• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Czy farmaceuta będzie chroniony jak funkcjonariusz publiczny?

Autor : Anna Jackowska

2022-04-28 08:42

Klub Lewicy chce, by farmaceuci otrzymali ochronę analogiczną do tej, z której już teraz korzystać mogą m.in. lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni. W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty, która ma na celu przyznanie farmaceutom ochrony należnej funkcjonariuszom publicznym. Co ciekawe, rząd chce rozszerzyć tę ochronę także o techników farmaceutycznych.

Ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych obejmuje obecnie tylko część personelu medycznego, który ma styczność z pacjentami. Wśród chronionych są m.in. lekarze udzielający świadczeń medycznych w ramach pomocy doraźnej lub w podmiocie leczniczym udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni. Ochrona ta przysługuje im w związku z udzielaniem świadczeń czy też czynności ratunkowych.

Skąd pomysł objęcia ochroną również farmaceutów?

Jak tłumaczy Krzysztof Śmiszek, wiceprzewodniczący Klubu Lewicy, nowelizacja ustawy o zawodzie farmaceuty i nadanie jej beneficjentom ochrony należnej funkcjonariuszom publicznym wiąże się bezpośrednio z ogromnym zaangażowaniem środowiska w zwalczanie pandemii COVID-19.

- Proponowany tekst nowelizacji ustawy jest niezwykle krótki, ale jednocześnie jest niezwykle istotny dla wielu tysięcy polskich farmaceutów, którzy od wielu miesięcy bardzo aktywnie włączyli się w przeciwdziałanie pandemii. Jak wiemy, włączyli się w akcję przeprowadzania szczepień, których - jak dziś uzyskałem informację - wykonali już w swoich aptekach około 2 milionów- wylicza Krzysztof Śmiszek.

Poseł zwraca jednak uwagę, że w związku z realizowanymi szczepieniami niejednokrotnie dochodziło w ostatnich miesiącach do incydentów z udziałem osób kwestionujących zasadność szczepień, samą pandemię oraz wirusa SARS-CoV-2. To wszystko sprawiło, że farmaceuci- w ocenie poszła - czuli się poważnie zagrożeni.

- Mieliśmy przypadki demolowania aptek np. w Zgorzelcu, przypadki niezgody na noszenie maseczek w aptekach. W efekcie dochodzi do incydentów, scysji i niepotrzebnego stresu i poczucia zagrożenia wśród tych, którzy bardzo ofiarnie włączyli się w poprawę stanu zdrowia publicznego- wskazuje poseł wnioskodawca. Zaznaczył, że cele ustawy jest danie farmaceutom poczucia bezpieczeństwa i wsparcia ze stron państwa w momencie, kiedy wykonują czynności związane ze swoim zawodem. - W związku z proponowanym zapisem groźby i napaści na farmaceutów wykonujących swój zawód spotkają się ze stanowczą reakcją państwa, będą ścigane z urzędu i będzie groziła konkretna kara za tego typu czyny - podkreśla Krzysztof Śmiszek.

Apel ponad politycznymi podziałami

Uzasadniając projekt nowelizacji, wiceprzewodniczący Lewicy zaapelował również o ponadpolityczny konsensus.

- To projekt ponad podziałami politycznymi. Bardzo proszę posłów i posłanki wszystkich opcji politycznych, aby się z życzliwością pochylili nad tym projektem ustawy. Chodzi o to, by tym małym gestem podziękować im za to, co robią dla zdrowia publicznego- wskazuje Śmiszek.

Wiceminister Maciej Miłkowski, przedstawiając stanowisko rządu do proponowanej nowelizacji ustawy o zawodzie farmaceuty, wskazał, że jest ono negatywne. Dodał jednak, że ocena ta wynika z kwestii legislacyjnych i wzorowaniu się wnioskodawców na zapisach ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

- Jednocześnie chciałabym podkreślić, że co do zasady rząd przychyla się do wprowadzenia przepisów umożliwiających ochronę. Dlatego też posłowie pracowali nad poprawką zgodną ze stanowiskiem rządu, która oddawałaby jednocześnie intencję posłów wnioskodawców- wskazał Maciej Miłkowski.

Wiceminister zdrowia podkreślił również, że zgodnie z intencją rządu, proponowana ochrona dla farmaceutów będzie rozszerzona również na grupę techników farmaceutycznych.

Będzie ochrona dla techników farmaceutycznych

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia - Tomasz Latos (PiS) – pogratulował posłom wnioskodawcom inicjatywy. Zwrócił się również do farmaceutów, którym podziękował za poświęcenie związane z walką z pandemią i zaangażowanie w proces szczepień. Przyznał jednocześnie, że podpisał już przygotowaną poprawkę do projektu.

- W myśl jej zapisu ochrona dla farmaceuty będzie taka sama i w podobny sposób sformułowana, jak w przypadku innych zawodów medycznych, które tą ochronę mają. W poprawce posiłkujemy się odniesieniem do już obowiązujących rozwiązań prawnych dających ochronę innym zawodom. Dodatkowo pamiętajmy, że w przypadku zagrożenia w aptece– to nie tylko farmaceuta, ale również technik farmaceutyczny stojący przy okienku jest w kontakcie z pacjentem i jest narażony na sytuację, przed którymi wnioskodawcy chcieliby uchronić farmaceutów- wskazał Tomasz Latos.

Obecny podczas posiedzenia Komisji Zdrowia Marcin Repelewicz, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej we Wrocławiu, podziękował parlamentarzystom w imieniu farmaceutów. - Rozwiązania te dają nadzieję na to, że wykonywanie zawodu w aptece, będzie bezpieczniejsze- ocenił farmaceuta. Za przyjęciem ustawy głosowało 27 spośród 28 posłów.

Czytaj także:

"DGP": NFZ zwróciło się do MZ o kolejną zmianę w planie finansowym

UE ogłasza koniec sytuacji kryzysowej związanej z koronawirusem

Jakimi sprawami w ochronie zdrowia powinna zająć się NIK?

Średnia długość życia w UE. Najnowsze dane eurostatu

Rząd przyjął Krajowy Program Reform na lata 2022/2023

#farmaceuta #ustawa o zawodzie farmaceuty #Sejm #Śmiszek #Latos
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Kolejni chorzy skorzystają z terapii CAR-T
Czytaj więcej...
19 maja Światowym Dniem Lekarza Rodzinnego
Czytaj więcej...
Kość niezgody w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl