Autor : Agnieszka Paculanka
2024-09-05 16:56
Agencja Badań Medycznych zyska wsparcie Narodowego Centrum Nauki w organizacji konkursów na finansowanie badań podstawowych w naukach medycznych i naukach o zdrowiu. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Krakowie prof. Krzysztof Jóźwiak i prof. Wojciech Fendler, szefowie obu agencji.
W trakcie najbliższych konkursów z zakresu badań podstawowych ABM chce skorzystać z wiedzy NCN. Zgodnie z porozumieniem zawartym 4 września, pracownicy NCN doradzą ABM w organizacji konkursów, przeprowadzą szkolenia z prowadzenia paneli oceny wniosków oraz będą rekomendowali kandydatów na ekspertów zewnętrznych recenzujących wnioski.
- Jako przedstawicielka grupy naukowców, którzy łączą nauki podstawowe z klinicznymi, myślę, że to porozumienie jest bardzo ważne dla rozwoju nauk biomedycznych. Liczę, że nasza współpraca da wsparcie sporej grupie badaczy, którzy działają na styku między tym, co jest praktyczne i tym, co jest teoretyczne - mówi prof. Anetta Undas, przewodnicząca Rady NCN.
Agencja Badań Medycznych odpowiada za rozwój badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Dofinansowuje badania naukowe i prace rozwojowe w tych dziedzinach oraz projekty interdyscyplinarne, wyłonione w drodze konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych, obserwacyjnych i epidemiologicznych oraz eksperymentów badawczych. Działa od pięciu lat.
Narodowe Centrum Nauki od początku swojego istnienia przyznało blisko 30 tysięcy grantów na łączną kwotę niemal 16 miliardów złotych. Centrum finansuje projekty obejmujące cały obszar badań z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i sztuce, nauk o życiu oraz ścisłych i technicznych.
Pierwsze efekty współpracy będą widoczne przy organizacji konkursu na badania translacyjne, zaplanowanego przez ABM na grudzień tego roku. - NCN wspiera naukę dobrej jakości. To doświadczenie będzie nieocenionym wsparciem dla ABM. Liczymy, że grudniowy konkurs pozwoli najlepszym zespołom badawczym przejść ze swoimi odkryciami drogę od laboratorium do łóżka pacjenta – mówi prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych.
Prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor Narodowego Centrum Nauki zwraca uwagę, że „nauka jest jedna” i to porozumienie może być wstępem do ściślejszej współpracy między obiema instytucjami. - Adresatami jednej i drugiej agencji są polscy naukowcy. W przypadku NCN - ze wszystkich dziedzin nauki, w przypadku ABM lekarze klinicyści. Bardzo liczymy, że w przyszłości to porozumienie zaowocuje konkursami organizowanymi w obszarze medycyny translacyjnej, który interesuje jedną i drugą agencję - mówi szef NCN.
Przeczytaj także:
K. Łanda o polityce antytytoniowej w Polsce: papier i akcyza
AOTMiT i NIL chcą współpracować przy wdrażaniu innowacji
Novo Nordisk: działamy non stop. Kiedy do aptek wróci Ozempic?
Źródło: ABM
//