Autor : Aleksandra Kurowska
2021-06-01 14:32
Liczba zakażeń spada. I zmieniają się zasady wypłaty dodatków. Poprosiliśmy NFZ o informację co zmienia się dla pracowników szpitali.
Od 1 czerwca br. zmieniają się zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zwalczaniem COVID-19. Minister Zdrowia poleceniem z 28 maja zobowiązał Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do zmian w przyznaniu dodatkowego wynagrodzenia. Nowelizacja polecenia wprowadza między innymi jednorazowe świadczenie w wysokości 5 tysięcy złotych brutto, które otrzyma personel niemedyczny.
Zmiany zaskoczyły część medyków i placówek. Wcześniej o wycofaniu dodatku wspominali ratownicy - którzy mieli kopię pisma wysłanego w ich sprawie.
Polecamy także: Premier rozmawiał dziś o płacach w ochronie zdrowia. Co ustalono?
Kto ma prawo do dodatku na zmienionych zasadach?
Świadczenie jednorazowe - dla wcześniej pomijanych
Nowość to jednorazowy dodatek m.in. dla salowych czy opiekunów. Zabiegała o niego zwłaszcza Maria Ochman z NSZZ Solidarność. Okazją były rozmowy o płacach minimalnych i nowelizacji ustawy.
-Świadczenie jednorazowe uzyskają osoby, które na dzień zgłoszenia do otrzymania jednorazowego dodatku są zatrudnione w placówce medycznej lub w firmie świadczącej usługi na rzecz tej placówki, na podstawie umowy o pracę, lub umowy cywilnoprawnej zawartej z tą placówką lub z podwykonawcami tej placówki, w których - w ramach zatrudnienia - wykonywały czynności zawodowe w warunkach opisanych w punktach 1 i 2- informuje NFZ.
Według znowelizowanego polecenia prawo do tego świadczenia mają:
1.osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 maja 2021 r. wykonywały:
a. w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia "covidowego" czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
b .czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izbach przyjęć;
c. czynności zawodowe w laboratoriach należących do szpitali I, II i III poziomu zabezpieczenia "covidowego" w podmiotach leczniczych, z którymi NFZ zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w których - w okresie wykonywania tych czynności - realizowano testy diagnostyczne RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
2.osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 4 września 2020 r. do 31 maja 2021 r., uczestniczyły w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń w zakresie transportu sanitarnego, w związku przeciwdziałaniem COVID-19 w udzielaniu tych świadczeń i miały bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Co miesiąc dodatek dla placówek z II poziomu
Ponadto od 1 czerwca 2021 roku dodatkowe wynagrodzenie, wypłacane co miesiąc, otrzymają osoby zatrudnione w szpitalach II poziomu zabezpieczenia covidowego, które wykonują zawód medyczny, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w oddziałach przeznaczonych wyłącznie dla tzw. pacjentów covidowych, czyli pacjentów z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, oraz mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
-Dodatkowe, miesięczne wynagrodzenie wynosi 100 proc. wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednocześnie maksymalna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tysięcy zł - przypomina NFZ.
To oznacza, że od 1 czerwca NFZ nie będzie już wypłacał placówkom pieniędzy na wypłatę dodatków personelowi medycznemu ze szpitali III poziomu oraz pracownikom pogotowia, izb przyjęć.
Ile wypłacono dotychczas?
Na mocy polecenia Ministra Zdrowia do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił placówkom ponad 5,4 mld zł na dodatkowe wynagrodzenie dla personelu medycznego za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19.
Środki na dodatkowe wynagrodzenie, zarówno miesięczne jak i jednorazowe, są wypłacane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Kto dostał dodatki?
Dodatkowe wynagrodzenie otrzymało: 36 561 lekarzy, 53 906 pielęgniarek, 19 708 ratowników medycznych oraz 13 063 pozostałych pracowników medycznych - poinformował nas NFZ.
Jakie było poprzednie polecenie i zasady wypłaty dodatku?
Od 1 listopada 2020 r. dodatkowe wynagrodzenie w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 otrzymywał: personel SOR, izb przyjęć, zespołów ratownictwa medycznego oraz diagności laboratoryjni.
Dodatek przysługiwał pracownikom medycznym w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, które spełniały łącznie 3 kryteria:
wykonują zawód medyczny,
uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych,
mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
Od 1 listopada 2020 r. do 31 maja 2021 r. dodatek przysługiwał także osobom wykonującym:
zawód medyczny w SOR lub izbach przyjęć, zespołach ratownictwa medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa,
czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratoriach przy szpitalach I, II i III poziomu zabezpieczenia covidowego, z którymi NFZ podpisał umowę na wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-23.
Dodatkowe wynagrodzenie przysługiwało pracownikom medycznym zatrudnionym na umowę o pracę lub na umowę cywilno-prawną.
Polecamy także:
Dyrektor szpitala MSWiA będzie miał pensję wyższą o połowę
Związek lekarzy popiera strajk pielęgniarek i położnych
D. Patecki o postulowanych stawkach dla lekarzy
Sejmowe komisje znów negatywnie o zmianach w projekcie o płacach
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl