Autor : Agata Szczepańska
2023-05-24 10:04
Więcej pieniędzy na diagnostykę patomorfologiczną – dla placówek, które posiadają certyfikat akredytacyjny.
Takie zmiany wprowadzić ma projektowana nowelizacja zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.
Nowela dodać ma nowe produkty dotyczące diagnostyki patomorfologicznej oraz zmodyfikować wykaz procedur w produktach rozliczeniowych w diagnostyce podstawowej i rozszerzonej chorób reumatologicznych.
- Wprowadzenie dodatkowego finansowania badań patomorfologicznych ma na celu podniesienie jakości udzielanych świadczeń w ramach diagnostyki onkologicznej prowadzonej na rzecz pacjentów posiadających kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz umożliwienie pacjentom onkologicznym uzyskania świadczeń na najwyższym poziomie – wskazano w uzasadnieniu projektu. Dlatego nowe produkty przeznaczone są dla świadczeniodawców, którzy uzyskali certyfikat akredytacyjny ministra zdrowia w zakresie działalności jednostki diagnostyki patomorfologii.
MZ: więcej pieniędzy dla szpitali, dodatkowe miliony na onkologię
O tym, jak istotny jest proces akredytacji placówek wykonujących badania patomorfologiczne i jak przekłada się na ich jakość, mówił prof. Andrzej Marszałek, konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii, podczas debaty zorganizowanej przez redakcję CowZdrowiu.pl. Przyrównywał potrzebę lepszej wyceny i wdrażania standardów w patomorfologii do posiadania pojazdu oraz paliwa, które musimy zatankować, chcąc dojechać do celu. Przekonywał, że kluczowe jest to, by w miejscu, gdzie wykonywane jest badanie, był dostęp do szerokiego zakresu diagnostyki, także molekularnej, by materiał nie wędrował po całym kraju. Przypomniał, że takie wymogi określone są w przepisach – rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2017 r. w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii. – Istotą jest wykonanie w miejscu pewnego zakresu badań, bo to gwarantuje możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki, czyli „wyprodukowanie rozpoznania”, które będzie zwierało wszystkie elementy niezbędne do podjęcia optymalnej decyzji terapeutycznej – zaznaczył.– W Polsce akredytowanych zakładów jest już ponad 50 – podkreślił.
Szacowany roczny skutek finansowy po stronie płatnika publicznego dla wprowadzonych zmian, w projektowanym zarządzeniu oraz zarządzeniu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne (skierowane do konsultacji w zeszłym tygodniu, również dotyczące m.in. diagnostyki patomorfologicznej) wynosi około 110,6 mln zł – informuje NFZ.
Zmienione przepisy będą miały zastosowanie do świadczeń udzielanych od 1 czerwca 2023 r. Na uwagi do projektu Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia czeka do 30 maja, do godz. 12.
Polecamy także:
Onkologia: Jak wyrównać szanse chorych onkologicznie?
Standardy akredytacyjne w patomorfologii – jest obwieszczenie MZ