyńska
2023-09-19 12:26
Seniorzy, osoby ze schorzeniami serca, płuc, chorujący onkologicznie – to grupy pacjentów, u których odpowiedź układu odpornościowego na szczepienie przeciwko COVID-19 może być mniejsza. Jak chronić najbardziej wrażliwych?
Cowzdrowiu - I. Grzesiak: Ruchy antyszczepionkowe istniały długo przed pandemią
Dr hab. n. med. Jerzy Jarosiewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu mówi w rozmowie z CowZdrowiu.pl, że dla pacjentów z grup ryzyka ciężkiego przebiegu zakażania SARS-CoV-2, bardzo ważny jest dostęp do leczenia przeciwwirusowego.
- Taka terapia jest zarejestrowana. Wiemy, że jest skuteczna i mam nadzieję, że w sezonie jesienno-zimowym będzie dostępna dla pacjentów najbardziej narażonych na powikłania. Specjalista podkreśla też potrzebę refundacji leku przeciwko COVID-19.
Dr Jerzy Jarosiewicz zauważa, że rozpoczął się już okres jesiennych zakażeń koronawirusem, a w dalszej perspektywie przyjdzie nam zmierzyć się także z grypą i RSV.
- Trudno powiedzieć, jaki będzie ten sezon. Poprzedni był ciężki, wyrównawczy, miejmy nadzieję, że w tym roku nie będzie tak źle. Okres jesieni i zimy to czas, kiedy borykamy się ze zwiększoną liczbą infekcji i trzeba być na to przygotowanym – podkreśla ekspert.
Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania:
Polecamy także:
Pacjent z COVID-19: rekomendacje ekspertów u progu sezonu infekcyjnego
Dziennikarka z 20-letnim stażem. Zdobywczyni nagród i wyróżnień w konkursach: „Zdrowe Pióro”, „Kryształowe Pióro”, "Dziennikarz Medyczny Roku". Podejmuje tematy dot. chorób cywilizacyjnych, specjalizuje się w tekstach o kardiologii, alergologii, neurologii. Publikowała m.in. w Pulsie Biznesu, Pro-Zdrowiu, Pulsie Medycyny, gdzie pełniła funkcję zastępczyni redaktor naczelnej.