Autor : Aleksandra Kurowska
2021-03-17 08:20
Fizjoterapeuci i diagności będą dziś o godz. 11:00 manifestować przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia. Powód? Nierozwiązany problem niskich zarobków tych grup zawodowych. Dziś partnerzy społeczni mają odnieść się do propozycji wysokości najniższych płac w zdrowiu. MZ dało je tydzień temu, a nasza redakcja jako pierwsza je opisała.
[AKTUALIZACJA] Płace: partnerzy społeczni zdecydowali ws. propozycji MZ
O manifestacji rano poinformował Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. To on prezentował w Sejmie w imieniu Porozumienia Zawodów Medycznych m.in. projekty obywatelskie dotyczące wzrostu nakładów na zdrowie oraz płac pracowników medycznych. projekty, które zablokowano, a rząd przygotował podobne, ale na gorszych warunkach i uchwalił jako swoje.
Jakie ma mieć hasła manifestacja?
1. Bez diagnosty nie ma diagnozy z fizjoterapeutą pacjent wraca do zdrowia szybciej
2. Diagnostyka i fizjoterapia to oszczędność a nie koszt dla systemu. 70 proc. decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań a. operacja to początek zdrowia, fizjoterapia to powrót do normalnego życia.
3. Jesteśmy tu dla pacjentów publicznej ochrony zdrowia bez diagnosty nie ma diagnozy
4. Nie zmuszajcie nas abyśmy przechodzili do prywatnej ochrony zdrowia 5. Bez diagnosty to lekarz tylko zgaduje
Postulaty diagnostów
- Dziś kolejne rozmowy na temat wynagrodzeń w ochronie zdrowia, w których bierzemy udział. Rozmowom będzie towarzyszyła niewielka manifestacja poparcia dla negocjujących z Ministerstwem - mówi Karolina Bukowska-Strakova, reprezentująca Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. - Naszą myślą przewodnią jest, by kwoty zaproponowane przez Ministerstwo potraktować jako gwarancję wynagrodzeń od lipca tego roku i punkt wyjścia do dalszych rozmów, które powinny rozpocząć się niezwłocznie i mieć na celu uporządkowanie tabeli współczynników wynagrodzeń, zgodnie z postulatami zgłaszanymi przez nas od roku 2017. Naszym głównym celem jest przede wszystkim rozdzielenie siatki wynagrodzeń zawodów medycznych od siatki zawodów niemedycznych, wyższe współczynniki wynagrodzeń dla diagnostów z II stopniem specjalizacji lub posiadających tytuł specjalisty w stosunku do diagnostów posiadających I stopień specjalizacji (obecnie diagności z I stopniem specjalizacji w ogóle nie są uwzględnieni) oraz zmiana zapisu w tabeli stanowiącej załącznik do ustawy z "wymagający wyższego wykształcenia i specjalizacji" na "posiadający wyższe wykształcenie i specjalizację" - dodaje.
Rozmowy wciąż się toczą
Dziś w ramach Rady Dialogu Społecznego ciąg dalszy rozmów w sprawie ustalenia siatki najniższych wynagrodzeń w systemie ochrony zdrowia. Przypomnijmy, że najniższe wynagrodzenie dla poszczególnych zawodów medycznych to iloczyn współczynnika pracy oraz średniej krajowej ogłoszonej przez GUS za poprzedni rok. Ostatnie propozycje MZ w tej sprawie pokazuje tabela poniżej.
Prawie wszystkie grupy zawodowe są z nich niezadowolone. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wzywał do protestów i przyłączania się do sporów zbiorowych organizowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. OZZPiP wyliczyło, że największa grupa pielęgniarek praktycznie nie dostanie podwyżek. Farmaceuci postulują o zrównanie ich płac z lekarzami. Psychologowie po rozmowach z MZ: kwestia płac nadal nierozwiązana. Niezadowoleni byli też diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci. Swoje postulaty zgłaszają także ratownicy medyczni. Jako krok w dobrym kierunku ocenili nowe propozycje opiekunowie medyczni. O dalszych rozmowach w tej sprawie będziemy informować po spotkaniu.
Polecamy także:
A. Niedzielski w Sejmie: o ograniczaniu planówek i dodatkowych łóżkach
Moderna szczepi dzieci przeciw COVID-19. Ruszyło badanie kliniczne
Kwalifikację do szczepień powinni wykonywać tylko lekarze
NFZ udostępnia kompleksowe dane o DiLO, także na poziomie powiatu
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//