Autor : Anna Rokicińska
2020-06-23 07:56
Dziś rusza projekt Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego czyli badania mazowieckich policjantów w kierunku koronawirusa. Z badań dowiemy się czy funkcjonariusze przechodzili COVID-19 bezobjawowo i czy są wśród nich nadal osoby zakażone.
Projekt WUM to jeden z tych dofinansowanych przez Agencję badań Medycznych. O projekcie pisaliśmy w kwietniu. WUM zbada, jak często policjanci zakażają się koronawirusem
- Badanie ma na celu postawienie diagnozy, jak przebiega ewentualne zakażenie wśród służb mundurowych na Mazowszu. Badaniem obejmujemy grupę 5 tys. policjantów, którzy pracują w ramach dwóch komend: Komenda Stołeczna Policji, która obejmuje Warszawę i Komenda Wojewódzka Policji, która obejmuje Mazowsze z wyłączeniem Warszawy – powiedział nam dr hab. n. med. i szef Projektu Mariusz Gujski. Każdy badany policjant w pierwszym etapie wypełni odpowiedni kwestionariusz. Pozwali to zorientować się badaczom, co do okoliczności pracy, okoliczności rodzinnych, stanu zdrowia, ale też tam są np.: pytania o palenie papierosów. - Generalnie chcemy poznać pewien stan zdrowotny każdego policjanta, bądź pracownika cywilnego policji, który przystępuje do badania – powiedział Gujski.
Komisariaty zostały wylosowane
Rekrutacja zaczyna się od wylosowania komisariatów, gdzie przeprowadzone będą badania. Losowania uwzględnia metodologię badania i specyfikę Mazowsza. W tych placówkach do testowani będą tylko funkcjonariusze, którzy wyrażą na to zgodę. - Badanie ma absolutnie charakter dobrowolny, czyli jest wyłącznie dla tych, którzy chcą być zbadani – zapewnia szef projektu. Ochotnik najpierw musi wypełnić kwestionariusz, a potem będzie mógł poddać się bezpłatnym testom. - Każdy funkcjonariusz będzie miał pobraną krew w kierunku oznaczania przeciwciał klasy IgG i IgM, co nam pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy funkcjonariusz przebył infekcję, nie wiedząc na przykład o tym. Ale także pobieramy wymazy z nosogardzieli i oznaczamy metodą RT-PCR, dzięki czemu będziemy widzieć, czy funkcjonariusz jest obecnie zakażony - powiedział Gujski. - Na podstawie tego badania będziemy mogli zrobić estymację, jeśli chodzi o pracowników służb mundurowych. Ale być może również będziemy potrafili zrobić estymacje, dotyczące populacji – jak na Mazowszu wygląda przebieg choroby, czyli czy i jakie osoby przeszły bądź przechodzą chorobę w sposób bezobjawowy – wyjaśniał szef projektu.
Będą badane różne grupy policjantów
Badanie ma także uwzględniać fakt, że część policjantów ma większy kontakt z innymi, przypadkowymi ludźmi, a niektórzy zajmują się głównie pracą w małych grupach. - Metodologia badawcza uwzględnia dokładnie specyfikę różnych grup. Uwzględniamy wszystkie te okoliczności w metodologii badawczej – zapewnił Gujski. Dobór funkcjonariuszy ma być proporcjonalny.
Kiedy poznamy pierwsze wyniki?
Wczoraj skończył się jednodniowy pilotaż programu. Nie są znane jego wyniki, bo na wynik badań trzeba poczekać. Poza tym ta próba jest tak mała, że trudno z niej wyciągać jakiekolwiek wnioski. - Pytanie o pozytywne przypadki jest przedwczesne, ponieważ prawdopodobnie będziemy to wiedzieć za 2-3 dni – stwierdził Gujski. Dodał, że pierwsze dane będzie mógł podać za około 3 tygodni, a całość wyników zaprezentowana zostanie najprawdopodobniej w październiku.
Polecamy także:
Szpitale a podatki: wyrok Trybunału Konstytucyjnego
G. Kopeć o leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego
Rusza program profilaktyczny „Aktywna przerwa w pracy”
E-zdrowie: od kiedy recepty na leki 75 plus będą na platformie P1?
//