Autor : Jakub Wołosowski
2022-06-14 13:03
Opieka długoterminowa w Polsce kuleje. Przedstawiciele kilku organizacji, m.in. Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, podpisali apel "do najważniejszych osób w Polsce" o ratunek tej części systemu ochrony zdrowia. Według nich konieczne są szybkie zmiany w postaci zwiększenia finansowania i powrót do nowelizacji dwóch ustaw, które nakreślały nowe ramy prawne dla opieki długoterminowej.
- Jesteśmy świadomi potrzeb płacowych wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia, ale nie możemy się zgodzić, żeby zapowiadana zmiana odbyła się ponownie kosztem opieki długoterminowej - mówi Magdalena Osińska-Kurzywilk, prezes Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”. - Poprzedni wzrost płac minimalnych miał miejsce niecały rok temu i dzisiaj wiemy, że drugiej tak gwałtownej zmiany na rynku pracy opieka długoterminowa nie przetrwa - dodaje.
Organizacje podkreślają, że konieczny jest wzrost finansowania opieki długoterminowej do 4 proc. budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. W planie finansowym na 2022 rok z 9,1 mld zł przewidziano na nią tylko 114,19 mln zł, czyli zaledwie 1,3 proc.
- W kontekście 57 proc. środków finansowych przekazanych na leczenie szpitalne, jest to dla nas, naszych pacjentów oraz mieszkańców domów pomocy społecznej i całodobowych domów opieki wyraźny sygnał, że publiczny system ochrony zdrowia będzie coraz bardziej skoncentrowany na powtarzających się hospitalizacjach z powodu zaniedbań pielęgnacyjnych i opiekuńczych. To prosta droga do bankructwa! - przewiduje Wacław Kerpert, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Organizatorów i Menadżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia.
Postulowany wzrost do 4 proc. budżetu NFZ powinien obejmować również świadczenia zdrowotne realizowane w domach pomocy społecznej i całodobowych domach opieki, które aktualnie są wyłączone z tego rodzaju finansowania.
Organizacje, które podpisały się pod apelem, wskazują, że w ciągu ostatnich lat dwukrotnie podejmowano próby dokonania zmian systemu opieki długoterminowej. Pierwszy raz w 2009 r. gdy ówczesny minister zdrowia prof. Zbigniew Religa powołał zespół, który opracował założenia do projektu ustawy o społecznym ubezpieczeniu pielęgnacyjnym. Drugi raz w 2015 r. tematem zajął się zespół ekspertów pod przewodnictwem senatora Mieczysława Augustyna. Nic z nich niestety nie wyszło.
- Apelujemy o powrót do prac nad obydwoma projektami ustaw - mówi Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - Ich połączenie oznaczałoby formę kompromisu politycznego, zapewniając jednocześnie stabilny mix finansowy. Byłoby też odpowiedzią na rosnące wyzwania demograficzne, o których nasze środowisko ciągle przypomina politykom - wskazuje.
Jednym z najważniejszych postulatów apelu jest natychmiastowe powstrzymanie dalszego szukania oszczędności w opiece długoterminowej. Nie może być zgody na jakiekolwiek obniżanie taryf świadczeń w opiece długoterminowej w stosunku do lat 2016-2017, gdy po raz ostatni je ustalano.
- Postulujemy zainicjowanie nowej taryfikacji świadczeń realizowanych w ramach opieki długoterminowej stacjonarnej oraz domowej, w oparciu o realne koszty i możliwości systemu usług opiekuńczych i zdrowotnych wraz z wprowadzeniem indeksacji - apeluje Robert Suchanke, prezes Zarządu Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej. To właśnie pacjenci będący pod opieką specjalistów Związku w sposób najbardziej dotkliwy odczuwają zjawisko, o którym mówi prezes Suchanke, bo od 1 maja NFZ obniżył wycenę świadczeń domowej nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej nawet o 62 proc.
Instytucje podkreślają, że konieczna jest zmiana w podejściu do tematu starości, niesamodzielności i niepełnosprawności. Polacy potrzebują edukacji w tym zakresie. W dokumencie podkreślono, że nowoczesne państwo powinno charakteryzować się umiejętnością systemowego zaopiekowania się najsłabszymi, dbając przy tym o publiczne finanse i satysfakcję zawodową osób, które zdecydowały się na pracę w opiece długoterminowej.
Pod Apelem podpisali się przedstawiciele: Ogólnopolskiego Porozumienia Świadczeniodawców Fizjoterapia Plus, Krajowej Izby Domów Opieki, Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Domów Pomocy Społecznej, Polskiego Towarzystwa Opieki Długoterminowej, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Organizatorów i Menadżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia oraz Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” - Związek Stowarzyszeń.
Według sygnatariuszy apelu jedyną szansą na uratowanie opieki długoterminowej jest pilne podjęcie prac legislacyjnych i wzrost finansowania świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych i opiekuńczo-leczniczych.
Polecamy także:
UE kupi 110 tys. szczepionek przeciwko ospie małpiej
Płatność za leki do 400 zł? Kontrowersyjny raport PIE
Dane RPP. Trzy miesiące i 3 tys. skarg na piśmie na ochronę zdrowia
//