• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Dr K. Mądry m.in. o jakości życia pacjentów z MDS

Autor : Halina Pilonis

2021-10-28 11:14

Jeszcze do niedawna jedyną metodą leczenia zespołów mielodysplastycznych były  przetoczenia krwi. Duże nadzieje daje nowy lek zarejestrowany w UE, który u około połowy pacjentów powoduje uniezależnienie od transfuzji, a u około 66-80 proc. poprawia wyniki morfologii - mówi dr n. med. Krzysztof Mądry z Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Już dziś w Sejmie podkomisja stała ds. zdrowia publicznego zajmie się tematem zarządzania zasobami krwi w Polsce i zoptymalizowania opieki nad pacjentami z transfuzjozależnością. Publikujemy kolejny tekst związany z zastępowaniem przetoczeń przez leki.

Jak wiele osób choruje na zespoły mielodysplastyczne (MDS) w Polsce?

Jest to jeden z najczęstszych nowotworów krwi, który zwłaszcza na wczesnym etapie może nie dawać istotnych dolegliwości poza cytopenią krwi obwodowej. Zapadalność w Polsce szacuje się na około 2/100 tys./rok, ale prawdopodobnie jest ona podobna jak w krajach Europy Zachodniej i USA, czyli około 3,5-4,0/100 tys./rok. Można spodziewać się,  że w Polsce rocznie jest ok 1- 1,5 tys. nowych zachorowań na MDS.

Zespoły mielodysplastyczne jeszcze do niedawna nazywane były stanem przedbiałaczkowym, ale od 2000 r. zostały wpisane na listę chorób onkologicznych. Od czego zależy ryzyko rozwoju białaczki w tym schorzeniu?

Ryzyko zależy od samej biologii nowotworu, od charakteru danego klonu nowotworowego, jego ewolucji i nabywania kolejnych mutacji somatycznych. W codziennej praktyce posługujemy się indeksami prognostycznymi IPSS i IPSS R, które zostały opracowane na podstawie wyników morfologii stopnia niedokrwistości, małopłytkowości i neutropenii, odsetku blastów w szpiku kostnym, a także wyniku badania cytogenetycznego.

Jaki odsetek stanowią chorzy na zespoły mielodysplastyczne niższego ryzyka i jak leczy się tych pacjentów?

Około 70 proc. chorych należy do grupy niższego ryzyka. W ich leczeniu stosuje się białka stymulujące erytropoezę i w nieco węższych specyficznych grupach lenalidomid, a ostatnio pojawiła się też możliwość leczenia za pomocą nowego leku luspatercept u chorych z podtypem MDS z nadmiarem tzw. pierścieniowatych syderoblastów, które ocenia się na podstawie specjalnego barwienia szpiku kostnego.

Niedokrwistość jest najczęstszą cytopenią u tych pacjentów, stwierdzaną nawet u 90 proc. chorych. Jakie powikłania może ona powodować i jak się ją leczy?

Przewlekła niedokrwistość, czyli stężenie hemoglobiny <8-9 g/dl-może prowadzić do groźnych powikłań kardiologicznych pod postacią niewydolności serca, zaburzeń rytmu czy zwału mięśnia sercowego. Generalnie przewlekła niedokrwistość zwłaszcza u starszych osób wiąże się z gorszym funkcjonowaniem całego organizmu. Stwierdzano częstsze występowanie depresji, poza tym pogarsza jakość życia i codzienne funkcjonowanie. Prowadzi też ona do mniejszej aktywności życiowej, a także sprzyja urazom i upadkom, co u osób starszych może wiązać się ze znacznym pogorszeniem stanu ogólnego.

Jak często stosuje się przetoczenia krwi u tych pacjentów? Jaki powikłania mogą one powodować?

Przetoczenia koncentratu krwinek czerwonych (KKCZ) stosuje się w zależności od bieżących wyników morfologii i przede wszystkim od tego czy chory ma objawy niedokrwistości: osłabienie, obniżenie tolerancji wysiłku, duszność, szybkie bicie serca czy bóle zamostkowe. Przetoczenia maja charakter zbawienny  w danym momencie, jednak ich przewlekłe stosowanie może powodować przeładowanie organizmu żelazem i wtórne niewydolności narządowe. Ponadto sam fakt przetoczenia krwi odbywa się w warunkach szpitalnych, co może sprzyjać infekcjom, a także powoduje dyskomfort związany z koniecznością częstego przebywania w szpitalu. Niektórzy pacjenci wymagają przetoczenia krwi nawet 1-2 razy w tygodniu.

Czy innowacyjne leki mogą ograniczyć konieczność przetoczeń krwi?

Do niedawna leczeniem MDS były jedynie przetoczenia krwi. W ostatnich latach stosuje się erytropoetynę i lenalidomid. Dość duże nadzieje daje lek zarejestrowany w Unii Europejskiej luspatercept, który u około połowy pacjentów powoduje uniezależnienie od przetoczeń krwi, a u około 66-80% poprawia wyniki morfologii. Trwają badania nad kolejnymi, nowymi cząsteczkami adresowanymi do tej grupy chorych.

Czy stosował Pan takie leczenie w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej? Jakie są Pańskie doświadczenia?

Zastosowałem luspatercept w ramach RDTL u jednej chorej z MDS, ciężko uzależnionej od przetoczeń krwi. Jakość życia tej chorej była fatalna. Właściwie większość czasu spędzała w szpitalu. Po podaniu już pierwszej dawki leku stężenie hemoglobiny wzrosło i chora przestała być hospitalizowana w celu przetoczenia krwi. Zaczęła prowadzić w miarę normalne życie.

Co należy zrobić, aby poprawić w Polsce wyniki leczenia zespołów mielodysplastycznych?

Po pierwsze, odpowiednio chorych diagnozować. Chorzy powinni trafiać do specjalistycznych jednostek hematologicznych. Po pełnej diagnostyce trzeba rozważyć wszystkie obecnie dostępne opcje terapeutyczne leków zarejestrowanych w EU. Po drugie, odpowiednie leczenie niedokrwistości  zwłaszcza na wczesnym etapie, zanim chory będzie wymagał przetoczeń KKCZ. Leczenie to można zaproponować również starszym pacjentom po 70.- 80. roku życia.

 

Czytaj także:

Prof. Radziwon: Każda terapia zastępująca przetoczenia jest pożądana

Prof. Hus o optymalnej opiece nad pacjentami z transfuzjozależnością

#MDS #hematologia #chorobykrwi #krew #transfuzja
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Halina Pilonis

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Branża o nowelizacji ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
EDM w gabinecie szkolnej higienistki. Od kiedy obowiązkowa?
Czytaj więcej...
Nawet 40 proc. poradni POZ stoi przed ryzykiem zamknięcia
Czytaj więcej...
GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Szczepienia przeciwko grypie w aptekach: na jakich zasadach?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl