Autor : Agata Szczepańska
2024-05-13 14:28
Na etapie diagnostyki DiLO każda pacjentka powinna być przebadana w kierunku nosicielstwa różnych genów i predyspozycji dziedzicznych – mówi w podcaście CowZdrowiu.pl prof. dr hab. n. med. Renata Duchnowska, kierowniczka kliniki onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym. Obecnie jednak jest problem z rozliczaniem badań. Ekspertka przekonuje, że aby zrobić morfologię, biochemię i markery, nie ma potrzeby „kłaść chorych do szpitala”. – Ani Narodowy Fundusz Zdrowia, ani Ministerstwo Zdrowia na tym by nie straciło a zyskałby pacjent – dodaje.
Według Renaty Duchnowskiej badania molekularne powinny być wykonane w momencie rozpoznania choroby u pacjentki. – Wyniki tych badań przydadzą się na każdym etapie kwalifikacji do kolejnych etapów leczenia chorych – wyjaśnia ekspertka.
Dodaje, że problemem jest skomplikowana procedura rozliczania finansowego tych badań. Aby je przeprowadzić, pacjentki muszą zostać przyjęte do szpitala, a jak mówi specjalistka, z medycznego punktu widzenia nie jest to konieczne. – Nie ma potrzeby hospitalizowania chorej, aby pobrać jej 10 ml krwi, czy nawet mniej, do badań genetycznych. To jest absurd – dodaje Renata Duchnowska. Podkreśla, że powinna być możliwość rozliczenia tej procedury w trybie ambulatoryjnym. – To by nam bardzo ułatwiło pracę – mówi.
Poprzednie odcinki:
Diagnostyka genetyczna w raku piersi. Co to jest BRCA?
Diagnostyka genetyczna w raku piersi: dla kogo i na jakim etapie?
Diagnostyka genetyczna w raku piersi. Jaką metodą badać?
Badanie NGS. Czy opłaca się robić każdemu?
Diagnostyka genetyczna w raku piersi. Poradnictwo BRCA
To ostatni z serii podcastów CowZdrowiu.pl poświęconych diagnostyce genetycznej w raku piersi. W szóstym odcinku odpowiadamy m.in. na pytania: na czym polega problem z finansowaniem badań genetycznych, dlaczego aby zbadać pacjentkę, trzeba przyjąć ją do szpitala, jak uprościć rozliczanie badań genetycznych z korzyścią dla pacjentów i lekarzy?
Z prof. Renatą Duchnowską, kierowniczką kliniki onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, rozmawia Agata Szczepańska. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w serwisie Spotify.
Podcast powstał przy współpracy z firmą AstraZeneca.
Polecamy także podcasty o diagnostyce genetycznej w raku jajnika:
Prof. Bidziński o diagnostyce molekularnej w onkologii ginekologicznej
Poradnictwo BRCA w raku jajnika (podcast)
Diagnostyka genetyczna w raku jajnika: jak czytać wynik? (podcast)
Diagnostyka molekularna w raku jajnika. Jaką metodą badać? (podcast)
BRCA i HRD - kolejny odcinek podcastu o diagnostyce genetycznej
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//