Autor : Agata Szczepańska
2023-11-16 12:04
Pobieranie krwi żylnej z żył obwodowych kończyn, pobieranie krwi włośniczkowej z opuszka palca i palucha, z piętki i płatka ucha, pobieranie wymazów z powłok skórnych, nosa, nosogardła, gardła, worka spojówkowego, przewodu słuchowego zewnętrznego i odbytu oraz zeskrobiny z paznokci i skóry, pobieranie włosa – to zabiegi i czynności, które wykonywać będą mogli diagności laboratoryjni oraz analitycy medyczni.
Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału biologicznego do badań laboratoryjnych oraz osób uprawionych do ich wykonywania, które skierowano do konsultacji. Na zgłaszanie uwag jest 10 dni.
Polecamy: Diagności: samorząd apeluje o zmiany w dwóch ważnych projektach
Jest to jeden z aktów wykonawczych do ustawy z 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej. Projektowana regulacja ma na celu określenie katalogu zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału biologicznego do badań laboratoryjnych, które mogą wykonywać osoby do tego uprawnione.
Projekt określa wykaz zabiegów oraz reguluje, które z nich może wykonywać:
lekarz posiadający specjalizację uprawniającą do pracy w laboratorium,
diagnosta laboratoryjny,
osoba posiadająca tytuł zawodowy licencjata na kierunku analityka medyczna,
technik analityki medycznej.
UWAGA: projekt nie reguluje kwestii pobierania materiału do badań przez osoby wykonujące inne zawody medyczne, np. pielęgniarki, położne oraz inne osoby, które posiadają do tego uprawnienia na podstawie innych przepisów.
Polecamy: Diagności krytycznie o projekcie dotyczącym wymagań wobec laboratoriów
Projektowana regulacja zastąpi obowiązujące rozporządzenie z 3 listopada 2004 r. w sprawie wykazu zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału do badań laboratoryjnych, wydane na podstawie uchylonej już ustawy z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej.
Nowe rozporządzenie powinno wejść w życie 10 grudnia 2023 r., do tego dnia bowiem zostały utrzymane przepisy wspomnianego rozporządzenia.
Polecamy także:
Diagnostyka: nowe wymogi dla laboratoriów i ich pracowników
Doskonalenie zawodowe diagnosty - KRDL ma uwagi
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl