• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Dietetycy chcą ustawy o zawodzie. "Teraz to wolna amerykanka"

Autor : Anna Rokicińska

2021-12-21 08:24

- Jesteśmy, jak najbardziej za – mówi o projekcie ustawy o zawodach medycznych Celina Kinicka z Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Wskazuje na konieczność regulacji zawodu dietetyka, bo - jak mówi - obecnie każdy może nazwać się dietetykiem i leczyć pacjentów, a ci nie są w stanie zweryfikować kompetencji osoby, która ordynuje diety.

Przypomnijmy, że 15 grudnia w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiały się założenia projektu, który reguluje wykonywanie 16 dotychczas nieuregulowanych zawodów medycznych, w tym m.in. dietetyków (MZ: regulacja dla 16 zawodów medycznych jak dietetyk, opiekun, technik).

Co na to dietetycy?

Kinicka podkreśla, że do tej pory projektów było kilka i one co chwilę się zmieniały. Teraz ma nadzieję na faktyczną regulację tego zawodu, bo chodzi o dobro pacjenta.

- My jesteśmy jak najbardziej za, bo dietetycy to jest zawód kompletnie nieuregulowany. Tak naprawdę nie trzeba mieć żadnego wykształcenia, żeby wykonywać ten zawód medyczny, a to jest niebezpieczne dla pacjenta. Uważam, że każdy zawód medyczny powinien być regulowany prawnie i powinno być wydawane pozwolenie na jego wykonywanie, tak jak np. w przypadku lekarzy - stwierdza.

Jej zdaniem, zwiększyłoby to znacznie bezpieczeństwo pacjentów. Podkreśla też inne, pozytywne aspekty regulacji. - To by dawało też możliwość kontroli zatrudnienia w danym sektorze ochrony zdrowia. Można na tej podstawie stwierdzać, jakie jest zapotrzebowanie na osoby o danym zawodzie medycznym. Można mieć dane ze statystyk. Obecnie w tym zawodzie to tak naprawdę jest czarny rynek. My nie wiemy ilu jest dietetyków. Na jakiej podstawie oni pracują, czy to są osoby z odpowiednim wykształceniem, czy też nie i czy się dokształcają - wyjaśnia.

Jak mówi nasza rozmówczyni, może być to regulacja dotycząca innych zawodów medycznych w formie zbiorczej albo osobna ustawa o zawodzie dietetyka. - Chodzi o to, by w tych zapisach było wymienione, kto dietetykiem może zostać i jakie powinien mieć wykształcenie - dodaje Kinicka.

Według niej najjawniejsze zapisy powinny dotyczyć prawa wykonywania zawodu. - Tak, jak lekarz ma swój nr PWZ rozumiem, że analogicznie będzie to dotyczyło dietetyków i można to będzie sprawdzać w rejestrze u wojewody - mówi nam dietetyczka. Podkreśla, że w razie nierzetelnego świadczenia zawodu, prawo do jego wykonywania może zostać odebrane. - Uważam, ze to krok do przodu. Aktualnie są strony internetowe, na których można sprawdzić czy dana osoba jest faktycznie dietetykiem. Mówię tutaj o Polskim Stowarzyszeniu Dietetyków. Oni prowadzą rejestr wśród swoich członków. Weryfikują wykształcenie. Nie przyjmują każdego w swoje szeregi. Dane osoby zweryfikowanej publikują na swojej stronie. To jest jednak oddolna inicjatywa i pacjent może tylko w ten sposób sprawdzić, kto ma go leczyć - wyjaśnia nam Kinicka. Problem jednak w tym, że pacjenci o tym nie wiedzą, a podobnych stowarzyszeń może być kilka. - Państwo polskie powinno prowadzić taką ewidencję w przypadku każdego zawodu medycznego. Zawód medyczny to pewna odpowiedzialność, praca z człowiekiem i z jego zdrowiem. Nie wiem, dlaczego to do tej pory funkcjonuje tak, jak funkcjonuje - komentuje nasza rozmówczyni.

- Teraz to wolna amerykanka. Każdy może sobie założyć działalność gospodarczą i zadeklarować, że prowadzi "pozostałą działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej nie sklasyfikowaną". Do tego nie trzeba żadnych uprawnień. Co ciekawe wszystko jest w takiej sytuacji legalne a, że ktoś będzie prowadzić działalność dietetyczną bez potrzebnego wykształcenia, to nie ma znaczenia. Może nie mieć wiedzy, jak dietetyka wpływa na zdrowie człowieka i jakimi zasadami trzeba się w tym zawodzie kierować. Mam więc nadzieję, że ustawa zostanie szybko uchwalona - kwituje Kinicka.

Polecamy także:

Ustawa o zawodach medycznych - opiekunowie medyczni zadowoleni

Leki: 77 nowych leków lub wskazań na styczniowej liście (podsumowanie)

Fundusz Medyczny: pierwszy lek z listy innowacyjnej w refundacji

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie ważna

#dietetycy #ustawaozawodachmedycznych #projekt #CelinaKinicka #PolskieTowarzystwoDietetyków #PolskieTowarzystwoDietetyki #uregulowaniezawodu #wymagania #wykształcenie #rejestr
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Medyku pamiętaj o bonie turystycznym. To ostatnie takie wakacje
Czytaj więcej...
Mielofibroza: jak wydłużyć życie pacjentów
Czytaj więcej...
A. Jankowska-Zduńczyk: Reforma POZ za szybko i bez planu
Czytaj więcej...
Stomatologia: kolejny etap żegnania się z amalgamatem. Czas na AOTMiT
Czytaj więcej...
A.Niedzielski: Liczba przypadków COVID-19 wzrośnie na początku lipca
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o leczeniu SM. Co ze zmianą programu lekowego?
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: zmiana dyrektora generalnego Medtronic Poland
Czytaj więcej...
Zmarła Anna Żyłowska - działaczka na rzecz pacjentów z rakiem płuca
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (27.06 - 3.07 2022)
Czytaj więcej...
Fundusz Medyczny do nowelizacji. Czy powstaną nowe subfundusze?
Czytaj więcej...
Arabia Saudyjska zainwestuje 3,4 mld dol. w sektor farmaceutyczny
Czytaj więcej...
AOS: GUS podsumował dane. Rośnie zapotrzebowanie na porady
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl