• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Czy pielęgniarki i położne są zadowolone z ustawy o płacach?

Autor : Anna Rokicińska

2021-06-10 10:01

Czy pielęgniarki i położne są zadowolone z ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w wersji z senackimi poprawkami? Dziś o losach ustawy zdecyduje Senat na posiedzeniu plenarnym. Wczoraj senatorowie z Komisji Zdrowia pozytywnie zaopiniowali poprawki podnoszące współczynniki pracy dla poszczególnych zawodów medycznych.

Najniższe wynagrodzenie w ochronie zdrowia to iloczyn średniej krajowej ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny za poprzedni rok oraz tzw. współczynnika pracy przypisanego do danego zawodu medycznego. Współczynnik pracy zależy m.in. od wykształcenia i kompetencji medyków. Senat, w porzeciwieństwie do Sejmu, chce podwyższyć pielęgniarkom i położnym współczynniki pracy, co postulował m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Jak wygląda tabela płac po senackich poprawkach opisywaliśmy tutaj (Jak wyglądają współczynniki pracy według Senatu).

Czy pielęgniarki i położne są zadowolone z propozycji Senatu w sprawie płac?

- Nie do końca jesteśmy zadowoleni - komentuje Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca OZZPiP. - Jednak tak ustaliliśmy. Był konsensus między wszystkimi grupami medycznymi, że podnosimy te współczynniki - dodaje. W przypadku tych zawodów, magister ze specjalizacją ma zarabiać nie mniej niż 1,2 średniej krajowej, magister lub specjalista - 1,1 średniej krajowej, osoba po licencjacie równowartość średniej krajowej, a pielęgniarki i położne po liceum 0,9 średniej. - Te koleżanki najstarsze i najbardziej doświadczone będą niestety najbardziej pokrzywdzone, ale jakiś kompromis trzeba było znaleźć - mówi nam Kaczmarska.

Niepewne, co zrobi Sejm

Wiceprzewodnicząca OZZPiP zaznacza jednak, że ustawę czeka jeszcze głosowanie na sali plenarnej Senatu, a tam większość senacka jest krucha, co pokazywały ostatnie głosowania. - My nie wiemy też, co zrobi potem Sejm, bo przecież ustawa znów tam wróci - przypomina. - Czy będziemy zadowolone? To okaże się po posiedzeniu plenarnym Sejmu, czyli 15 czerwca. Teraz to są jedynie marzenia, choć też nie do końca, bo chcielibyśmy więcej - komentuje. - Dla rządu najważniejsze powinno być to, że brakuje pielęgniarek i położnych i trzeba te zawody jakoś do pracy zachęcać - stwierdziła Kaczmarska. - Nie wiemy, jak do tego podejdzie Minister Zdrowia.

Skąd na to pieniądze

- Minister nie potrafił wczoraj powiedzieć, jaki będzie koszt tych podwyżek minimalnych wynagrodzeń w wersji przedstawionej przez Senat - powiedziała wiceprzewodnicząca. Podczas wczorajszego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski był przeciwny proponowanym zmianom, właśnie ze względu na budżet państwa. - To nie związki zawodowe powinny się martwić, skąd na to pieniądze. Od tego jest rząd. Gdyby tylko była wola, by te wynagrodzenia w ten sposób podnieść, rząd by te pieniądze znalazł. Priorytetem powinna być kadra w ochronie zdrowia - kwituje Kaczmarska i przypomina, że przy tej nowej siatce płac pielęgniarki i położne oraz lekarze i ratownicy medyczni stracą dodatki, które wcześniej wywalczyli. Podwyżka więc nie będzie znacząca.

Polecamy także:

Jak samorząd lekarski komentuje senackie zmiany w ustawie o płacach?

Polska nie rezygnuje ze szczepionek AstraZeneca

Rzecznik Praw Pacjenta chce refundacji lokalizatorów dla seniorów

Senacka Komisja Zdrowia odrzuciła nowelę o mapach potrzeb zdrowotnych

#Najniższe #wynagrodzenia #w #ochronie #zdrowia #pielęgniarki #i #położne #OZZPiP #Longina #Kaczmarska #poprawki #Senat #siatka #płac
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fundusz Medyczny dowodem bezradności MZ?
Czytaj więcej...
Medyku pamiętaj o bonie turystycznym. To ostatnie takie wakacje
Czytaj więcej...
Mielofibroza: jak wydłużyć życie pacjentów
Czytaj więcej...
A. Jankowska-Zduńczyk: Reforma POZ za szybko i bez planu
Czytaj więcej...
Stomatologia: kolejny etap żegnania się z amalgamatem. Czas na AOTMiT
Czytaj więcej...
A.Niedzielski: Liczba przypadków COVID-19 wzrośnie na początku lipca
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o leczeniu SM. Co ze zmianą programu lekowego?
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: zmiana dyrektora generalnego Medtronic Poland
Czytaj więcej...
Zmarła Anna Żyłowska - działaczka na rzecz pacjentów z rakiem płuca
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (27.06 - 3.07 2022)
Czytaj więcej...
Fundusz Medyczny do nowelizacji. Czy powstaną nowe subfundusze?
Czytaj więcej...
Arabia Saudyjska zainwestuje 3,4 mld dol. w sektor farmaceutyczny
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl