• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

D. Szulczyk: Fale wygasają, powikłania pozostają na lata

Autor : Anna Jackowska

2022-12-01 10:26

- Nie ma lepszej kontrofensywy do tej pandemii, która się wydarzyła i do tych wszystkich pacjentów, którzy nie mogli uzyskać świadczeń, nie mogli się diagnozować i korzystać z profilaktyki, jak zwiększona ofensywa edukacji zdrowotnej, programów profilaktycznych i diagnostyki - mówi Daniel Szulczyk, market access manager MSD Polska.

Podczas konferencji Fundacji Watch Health Care „Barometr WHC 2022 - Polacy w kolejkach” eksperci dyskutowali nie tylko o dostępie do świadczeń zdrowotnych w Polsce, ale i szerzej o systemie. Poniżej przytaczamy najciekawsze wypowiedzi Daniela Szulczyka dotyczące m.in. upolitycznienia systemu ochrony zdrowia oraz konsekwencji pandemii.


Przypominamy także: M. Niewada: Nie dajmy sobie wmówić, że pieniędzy jest więcej


Więcej ekspertów, mniej polityków

Dolewanie pieniędzy do systemu jest rzeczą prostą, trudniejszą jest konstruktywne i efektywne ich wydatkowanie. Bez reform nie będzie skrócenia kolejek. Tu potrzeba dużej odwagi u decydentów i mniejszej liczby polityków w ochronie zdrowia. Ochronę zdrowia należy odpolitycznić. Potrzebujemy dużej bazy ekspertów, a nie politycznych dywagacji.

Już był kiedyś taki minister finansów, który podniósł podatek VAT o punkt procentowy i nazwał to wielką reformą - ale to nie jest reforma. To nie jest praca wykonana nad systemem. Ja bym spodziewał się czegoś więcej po decydentach. W ostatnim czasie są działania w sferze legislacyjnej, które mogą pogorszyć sytuację, jak np. projekt ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. To zabieg wyprowadzenia pieniędzy z NFZ i pogłębienie problemu zapewnienia świadczeń na odpowiednim poziomie.

Pandemia mija, powikłania pozostają

Jeżeli chodzi o kolejki, to teraz jest bardzo dobrą wymówką powiedzieć, że minęły dwa lata COVID-u, a obecnie znajdujemy się w sferze post COVID, long COVID. Rzeczywiście miało to niebagatelny wpływ i wydaje się, że część z tych kolejek do świadczeń jest spowodowana utrudnionym dostępem do jakichkolwiek świadczeń w tym okresie. Z drugiej strony, Barometr WHC pokazuje, że ten proces wydłużania się kolejek ciągnie się już mniej więcej od dziesięciu lat.

Nie ulega wątpliwości, że dług zdrowotny narasta i leczenie pacjentów z zaawansowaną jednostką chorobową będzie nas zdecydowanie więcej kosztować. Mamy też do czynienia ze zjawiskiem nadumieralności - łącznie 110 tys. nadmiarowych zgonów. Wciąż musimy pamiętać, że interwencja na samym początku choroby jest kluczowa, a z konsekwencjami COVID-u będziemy się mierzyć jeszcze przez długi czas. Fale wygasają i są bardziej łagodne, ale wciąż są pacjenci z grup ryzyka, a same powikłania pozostają na lata i zostają też na lata w systemie.

Kolejka generuje kolejkę

Dobrze, że powstają programy profilaktyczne, ale źle, że nie ma ich weryfikacji. Czytając raport PZU dotyczący sytuacji po pandemii, zwróciłem uwagę, że poziom wykonywania mammografii i cytologii na przestrzeni dwóch ostatnich lat spadł o około 30 proc. Czy w takim momencie decydenci w Ministerstwie Zdrowia nie powinni zareagować i przeciwdziałać konsekwencjom tych niewykonanych badań? Kart DiLO również jest zdecydowanie mniej niż jeszcze trzy lata temu - należy się zastanowić, gdzie są ci pacjenci?

Może gdyby w systemie pojawiło się trochę więcej pieniędzy, pojawiłby się też gospodarz, który by w sposób prawidłowy te pieniądze spożytkował, może w niektórych obszarach zmniejszyłyby się kolejki, a świadczenia byłyby lepiej wycenione. Mogłoby to mieć również wpływ na działania profilaktyczne i edukację zdrowotną.

Ważne są obszary, których pacjent dotyka na co dzień - kolejka generuje kolejkę, bo to, że pacjent czeka w kolejce do lekarza POZ, to już jest ograniczenie i wydłużenie możliwości dostania się do specjalisty. 

 

Polecamy także:

MZ: wykorzystajmy potencjał pielęgniarek w leczeniu stopy cukrzycowej

Szczepienia: MZ zmienia przepisy o zgłaszaniu NOP. Kluczowe terminy

Niedzielski zapowiada rozwój teleopieki. Telemedyczny Okrągły Stół MZ

#BarometrWHC #Polacywkolejkach ##kolejki #FundacjaWHC
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl