• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Decyzja w sprawie obowiązku szczepień dla nauczycieli w styczniu

Autor : Anna Rokicińska

2021-12-31 14:29

Decyzja w sprawie obowiązkowych szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli ma zapaść w styczniu – poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. Po posiedzeniu Rady Medycznej przy premierze przekazał także, ze na chwile obecną nie będzie żadnych dodatkowych obostrzeń. Mówił także o podwyżkach cen gazu w odniesieniu do przychodni.

Rzecznik przekazał, że przed chwilą zakończyło się posiedzenie Rady Medycznej. Zapytany o obowiązek szczepień dla służb mundurowych odpowiedział - W styczniu ma zostać podjęta decyzja w tym zakresie. Przypomnijmy, że do 1 marca obowiązek ten dotyczy pracowników publicznych placówek ochrony zdrowia i studentów kierunków medycznych. Podkreślał, że każdy z dnia na dzień może się zaszczepić. - Każda chętna osoba może się zaszczepić. To jest najlepsza ochrona i do tego będziemy zachęcać – powiedział Müller.

Czy będą nowe obostrzenia?

Rzecznik był również pytany o to czy będą wprowadzane nowe obostrzenia w związku z rozszerzaniem się nowego wariantu Omikron koronawirusa. Przypomniał, że w połowie grudnia zostały wprowadzone dodatkowe ograniczenia związane z limitami obecności w miejscach publicznych. - Kierujemy się taką zasadą ważenia dwóch racji – stwierdził Müller. - Wiemy doskonale, jak duże szkody poczyniły kwestie związane z ograniczeniem edukacji - podkreślał. W jego ocenie ograniczenia nie są rozwiązaniem w momencie, gdy dostępne są szczepienia. - Na ten moment nie ma takiej decyzji by wprowadzać takie ograniczenia w Polsce – odniósł się do obostrzeń wprowadzanych w innych krajach europejskich. Stwierdził, że te decyzje będą zależały od rozwoju sytuacji epidemicznej. Pytany o powrót dzieci do szkół po 10 stycznia powiedział, że na początku tego miesiąca będą prowadzone analizy sytuacji epidemicznej. - Liczę na to, że nie będzie potrzeby przedłużać tego okresu - przekazał. - Na początku przyszłego tygodnia wszystko będzie jasne – dodał.

Co z podwyżkami?

Müller był również pytany o kilkuset procentowe podwyżki cen gazu, za które będą musiały zapłacić m.in. przychodnie. -To jest bardzo dobre pytanie, bo w wielu sytuacjach jest to związane z kwestią tego, że stroną umowy jest wspólnota – powiedział. Radził podpisać nowe umowy, jako klient indywidualny, a nie komercyjny. Zapewniał, że w styczniu Urząd Regulacji Energetyki będzie podejmował działania kontrolne. Stwierdził, że to wspólnoty nieodpowiednio zareagowały. - Każdy taki przypadek będzie sprawdzany – zapewniał.

Nie będzie sprawdzania Łukasza Mejzy

Rzecznik był również dopytywany czy raport w sprawie Łukasza Mejzy, który miał otrzymać premier Mateusz Morawiecki powstanie i czy będzie upubliczniony. Przypomnijmy, że firma Mejzy, byłego ministra sportu miała proponować ludziom nieuleczalnie chorym niesprawdzone i szkodliwe terapie za granicą. Ceny zaczynały się od 80 tys. dolarów. - Każda osoba, która uznaje się za pokrzywdzoną może stosować wobec posła Mejzy odpowiednie kroki prawne – mówił Müller. Chodzi o doniesienia do prokuratury. Problem jednak w tym, że Mejza jest chroniony immunitetem poselskim. - Nie pełni funkcji w rządzie, w związku z tym żadnych innych działań nie można podejmować – powiedział. Przypomnijmy, że Mejza jest zapleczem politycznym rządzących w Sejmie. Bez niego trudno byłoby utrzymać większość podczas głosowań w Sejmie.

Polecamy także:

Czego w nowym roku życzą sobie ratownicy medyczni?

Z. Małas: największym wyzwaniem będzie dialog

Refundacja leków: podsumowanie zmian na listach w 2021 r.

Wyceny w fizjoterapii – NFZ cofa się o krok

#szczepienia #obowiązek #rząd #PiotrMüller #COVID-19 #koronawirus #obostrzenia #szkoły #nauczyciele #służbymundurowe #ŁukaszMejza #podwyżki #gaz #przychodnie #omikron
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl