Autor : Anna Jackowska
2024-10-01 11:50
Podczas 46. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN) odbywającego się we wrześniu w Mediolanie, zaprezentowano nowe wytyczne w zakresie odżywiania w demencji i w mukowiscydozie oraz przedstawiono zarys prac dotyczących wytycznych w zakresie odżywiania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP).
Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu w ramach swojej działalności regularnie publikuje wytyczne dotyczące zasad żywienia w poszczególnych jednostkach chorobowych. Wytyczne przygotowywane są przez grupę wybitnych ekspertów danej dziedziny i są oparte na mocnych dowodach naukowych.
Elisabet Rothenberg, profesor żywienia geriatrycznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Kristianstad w Kristianstad w Szwecji, przedstawiła aktualizacje wytycznych ESPEN dotyczących żywienia i nawodnienia w demencji, które zostały opublikowane w czerwcu 2024 r. Aktualizacje obejmują 40 zaleceń: siedem na poziomie instytucjonalnym i 33 na poziomie indywidualnym. Demencja stwarza liczne przeszkody dla prawidłowego odżywiania, w tym trudności w przygotowywaniu posiłków i używaniu sztućców, utratę apetytu z powodu leków, łatwość, z jaką pacjenci zapominają o jedzeniu lub piciu, dysfagię i odmowę odżywiania. Ponadto czynniki i choroby współistniejące typowe dla wieku podeszłego komplikują obraz.
Wśród wielu aktualizacji znajduje się pierwsze zalecenie, aby powierzyć pacjenta wykwalifikowanemu personelowi i zapewnić spersonalizowane porady dietetyczne, a także umieścić pacjenta w przyjemnym i stymulującym otoczeniu podczas posiłków, aby zachęcić go do jedzenia. Badania na ten temat nie mają silnego poziomu dowodów, ale ogólnie wykazują pozytywne wyniki interwencji takich jak poprawa oświetlenia i kontrastu, zapewnienie jak najbardziej znajomego i domowego otoczenia oraz serwowanie posiłków w miejscach wspólnych w kontekście społecznym. Konieczne jest unikanie rozproszeń w jak największym stopniu.
Zaleca się stosowanie wzbogaconej żywności lub zmodyfikowanych tekstur w celu rozwiązania problemu niedoboru składników odżywczych, dysfagii lub problemów z żuciem, podczas gdy inne rodzaje suplementów lub określone diety nie są zalecane. - Należy podkreślić, że nie zalecamy diet ketogenicznych, które są obecnie promowane jako rozwiązanie dla wielu różnych patologii. Nie znajdujemy jednak dowodów na poparcie ich rutynowego stosowania - powiedziała prof. Rothenberg.
Treść aktualizacji dostępna jest TUTAJ.
Przypominamy także:
Ponad 3 mld ludzi na świecie cierpi z powodu chorób neurologicznych
Długo oczekiwane nowe wytyczne ESPEN dotyczące żywienia w mukowiscydozie zostały opracowane w 2016 r. i zaktualizowane w lutym 2024 r. W swojej prezentacji Michael Wilschanski, kierownik pediatrycznej gastroenterologii w Szpitalu Uniwersyteckim Hadassah w Jerozolimie w Izraelu, podkreślił, że mukowiscydoza powoduje problemy żywieniowe między innymi z powodu niewydolności trzustki i zwiększonego zapotrzebowania na energię z powodu trudności z oddychaniem. Zazwyczaj głównym wysiłkiem jest zatem utrzymanie prawidłowego wskaźnika masy ciała (BMI), co wymaga zalecanego dziennego spożycia kalorii wynoszącego 120-200 proc. normy i diety bogatej w tłuszcze (35-40 proc.), ze szczególnym uwzględnieniem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Jednak ze względu na znaczny postęp w zakresie leczenia wariantów genetycznych mukowiscydozy (niektóre leki spowalniają lub zatrzymują spadek czynnościowy, działając na przyczynę choroby, a nie na objaw), niektórzy pacjenci obecnie borykają się z problemem nadwagi. Zwiększona oczekiwana długość życia, która w najlepszych przypadkach obecnie szacuje się na ponad 80 lat, oznacza, że żyją teraz kobiety z mukowiscydozą, które mogą utrzymać ciążę, a także pacjenci w podeszłym wieku. Wytyczne żywieniowe muszą zatem uwzględniać te przypadki, które kiedyś były prawie nie do pomyślenia.
Treść aktualizacji dostępna jest TUTAJ.
Przypominamy także:
Kurowska prosto o zdrowiu: mukowiscydoza
Nadal poruszając temat chorób płuc, Peter Collins, starszy wykładowca żywienia i dietetyki w Sydney Nursing School na Uniwersytecie w Sydney w Australii, omówił stan prac nad opracowaniem wytycznych ESPEN dotyczących POChP .
- Szacuje się, że na POChP cierpi na całym świecie nawet 390 mln ludzi, a ostatnie badanie w JAMA sugeruje, że liczba ta może przekroczyć 600 mln osób do 2050 roku. Biorąc pod uwagę minimalną częstość występowania niedożywienia u pacjentów z POChP, która wynosi około 20 proc. (i może osiągnąć nawet 50 proc. u pacjentów hospitalizowanych), jest to liczba, która powinna zaniepokoić większość systemów opieki zdrowotnej na świecie - podkreśla Collins. Niemniej jednak obecne informacje na temat leczenia żywieniowego POChP są skąpe i bywają mylące: nie jest jasne, jakie jest optymalne BMI dla pacjentów z POChP, jakie powinny być cele żywieniowe, ile energii i białka należy dostarczać ani jak postępować w trakcie ostrego zaostrzenia POChP w porównaniu z okresami stabilizacji lub rehabilitacji płucnej. Według Collinsa wytyczne z Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych są zbyt niejasne. - W miarę jak nasza wiedza na temat wsparcia żywieniowego u pacjentów z POChP wzrasta, coraz bardziej interesuje nas sposób wsparcia żywieniowego. Czy powinniśmy stosować suplementy w proszku, w płynie czy gotowe do picia opcje? Przedstawiono badania oceniające przydatność nieznacznie zmodyfikowanego wsparcia żywieniowego dla tych pacjentów, takiego jak kwasy tłuszczowe omega-3 i różne rodzaje diet białkowych. Są to obszary, w których wciąż nie jesteśmy pewni i musimy to dalej badać - stwierdził Collins.
Grupa robocza ds. wytycznych zidentyfikowała 14 kluczowych pytań, od zapotrzebowania pacjentów na energię i białko po ocenę stanu odżywienia lub to, czy odżywianie może wpływać na częstość występowania POChP. Grupa kończy przegląd literatury. Wytyczne powinny być gotowe na 47. Kongres ESPEN, który jest zaplanowany na wrzesień 2025 r. w Pradze.
Treść aktualizacji dostępna jest TUTAJ.
Polecamy także:
Schizofrenia. FDA zatwierdziła lek o nowym mechanizmie działania
Medycyna pracy: kto za nią płaci, czy na badania jest dzień wolny?
Źródło: Medscape/Univadis
//